Hayatın Bir Parçası:Chanel 2.55

zzzz

Chanel 2.55. Yaklaşık iki haftadır bu çantanın yazısına hak ettiği başlangıcı nasıl yapacağıma karar veremediğim için konuya hemen gireceğim. Çanta sadece Chanel’in değil, modayı takip eden-etmeyen, etmek isteyen-istemeyen, seven-sevmeyen herkesi aslında etkileyen ve birçok insanın hayatına girmiş olan bir parça. 2.55 sadece Chanel mağazalarında alabileceğiniz bir çanta değil, bugün Mango veya Zara’ya girdiğinizde, gerçeğinden fazlaca etkilenilerek yaratılmış benzerlerini bulabileceğiniz, internette sahtelerinin her an satıldığı, birçok pazarda ise (aysına ulaşmak için uğraşılan ama hiçbir zaman tam da aynısı yapılamayan) kopyalarını bulabileceğiniz bir çanta. Yani kısacası siz aslında bu çantayı ister duyun duymayın, ister görün görmeyin, isterseniz de olabildiğince modadan uzak bir hayat yaşamaya çalışıyor olun, Chanel 2.55 modanın hayatımızda öyle ya da böyle var olduğunu kanıtlayan “O” parça diyebiliriz.

podyumdan bir 2.55

Podyumdan bir 2.55

 

Peki nedir bu Chanel 2.55? Sadece bir çantaysa neden bu kadar benzeri var? Eğer bu kadar etkilediyse hem modacıyı hem sokaktaki insanı, arkasındaki hikaye nedir? İlk olarak belirtmem gerekiyor ki bugün Chanel’in “Classic Flap Bag” adını verdiği çanta aslında ilk çıkan 2.55’ten oldukça farklı. Markanın başında olan Karl Lagerfeld tarafından yapılan değişikliklerle günümüze gelen çanta çoğu kimse tarafından 2.55 olarak bilinse de orijinali aslında Lagerfeld’in 2005’te 2.55’in 50. yıldönümü anısına yeniden üretme kararı verdiği ‘Reissue’ çantalar.

 

 

Podyumdan bir 2.55

Podyumdan bir 2.55

Coco Chanel ve 2.55

Coco Chanel ve 2.55

Bunu da belirttiğime göre artık başlayabiliriz: 2.55, 1920’de kolunda çanta taşımaktan sıkılmış ve kadınların ellerine ihtiyaçları olduğunu savunan Coco Chanel tarafından yaratılıyor. Fakat yenilenen haliyle ancak 1955 yılının Şubat ayında alıcıyla buluşuyor. Bu yüzden de ismi 2.55 oluyor. Çantanın özelliklerine gelecek olursak, çantanın iki tane askı boyu var, Coco Chanel çantanın isteğe göre elde isteğe göre omuzda taşınabilmesi için askının ayarlanabilir olmasına dikkat ediyor. Kısa boyunda çantanın iki askısı varken uzun boyunda tek askılı gözüküyor. 2.55 el yapımı, toplamda 180 işlemden geçiyor ve çantanın kapitone dokusu ile dikişlerinin hatasız oluşu benzerlerinden farklı olmasını sağlıyor. Çantanın dokusunun dönemin asker çantalarından ilham alındığı söylenirken içini açtığınızdaki Chanel amblemindeki dikiş renginin Coco Chanel’in büyüdüğü yetimhanedeki formaların rengi olduğu söyleniyor. Çantanın bölümlerine bakacak olursak arkasındaki cebi para saklamak için tasarlanmışken içindeki fermuarlı bölümde Coco Chanel’in aşk mektuplarını sakladığı söyleniyor. Çantanın ilk tasarlandığı zamanki askısı ve şu anki Reissue askısı ise yine Coco Chanel’in büyüdüğü yetimhanedeki görevlilerin anahtarlarını bellerine astıkları zincirden ilham alınarak tasarlanmış. Orijinal kilit daha sonra Karl Lagerfeld tarafından Chanel logosu ile değiştirilirken

Coco Chanel ve orijinal 2.55

Coco Chanel ve orijinal 2.55

Çantanın yaratıldığı dönemde korseler ve kolda taşınan çantalar modanın vazgeçilmezleriyken Coco Chanel rahatlıktan yana ve alışılmışın dışında tasarımlara imza atıyor ve 2.55 de bunların başında gelen örneklerden. 1939’da savaş nedeniyle modaevinden ayrılan Coco Chanel sonunda modadan daha fazla ayrı kalmaya dayanamıyor ve 71 yaşında emeklilikten çalışma hayatına geri dönüyor ve 1971’deki vefatına kadar çalışmaya devam ediyor. Chanel her yıl, yılda 20%’ye yakın fiyat artışı yaparken özellikle ekonomik kriz dönemlerinde insanların daha az parası varken markaya eskisinden daha fazla para veriyor olması markanın başarısı ve farkıyla ilgili konuşulan konulardan. Bu durum aynı zamanda çantanın ve markanın gittikçe daha çok gelir gösteren bir sembol haline gelmesine neden oluyor.

Bir sembol haline gelen 2.55

Bir sembol haline gelen 2.55

Modaevinin başında olan Karl Lagerfeld ise 1983’te Chloe’yi bırakıp Chanel’in başına geliyor ve markanın belki de her yıl gittikçe artan popülaritesi ve başarısının büyük nedenlerinden. Lagerfeld’in 2.55 üzerinde yaptığı değişikliklerden bir başkası ise demir askının içinden geçen deri şerit. Tıpkı çantanın kendisi gibi bu askı şekli de şu an birçok farklı marka tarafından esinlenilen modellerden.

Karl Lagerfeld'in classic flap bag'i ve reissue arasındaki farklar

Karl Lagerfeld’in classic flap bag’i ve reissue arasındaki farklar

Kısacası 2.55 ne sadece bir çanta ne de sadece moda ile ilgilenen birisi için tanıdık bir parça. Aslında topluluk içinde yaşayan, sokağa çıkan herhangi birinin günlük hayatının bir parçası haline gelmiş, birçok markanın da alıcıya ulaşma yolu olarak belirlenmiş bir model. Herhangi bir çantadan ayrılmasının en büyük nedenlerinden birisi ise Coco Chanel’in kişisel hayatından birçok parça barındırıyor olması. Tabii el yapımı ve mükemmeliyeti hedefleyen işçiliği de cabası… Sadece bir kot ve t-shirt ikilisini bile olduğundan güzel gösteren bu aksesuar umarız bundan bir 50 yıl sonra bile bu kadar ilgi görür ve beğenilir.

ssic flap bagzz

vintage bir flap bag

Renli desenlerle kumaş bir classic flap bag

Renli desenlerle kumaş bir classic flap bag

 

Leave a Reply