Değişen Ön Yargım: Oxford Ayakkabılar

Adından anlaşıldığı gibi Oxford’dan dünyaya yayılmış olan bu rahat ayakkabılar, ilk başlarda erkek modasının önemli bir parçası haline gelmişti. Son yıllarda da maskülen tarz seven ve feminen bir görünüm elde etmek isteyen  bayanların dikkatini çekmeyi başardı. oxford shoes

Son üç dört yıldır yeniden trend  haline gelen Oxford ayakkabılar, diğer adıyla ‘maskülen tarz’, şimdiye kadar hiç ilgimi çekmedi diyebilirim. Topuklu modelleri ile ne kadar hoş ve zarif bir görünüme sahip olma düşüncesi aklımda belirse de, topuksuz modelleri  bir o kadar erkeksi ve kabaydı gözümde. Bildiğiniz gibi, zaten bu ayakkabılar erkek ayakkabı modeli fakat daha sonradan tasarımcıların etkisiyle bu ayakkabı tarzı, rahat ve farklı renkte modelleri olması sayesinde, son yıllarda gerçekten moda dünyasında bazı  bayanlar tarafından çok seviliyor. Çok tercih edilmesinden dolayı mıdır yoksa birçok kombin seçeneği ile birleştirilmesi kolay olduğundan dolayı mıdır bilmiyorum ama daha sonra bu ayakkabı tarzı ön yargımın değişmesine neden oldu.

 

Bu tarz ayakkabıları yazmamın sebebi ise hava değişikliklerinden sıkılan ve bu havalarda çizmemi yoksa babet mi giyeceğine karar veremeyen arkadaşlarım için bir öneri olarak sunmak istememdi. Ayrıca topuklu ayakkabılarla rahat edemeyen fakat onları giymeden de şık olmayı başarmak isteyen bayanlar için ideal olması oxford ayakkabıları yazmamın başka bir nedeni. Bu ayakkabı türü gerçekten her türlü kıyafetin altına yakışabiliyor. Dar veya boyfriend kot pantolonla, etekle, elbise veya şortla gerçek bir uyum elde etmek moda severler için hiçte zor olmayacak gibi. Giydiğiniz kıyafetin tüm havasını değiştirebilecek türden olan bu ayakkabıları giymek için aklınızda beliren nasıl kombin yapabilirim? sorusuna resimli tavsiyelerde bulunmak benim için bir zevk olacak.

taylor swift oxford ayakkabılartaylor swift

İlk önce Taylor Swift’in başarılı kombinlerinden başlamak istedim çünkü o Oxford ayakkabıları çok sık tercih eden ünlülerden, her kombini ayrı bir farklılık ve şıklık yaratmış. Bunun içinde eğer Oxforları giymek isteyenlerdenseniz Swift’i özellikle takip etmenizi öneririm.

Oxfords

Eğer bacak boyunuz kısaysa Camel,altın rengi, bej ya da pudra renklerinde bir Oxford tercih edebilirsiniz. Benim tercihim elbise altına ya da kısa şort altına bu ayakkabıları giymek bayanları gerçekten şık gösteriyor.

zara oxford shoes,

Şort altına kombine edilebilecek Oxford

En çokta Zara’nın silver renkteki Oxford’lara bayıldım. Bu kombin gerçekten hoşuma gitti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

olivia-palermo-959-66

Diğer bir silver Oxford kombini. Olivia Palermo Oxfordların hakkını vermiş.

 

Oxford shoesSkinny pantolon giyildiğinde paçaları kıvırmayı ihmal etmeyenlerdenseniz Oxfordlarla uygulaması kolay şık bir kombin yaratabilirsiniz.

oxford-ayakkabi-

Şimdilerde maskülen parça olan Boyfriend Jean ile kombin yapılan Oxfordlar.

katyperryshoes1

Siyah kısa paçalı, üst bel pantolonunuzla yine siyah Oxford ve siyah portföy çanta ile kombine etmeniz şıklığınıza şıklık katacaktır. Katy Perry(solda) burada sax mavi Oxfordları kullanmış.

 

brownoxfordshoesSon olarakta; Oxford ayakkabınızı soket veya diz üstü çoraplarla tamamlayabilirsiniz.

Leave a Reply

1 comment

  1. Merhaba:)
    İçeriğinizi, görselleri çok beğendim :) Bende oxford ayakkabıları sizin gibi çok sevdim, loafer modellerde oldukça güzel, bu tarz ayakkabılar söylediğiniz gibi her şey ile oluyor ve tüm kıyafetlere apayrı bir hava katıyor :) Maskulen bir ayakkabı ancak feminen parçalarla kullanıldığında da gayet güzel gitmiş görsellerde ki gibi :) Taylor’un kombinlerinden bahsetmiyorum bile, hepsi ilham verdi…
    Bu arada bana ilham veren bir yazıyı da sizinle paylaşmak isterim;
    https://www.tarz2.com/maskulen-tarz
    Bir bakın derim, sevgilerimle :)