bb-cream-list

 

Şu sıralar kozmetikçilerin rafları yeni ürünlerle dolmaya başladı. Ne zaman basit bir makyaj malzemesi için alışverişe çıksak BB, CC, hatta DD kremlerin bombardımanına tutuluyoruz. Markalar bu tüketim dünyasında zaman zaman aynı ürünleri farklı etiketlerle raflara taşımaktan çekinmez oldular. Hepsinin üzerinde de cilt rengini eşitler, kusursuzlukları giderir, akne oluşumunu engeller gibi etiketlerle karşılaşıyoruz; ancak insan merak ediyor, gerçekten piyasada bu denli mucizevi kremler var mı? Markalar alfabeyi tüketmeden bu kremlerin gerçekten nasıl işe yaradığını araştırmak istedim.

9397757-beautiful-woman-puts-a-face-cream-after-a-shower

 BB Kremler

Açılımı beauty balm veya blemish balm olan kremler, ilk olarak 1960larda Alman dermatolog Christine Schrammek tarafından formüle edildi. Schrammek, hastalarının cildini ameliyat ve peeling işlemi sonrasında korumak için bu kremi geliştirdi . 1985’te ise Japonya ve Güney Kore’ye tanıtıldı, ki Asyalılara Batı’nın fondötenleri fazla ağır gelmekteydi. Daha hafif bir kapatıcılık sağlayan, nemlendiren ve güneşten koruyan bu kremler onlar için kusursuzdu.  Doğuda kremlerin popüleritesi arttıkça firmalar BB kremleri batıya da taşımaya başladı.

 

BB kremlerin renkli nemlendiriciden çok daha avanjalı yönleri bulunmakta. Nemlendiriyorlar, güneşten koruyorlar, kapatıcılık sağlıyorlar, cilt rengini eşitliyorlar, en önemlisi de cildi yeniliyorlar. İçeriklerinde antioksidanlar, C vitamini ve hiyalüronik asit sayesinde akne, sararma, güneş yanığı gibi renk eşitsizliklerini tedavi ederek cildinizi mutlu etmeyi başarıyorlar. Kendi tecrübelerimden ve okuduğum yorumlardan en iyi BB kremlerini bulmaya çalıştım.

Dior-BB-Cream10-680x1024

 Diorskin Nude BB Crème, SPF 10

Bu krem, yüksek bir güneş koruma istiyorsanız doğru bir tercih olmamasına karşın hafif yapısıyla ve su bazlı oluşundan dolayı tcildine özen gösterenlerin alışveriş listelerinde ilk sırada yer alıyor. Zengin mineral içeriğiyle cildi tedavi ediyor, parlak bir görüntü kazandırıyor. Ama bu ürünün en güzel yanı bebeksi bir yumuşaklık sağlaması olabilir. Eğer pembe tonlarında bir cildiniz varsa Dior harika bir seçim olacaktır. Ayrıca üzerine fondöten uygulamayı tercih ederseniz de baz olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

shu_thumb1

 

 Shu Uemura BB Under Base Mousse SPF 30

30 faktörlük bir güneş koruması sağlayan Shu Uemura BB krem cilde matlık sağlıyor, kapatıcılıkta da BB kremlerin en iyilerinden biri. Tek başına fondöten kadar etkili olmaya yaklaşamasa da hafif cilt kusurlarını gidermek istiyor ve fondötenle rahat edemiyorsanız doğru bir seçim olacaktır.

dr jart

 Dr Jart+ Regenerating Beauty Balm

Formülü Kore’de üretilen BB kremlerle neredeyse aynı olan bu ürün yine 30 faktör bir güneş koruması sağlıyor. Kuru ciltlerde kullanıldığında doğal bir parlaklık kazandırıyor ve kızarıklıkları gideriyor. Hafif dereceden orta dereceye kadar kapatıcılık sağlayan Dr Jart Beauty Balm’ın bir diğer avantajı da kolay uygulanabilmesi.

este

Estée Lauder Daywear B.B Anti-Oxidant Beauty Benefit Creme

Benim kişisel tercihim de olan bu krem, fazla kapatıcılık sağlamamakla beraber antioksidan ve cilde yararlı bazı asitler içeriyor. Yağ salınımını azaltarak cildi koruyor. Mineralce zengin ve çok az kullandığınızda dahi uzun süre kalıyor. Ürün su bazlı formülüyle cildi nemlendirirken 35 faktör güneş koruması sağlıyor ve gözenekleri sıkılaştırıyor.

 

CC Kremler

Açılımı “Color Correcting” olan bu kremlerin BB kremlerden birkaç farkı var. Çok daha hafif bir dokuya sahipler ve ciltte ağırlık yaratmıyorlar. Asıl amaçları da cilt tonunu eşitlemek. Açık bir cilt rengine sahip olanlar için iyi bir tercih olabilirler. Daha koyu ciltlerde ise yağlı ve fazlaca parlak bir görüntü veriyorlar. British Journal of Dermatology’de yayınlanan bir çalışmaya göre, doğru bir CC kremin 6-8 hafta düzenli kullanımı ciltteki renk dengesizliklerini kalıcı olarak giderebiliyor. Ben de bu kremlerin en iyilerini araştırdım.

