İlk İzlenim Önemli: İş Görüşmesi

Sonunda üniversiteden mezun oldunuz, hangi işte çalışacağınıza karar verip CV’nizi gönderdikten bir süre sonra hayalini kurduğunuz firma sizi mülakata çağırdı! Hepimizin aklına gelebilecek muhtemel ilk soru o gün ne giyeceği olacaktır. Genellikle üniversitede belli bir kıyafet zorunluluğu olmadığından dolayı, öğrenciler okul hayatları boyunca rahat ve serbest kıyafetleri( blue jean, renkli sneakerslar, basic t-shirtler, desenli-düz taytlar…vs) tercih ederler. Kuşkusuz, üniversiteyi bitirip iş başvurusu yaptıktan sonra mülakata çağrıldığı zaman birçok öğrenci nasıl giyineceği hakkında bir boşluğa düşer. Ne kadar iyi bir eğitim geçmişine sahip olursanız olun, ilk izlenim işe alınmanızda büyük önem taşır. Ayrıca, şunu unutmamalıyız ki sizi diğer insanlardan farklı yapacak olan sizin giyim tarzınızdır.

iş görüşmesi

 

Mülakata çağırıldığınız firmanın sektörü ne olursa olsun görüşmeye özenli ve temiz bir görüntü ile birlikte, vücut yapınıza uygun bir kıyafetle gitmeye özen göstermelisiniz. Demek istediğim; casual olarak tabir ettiğimiz günlük kıyafetlerden uzak durmaya çalışın ve vücut kusurlarınızı ön plana çıkartan kıyafetlerden de uzak durun. Böylece daha ciddi ve göze hoş gelen bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bu noktada düz ve klasik takımlarınız, bayanların ceket-pantolon veya ceket-etek şeklinde olabilir, gri ya da  koyu lacivert renklerinden yana kullanmanız, iki renginde klasik ve çok yönlü olmasından dolayı akıllıca olacaktır. Siyah renk giymek sizi çok ciddi gösterebilir, eğer giymek isterseniz takımı yumuşak renklerle tamamlamanız gerekir. Takım elbiselerini klasik beyaz ya da  mavi dar kesim, uzun kollu bir gömlekle veya triko-kazak ile kombinlemek tercihim. Eğer gri ya da koyu laciverti tercih ettiyseniz açık pembe bu kombin arasında güzel durabilir. Erkekler için kravat seçimi sade ve düz olmalı eğer yaratıcı hava katmak isterseniz çizgili veya ufak puantiyeli olan kravatlar seçenek olarak kullanılabilir.

 

2 (1)

Gelelim ayakkabı, çanta ve aksesuarlara. Hem bayanlar hem de erkekler için önemlidir aksesuar seçimi. Bu konuda da aşırıya kaçmamak aksine sade olmakta fayda var. Bir çift küçük, sade  küpe ve şık ince bir kolyeyle aksesuarınız tamamlanabilir. Eğer piercing, ya da kulakta 3, 4 küpe varsa kesinlikle çıkartılmalıdır. Mülakat için saat takmanız size avantaj sağlayabilir çünkü bu sizin zamana verdiğiniz önemi vurgulayan küçük bir simgedir. Ayakkabılardaki renk seçimini ise giydiğiniz kıyafetinizin veya kemerinizin tonlarına uygun bir şekilde kombine etmelisiniz. Bayanlar yine sade, taşsız olabilecek, ister klasik bir babet isterseniz boyunuza uygun topuklu ayakkabı tercih edebilirsiniz. Ayrıca ayakkabı ile çorabınızın uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Çantalarda uygulayabileceğiniz tarz ise boyunuza uygun olması ön plandadır. Kısa boylu bir bayansanız kesinlikle çok büyük ya da yandan takılan çantaları kullanmamalısınız, eminim ki sade renkte bir portföy çanta daha hoş duracaktır. Kaliteli giyim tarzına sahip olduğunuzu göstermek istiyorsanız, çanta ve ayakkabınızı daha özenli seçmeniz gerekir.

İş görüşmesine giderken kişisel bakım hem erkek hem de bayanlar için dikkat edilmesi gereken bir başka önemli unsurdur. Bayanların saç ve makyajını yine sadelikten yana kullanmaları gerekir çünkü abartılı saç ve makyaj imaj kırıcı olabilir. Sonuçta bir davete gitmiyorsunuz. Temiz ve fönlü olması yeterlidir.  Tırnaklarda french oje ya da neon olmayan zevke göre uygun oje tercih edilmelidir. Erkeklerde ise saç ve sakal traşının düzgün olması önemlidir.is-gorusmesinde-bayanlar-icin-giyim-gorgu-kurali

İş hayatına yeni başlayan kişilerin yukarıda anlattığım uygun kriterlerde kıyafet bulmaları, daha önce iş deneyim sahibi olmuş kişilere göre elbette daha zor olacaktır. Alışverişiniz için Sarar, Zara, H&M mağazalarına bir göz atıp size nelerin uygun olabileceğine, hangi renklerin size daha çok yakışacağına karar verebilirsiniz. Size son olarak önerim daha önceden hazırlanıp, kıyafetleri bir kez denemeniz olacaktır.

Mülakatınızda başarılar.

 

 

 

 

 

Leave a Reply