Yüzümüzü temizledik, nemlendirdik, gözenekleri yok ettik. Şu sıralar inanılmaz dengesiz seyreden hava koşulları, arka arkaya gelen vizeler maalesef cildimizin de dengesizleşmesine sebep oluyor. Cildi doğal haliyle zaten pürüzsüz olan şanslı akranlarımız için bu yazı gerekli olmayabilir. Ne var ki cildin kusursuz görünmesi çoğu kişi için büyük bir sorun olmasının yanında gerçekleştirmesi zor bir görev de.

Genç yaşlarda yüzün sağlıklı görünmesi birkaç sebepten dolayı büyük önem taşıyor. Birincisi, daha önce de belirttiğim gibi yüz ne kadar kusursuz görünürse makyaj da o kadar güzel duracaktır. Doğru yapılmış bir makyaj güzelliğiniz örtmez, yapaylaştırmaz, tam tersi ortaya çıkarır.

naturalmakeup

İkincisi, son zamanlarda defilelerde en çok göze çarpan makyaj trendlerinden biri doğal görünüm. Abartılmamış allıklar, basit ama çok ilginç uygulanmış bir göz kalemi, üzerinde fazla düşünülmemiş dudaklar… Doğal görünüm yaratmaya çalışılıken bile makyaj sanatçılarının vazgeçilmezleri arasında fondöten ve pudra yer alıyor.  Yani sportif ve casual bir tarzınız varsa bile güzel bir makyaj kıyafetlerinizin en iyi arkadaşı olacaktır.

lvfall2011eyeliner1

Üçüncüsü ve bence en önemlisi, sağlıklı görünen bir cilt kişiye özgüven verir.  Genç yaşlarda kazanılan özgüven insanı kendiyle daha barışık hale getirir, mutlu eder. İnsanların beğenisini kazanmanın da özgüven artırıcı bir faktör olduğunu yadsıyamayız.

no makeup look

Anlaşıldığı üzere, serinin üçüncü parçasında kusursuz bir yüz yaratmak için gerekenlerden bahsedeceğim.

Akneleri, gözenekleri, renk eşitsizliklerini, yaraları yok etmek için hem kozmetik dünyasının hem de kadınların vazgeçemeyeceği iki ürün var: Fondöten ve pudra.

How-to-get-perfect-skin

Doğru fırçayla yeterli miktarda uygulanmış bir fondöten sayesinde her zaman hayal ettiğiniz cilde kavuşmanız mümkün. Cildim hava almaz ve cilt sorunlarım daha da ilerler, diye korkuyorsanız ona da çözüm bulunmuş. Artık birçok marka gözenekleri tıkamayan, yağ miktarını artırmayan ve sivilcelere yol açmayan içeriklere sahip fondötenler üretiyor. Sabah akşam düzgünce temizlediğiniz cildinizde sivilce sorunu fondöten yüzünden artmayacaktır.

Profesyonel görünen bir makyaj için en önemli adımlardan biri doğru fırçayı seçmek.  Fırça seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri aldığınız fırçanın sıvı fondöten fırçası olduğundan emin olmak. Size komik gelebilir, ancak bu hatayı yapanların çokluğu şaşırtıcı derecede yüksek. Fırçaların sentetik tüylü olanlarını veya genellikle at ve keçi tüyünden yapılanlarını kullanabilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz sentetik fırça kullanmak daha akıllıca olacaktır, hayvan tüyünden yapılanlar alerjiye sebep olabilir.  Piyasadaki tüm fırçaları deneme şansım olmadığından sizi kalitesi tartışılmaz birkaç ürünle tanıştırmaya çalışacağım.

Shiseido Fondöten Fırçası:

foundation-shiseido-300Shiseido, makyajda yenilikçiliğiyle öne çıkan bir marka ve en çok tercih edilenlenlerden de biri. Bu fırça, hem sıvı hem de krem yoğunluğunda fondötenler için mükemmel. Fondötenin cilde kusursuz dağılımını sağlıyor. Hafif açılı ucuyla da uygulama kolaylığı sağlıyor. Doğaldan ziyade kusursuz bir görünüm isteyenler için ideal. Sentetik ve doğal olanları mevcut.

 

 

 

Bobbi Brown Fondöten Fırçası:


bobbibrownBobbi Brown’ın tüm fonditenleri için rahatlıkla kullanılması için üretilmiş. İster sıvı kullanın, ister pudra kıvamında, fondöten tercihiniz Bobbi Brown’sa bu fırçayı almak akıllıca olacaktır. Gereğinden fazla fondöten harcamamanıza yardımcı olur, kusursuz bir görünüm sağlar.

 

 

 

 

marc jacobs

 

Marc Jacobs The Face 2- Sculpting Fondöten Fırçası No. 2:

Marc Jacobs’ın hem giyim kolekisyonlarıyla, hem de parfümleriyle dikkatimizi çekmesi yetmedi; şimdi de güzelik ürünleriyle baştan çıkarılıyoruz. Bu fırça, makyaj deneyimimizi hem daha kolay, hem de daha eğlenceli hale getirecek. Akıllıca düşünülmüş açılı fırçasını yüzünüzün her bölgesine fondöten uygulamak için kullanabilrsiniz. Yine kusursuz görünüm için ideal. Kıllarının sentetik ve antibakteriyel olması da tüketiciyi cezbediyor

 

 

Mac 187 Duo- Fiber Yüz Fırçası:


macBu fırçayla daha hafif bir kapama sağlayabilirsiniz.  Eğer fazlaca kusurları olmayan bir cildiniz varsave her gün fondöten kullanma ihtiyacı duymuyorsanız edinilebilecek bir fırça. Keçi kılından üretilenleri ve sentetikleri piyasada bulunuyor.

