“Her sezon  bir hikaye anlatan koleksiyonlar yaratmayı seviyorum; sizi  özel bir yere sürükleyen, farklı bir ruh haline sokan veya zamansız bir stil yaratmanıza yardımcı olan.” diyor Ralph Lauren.

Kışın gelişiyle herkes kazak ve paltolara bürünmeye başlarken markalar spring-summer kreasyonlarını sundular bile. Ralph Lauren’se her zamanki gibi orijinalliği, sadeliği ve klasik stiliyle sezonun en dikkat çeken defilelerinden birini gerçekleştirdi.

Koleksiyonda 60’ların Londra’sından esintiler var. Kıyafetlere kısaca eğlenceli demek yanlış olmaz. Hafif tomboy havası sezilirken bir taraftan da şık ve feminen parçalar görülüyor. Defilenin ilk kısmında siyah ve beyaz ağırlıklı parçalar kravat ve şapka gibi sade aksesuarlarla birleştirilmiş. Mini boylarda etekler, diz boyu kalın çoraplarla kombinlenmiş. Hatta koleksiyona pantolonlu takım elbiseler de dahil edilmiş. Defilede daimi giyebileceğiniz, dolabınızda bulunması gereken parçalar var ancak pantolonlu takım elbise orta yaşın altı için çok tatmin edici olmayabilir. Defilenin ikinci kısmına ise düz neon renkler hakim, ki o zaman biz de yaz geldiğini anlıyoruz.

Ralph-Lauren-Spring-2014-New-York-Fashion-Week-2

Ancak büyüleyici bir şekilde, bu parçaların hepsi birbirinde güçlü kadın siluetleri yaratmış. Kısaca, kravatlı “femme fatale”ler  podyumu ele geçirmiş.

Tehlikeli derecede baştan çıkarıcı kadınları fimlerde izliyoruz, resimlerde görüyoruz. Bu kadınlar çevrelerindekileri hayran bırakıyorlar, karşı konulmaz cazibelerini  düşmanlarını alaşağı etmek için kullanmaktan çekinmiyorlar. Özgüvenleri yüksek oluyor ve bunu belli ediyorlar.  Klasik ama dikkat çekici giyiniyorlar. Bu yazı, yeni yıl kararlarının arasında stil değiştirmek olanlar için faydalı olabilir.

femmefatale_eveninggowns

Peki nedir femme fatale? Tam kelime anlamıyla felaket getiren kadın demektir. Bir başka şekilde tanımlayacak olursak femme fatale, tehlikeli derecede çekici kadın anlamına gelir.

Femme fatale kavramının ortaya çıkışına kısaca bakılacak olusa, tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğu fark edilir. Eski İngiliz halk masallarından Hitchcock filmlerine femme fatale hep bir vazgeçilmez olmuştur.

Mata Hari, 1. Dünya savaşı sırasında ün salmış femme fatale

Kadınlar 19. Yüzyıldan itibaren sosyal ve politik haklar elde ettikçe, artan güçlerinin yarattığı korku yeni bir resim ve edebiyat türü yarattı. Femme fatale kadın figürleri Munch, Beardsley ve Gaugin’in eserlerinde;  Stephane Mallarmé, Charles Baudelaire ve Dante Gabriel Rossetti’nin yazılarında rahatça gözlemlenebiliyor. Bu sanatçılar, kadını doğaüstü bir varlık olarak tasvir ediyorlar, içlerinde İncil’den gelen veya mitolojik karakterler bulunuyor: Salomé, Eve, Venus ve Judith. (The Earthly Chimera and the Femme Fatale: Fear of Women in Nineteenth Century Art20 May–21 June 1981Professor Reinhold Heller, Department of Art, University of Chicago)

Munch, Vampire

Munch, Vampire

Sarah Bernhardth'ın kendini canavar olarak tasvir ettiği eseri

Sarah Bernhardth’ın kendini canavar olarak tasvir ettiği eseri

Femme Fatale, Kees van Dongen

Femme Fatale, Kees van Dongen

 

Femme fatale olmak için öncelikle minimalistlik şart. Bunu Ralph Lauren’de de gözlemliyoruz. Süslü çantalar, saatler, kocaman kolyeler yok. Tek bir parça kıyafetle güzelliğini ortaya koyan kadınlardan bahsediyoruz.  Femme fatale’in abartılı aksesuarlara ihtiyacı yoktur. Yanına fazla eşya alması gerekiyorsa her zaman onun için çantalarını taşıyacak birini bulabilir. Saati öğrenmesi gerekirse, bir yabancıya sormaktan çekinmez.

3-Bir-bayanı-tanımanın-yolları

Amacı asla giydiği kıyafetin dikkat çekmesi değildir. Sade ve şık bir giyimle dikkatleri kendi kusursuzluğuna çeker.

Cha Guiterrez

Cha Guiterrez

 

artworks-000043406884-ahym8p-original

 

Femme fatale olmak için kadınsı bir ruh haline bürünmek şart ancak Hitchcock filmlerinden anımsarsınız, bu tarsi uygularken fazla dramatik görünme tehlikesi mevcut. Femme fatale zaten acılı bir geçmişe sahiptir genelde. Bu, ona kendini koruma konusunda avantaj sağlar. Çok dramatik görünmekten kurtulmak için Elle dergisi bu stilin mimarı olan tek parça kıyafetlere yönelmemizi öneriyor.

 

 

 

alg-breakfast-at-tiffanys-jpgFemme fatale sadece bir giyim tarzı değilir. Yaşam tarzıdır aynı zamanda. Son olarak “Femme fatale kadın ne içer?” sorusuna yine Elle dergisi cevap vermiş:

Viski

Dry Martini

Bloody Mary

Brendi

 

Femme fatale bir stil yaratmak zor olduğu kadar eğlenceli de olabilir. Biraz daha fikir edinmek için Alfred Hitchcock filmlerindeki kadın karakterleri gözlemleyebilir; Sharon Stone, Isabella Rossellini, Kim Basinger ve Grace Kelly gibi isimlerden ilham alabilirsiniz.

Veronica Lake

Veronica Lake

Leave a Reply