Bobbi-Brown-BB-Cream-SPF-35-US-Launch

 

Bobbi Brown CC Cream SPF 35

3 farklı tonda piyasaya sürülen Bobbi Brown CC kemler bir nemlendiriciden çok daha fazlasını sunuyor. Sararmaları ve kızarıklıkları pigment içeren yapısı sayesinde nötralize ediyor, cilde doğal bir ışıltı kazandırıyor ve 35 faktör güneş korumasına sahip.

clınık

Moisture Surge CC Cream SPF30 by Clinique

Diğer CC kremlere göre daha başarılı bir matlık sağlayan Clinique, özellikle genç yaşlar için ideal bir tercih. Gün boyu yağlanmadan ve sürekli pudra yenileme ihtiyacından kurtarıyor . Ayrıca cildin ihtiyacı olan nemi de fazlasıyla karşılıyor. Daha doğal bir güzellik isteyenlerin ihtiyaç listesinde bulunması gerekenlerden.

chanel_cc_cream

Chanel CC Cream

CC kemlerden beklenmeyecek bir ağırlıkta ve yüksek yoğunluğa sahip bu ürün hassas ciltler için mükemel. Yüze ilk kez uygulandığında bile yarattığı sağlıklı görüntü fark edilebiliyor. Yağlandırmadan yüze ışık kazandırıyor.Yüksek güneş koruması ve yüksek sıcaklıklarda uzun sure dayanabilen formülüyle yaz için ideal bir seçim. Chanel, kozmetikte asla yanlış bir seçim olamaz.

oily of olay cc cream foundation

Olay Total Effects CC Cream

Öğrenci bütçesini çok sarsmayacak olan Olay Total Effects CC krem, makyaj için muhteşem bir baz niteliğinde. Makyaj yapın yapmayın, vitaminlerle zenginleştirilmiş formulü cilt için harika. Siyah noktaların ve gözeneklerin görünürlüğünü azaltırken güneşten de koruma sağlıyor.

 DD Kremler

BB ve CC kremlerden farklı çok bir özelliği olmasa Daily Defense veya Dynamic Do-All kremler yalnızca yüz için kullanılmıyor. Dirsekler ve ayaklarda kuru bölgelere de uygulanabiliyor. Deniz tatilleri için yüksek nemlendirici özellikleri ve güneş korumalarıyla iyi bir tercih olmasına karşın genç yaştakiler için pek de gerekli değil. Çünkü en önemli işlevlerinden biri kırışıklıkları önlemek. 20’li yaşlarının sonunda, 30’ların başında kuru ciltli kadınlar için güzel bir ürün.

s1548700-main-Lhero

DERMADoctor DD Cream, SPF 30 

DermaDoctor DD kremin 30 faktör güneş koruması, gözenek küçültme, kırışıkları önleme gibi işlevleri var. Cildi nemli tutuyor, içeriğindeki mineral ve vitaminlerle besliyor.

julep

 Julep DD Cream

BB ve CC kremlerin bütün özelliklerini barındırırken düzenli kullanıldığında ciltteki kusursuzlukları gideriyor. Yaşlanma karşıtı maddeler içeriyor. Sağlıklı bir yüzle güne başlamak için gereken tüm özellikleri bulunduruyor.

indir

Özetlemek gerekirse, binlerce kozmetik ürünün olduğu bir dünyada alışveriş yaparken doğru seçimleri yapmak git gide daha zor bir hale geliyor. Cildimizi tanımalı ve yalnızca onun ihtiyacı olan ürünleri kullanmalıyız. İyice araştırma yapılmadan satın alınan malzemeler çoklukla hayal kırıklığına uğratıyor ve banyomuzun gereksiz tonlarca ürünle dolup taşmasına sebep oluyor. Kaliteli tek bir BB veya CC kreme yapılacak yatırım akıllıca olacaktır. Bu ürünleri düzenli kullanmak da yararlarını maksimize edecektir. Unutmalayım ki, cildimiz deneme tahtası olarak kullanmak için fazla değerli.

 

 

 

 

Leave a Reply

1 comment

  1. Ayşe Gülşah Kartal

    Ben de 3 yıldır düzenli bir BB krem kullanıcısı olarak şunu demek istiyorum: Batının BB kremleri, Güney Kore’nin BB kremlerinden oldukça farklı. Batı markaları daha ziyade renkli nemlendirici tarzıdır. Cildi beyazlatma ve cilt tonunu eşitleme için Güney Koreliler; arbutin(en güçlü leke giderici maddedir), adenozin ve inci tozu proteinlerini çok kullanırlar. Bu yazıda Güney Kore markaları göremediğime üzüldüm çünkü BB kremler bu Güney Kore’de Güney Kore markalarıyla ünlendi. Bunu Güney Kore’nin sadece şimdiye kadar olan muhtelif markalarını kullanmış olan ve cilt bakımı nerd’ü biri olarak söylüyorum.