Çantaların Asili, Lady Dior

a

Dior’un belki de en çok bilinen çantası  haline gelmiş olan Lady Dior’un hikayesi 1994 yılında, Dior’un görüldüğü an tanınabilen ve güçlü bir kimliğe sahip bir çanta yaratma isteğiyle başlıyor. Zarif, elde taşınan bir çanta olan Lady Dior, dönemin modasına-eğilimlerine aykırı olmasına rağmen raflarda yerini alıyor.

11

Kod adı ‘Chouchou’ olan çantanın isminin Lady Dior’a dönüşmesi ise 1995 yılında oluyor. Fransa’ya gelen İngiltere Prensesi Lady Diana’ya dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın eşi Bernadette Chirac tarafından bir çanta hediye edilir ve Prenses kendisine hediye edilen çantayı çok sever. Bunu duyan Dior ise çantanın adını Lady Diana’dan etkilenerek Lady Dior yapar.Prenses bundan sonraki Fransa ziyaretlerinde ve günlük hayatında çantayı tercih eder. Lady Dior raflarda yerini aldığı andan itibaren bir başarı hikayesi olmuşken Prenses’in  bu davranışı çantanın önemini ve ününü artırır.

4

Prenses Diana ve Lady Dior

Bugün, 2008’den beri çantanın yüzü olan Marion Cotillard ile kadınlara hitap etmeye devam eden Lady Dior, bu konuda hala ilk günkü başarısını koruyor ve artık Dior’un “çanta” denince akla gelen ikonu haline gelmiş durumda.

İnşaat halindeki bir Dior mağazası

İnşaat halindeki bir Dior mağazası

Lady Dior, kimliğini bazı belli Dior özellikleri üzerine kurmuş. Örneğin dikiş tarzı, Dior’un imza motifi olan dikey ve çapraz çizgilerden oluşuyor. Bu iki dikiş tarzının birleşimi, yastık görünümünü alan kapiton deriye ışık saçan parlak bir elmas görünümü veriyor.Çantanın sapının alışılandan farklı kavisi feminenliğin ve zarifliğin sembolü olarak görülürken Lady Dior’a “couture” stilini veriyor.

1

Marion Cotillard ve Lady Dior

Çantaya asılı olan D-I-O-R harfleri ise gerçek altından yapılmış. Çantanın splarından birine asılı duran bu harfler çanta her hareket ettiğinde küçük zil sesleri çıkarmasına neden oluyor ve sesinden bile bir Lady Dior’un yakınlarda olduğunu anlayabiliyorsunuz. Her ne kadar taklit edilmeye çalışılsa da işçiliği ve kaliteli parçalarıyla Lady Dior’un gerçek olup olmadığını anlamak pek de zor değil.

7

9

 

 

Çantanın sezon sezon değişen renkleri ve zaman zaman yapılan işbirlikleriyle ortaya çıkan sıra dışı tasarımları bir çantanın daha ne kadar farklı olmadan farklı olabileceğini merak ettiriyor.

 

 

 

Anselm Reyle'nin tasarladığı limited edition Lady Dior

Anselm Reyle’nin tasarladığı limited edition Lady Dior

Andy Warhol tasarımı Lady Dior

Andy Warhol tasarımı Lady Dior

Marion Cotillard-Lady Dior birlikteliğinden bahsetmemiz gerekirse; ünlü oyuncu reklamlarda farklı hikayeler sayesinde çantanın farklı renklerini ve ana karakterlerin birbirinden farklı kişiliklerini birleştiren roller üstleniyor. Bir reklamda ajan, başka birinde tıpkı kendisi gibi bir reklam yüzü, fakat biraz kontrol edilemez bir ruh hali içinde gördüğümüz Cotillard her filmde çantanın farklı renklerini taşıyor. Reklam filmleri alışılmış reklamlardan biraz daha uzunken kısa bir film havası verilmiş hikayeleri içinde barındırıyor.

Marion Cotillard ve Lady Dior

Marion Cotillard ve Lady Dior

Marion Cotillard ve Lady Dior

Marion Cotillard ve Lady Dior

Marion Cotillard’ın Lady Dior için oynadığı videolardan biri, umarım siz de benim kadar beğenirsiniz:

Leave a Reply