 

 

 

 

Beauty Blender Sünger:

Uygulama kolaylığı insanı cezbediyor. Yuvarlak kısmı yüzün geniş bölgelerinde, sivri kısmı da fondötenin daha zor uygulandığı bölgelerde kullanılabilir. Sephora’da her zaman rahatlıkla bulunmayan bu ürünün çok benzerini MAC’ten de edinebilirsiniz. Bu fırça gereğinden fazla fondöten tüketmenize sebep olabilir, ancak doğal bir görünüm sağlamakta daha iyisini bulamazsınız. Ayrıca stick fondötenlerden tercih ediyorsanız fırça yerine sünger kullanmak daha uygun olacaktır.

Beauty-Blender_productfull

Fırça, fondöten uygulamada vazgeçilmezlerden biri değil. Fazla bir kapatıcılığa ihtiyacınız yoksa ve doğal görünüm öncelikleriniz arasındaysa, parmaklarınızla da fondöteni yüzünüze yayabilirsiniz. Ancak bu, kusursuz bir görünüm sağlamamakla beraber fondötenin kalıcılığını da azaltacaktır.

3e4624155d7d70a8_Untitled-3

Piyasada en çok karşılaşılan ürünlerden biri fondöten ve hem fiyatları sebebiyle hem de uzun süre kullanılacağı için doğru ürünü seçmek çok önemli. Kozmetik alışverişinin en zorlayıcılarından biri aynı zamanda. Fondöteni öncelikle denemeden almamak gerekiyor. Çenenizin altında, boyna yakın bir yerde denemek en doğrusu olacaktır. İyi aydınlatan, tercihen doğal bir ışık altında denediğiniz fondötenin uygun olduğunu anlamak için cildinizde kaybolup kaybolmadıuğına bakmanız yeterli olacaktır. Bazıları olduğundan daha esmer veya daha beyaz görünebilmek için fondötene başvuruyor. Bu, yapılabilecek en büyük makyaj hatalarından biri. Sizi en güzel gösterecek fondöten, cilt renginize en yakın olanıdır. Renk seçiminin yanında cilt tipine ve beklentilere uygun bir fondöten seçmek de önemli. Yanlış seçilen ürün cildinize zarar verebilir.

Yağlı, Gözenekli ve Sivilceye Yatkın Bir Cilde Sahipseniz

egg-white-face-mask-for-oily-skin

 Bu durumda ilk kriteriniz seçtiğiniz fondötenin yağ içermemesi olmalı. Yağ içeren bir ürün cildin ürettiği yağ ile etkileşir, makyajın tamamen dağılmasına sebep olur. Sadece birkaç saat kalıcılığa erişebilirsiniz. Yağsız, hafif ağırlıkta silikon içeren sıvı bir fondötenle hem gözenekleriniz tıkanmamış olur, hem de kusursuz bir görünüme kavuşursunuz. Cildiniz yağlıysa fondöteni parmaklarınızla uygulamamanız en doğrusu olacaktır.  Yağlı bir ciltte kullanmak isteyebileceğiniz bazı fondötenleri araştırdım.

Laura-Mercier-Oil-Free-Supreme-Foundation-33

Laura Mercier Oil Free Supreme Foundation

Benefit Hello Flawless Oxygen Wow Makeup

Benefit Hello Flawless Oxygen Wow Makeup

Clarins-Ever-Matte-Oil-Free-Foundation-24

Clarins Ever Matte Oil Free Foundation

Estee-Lauder-Invisible-Fluid-Makeup-27

Estee Lauder Invisible Fluid Makeup Foundation

make-up-for-ever-hd-invisible-cover-foundation

Makeup Forever HD Invisible Cover Foundation

 

Kuru, Yıpranmış ve Hassas Bir Cilde Sahipseniz

dry-skin2

 Fondöten seçerken dikkat etmeniz gereken cildi nemlendirici özelliğe de sahip olması. Su bazlı formülleriyle hem gözenekleri tıkamayan hem de cildi nemlendiren fondötenler piyasada mevcut. Mineralce zengin bir ürün de cildinizin kendini toparlamasına yardımcı olacaktır.

bobbi-brown-foundation-stick

Bobbi Brown Stick Foundation

chanel-vitalumiere-foundation

Chanel Vitalumiere Foundation

5_loreal-true-match-super-blendable-foundation

Loreal True Match Super-Blendable Foundation

clinique-repairwear-laser-focus-makeup

Clinique Repairwear Laser Focus Makeup

1_mac-studio-sculpt-spf-15-foundation

MAC Studio Sculpt SPF:15 Foundation

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Normal bir Cilde Sahipseniz

Bu durumda çok şanslısınız, çünkü her türlü fondöteni kullanabilirsiniz. Muhtemelen fondötende aradığınız, cildinizde ağılık yaratmaması ve küçük kusursuzlukları gidermesi. Bu cilt tipinde doğal ve kusursuz görünüm sağlayabilecek birkaç ürün bulmaya çalıştım.

chanel-AsmbpF

Chanel Perfection Lumiere Long Wear Flawless Fluid Makeup

 

Bobbi-bS4mRE-Brown

Bobbi Brown Long Wear, Even Finish Foundation, SPF:15

armani-DfTMvG-p

Armani, Maestro Fusion Makeup Foundation

Fodöten, uzun ve bence detaylı incelenmesi gereken bir konuydu. Bir sonraki yazımda fondöteni sabitlemek, daha kusursuz ve mat bir görünüme kavuşmak için gereken pudradan ve makyajın vazgeçilmezlerinden biri olan allıktan bahsedeceğim.

 

Leave a Reply