Moda için çekilen fotoğraflar reklam amaçlı olmakla beraber, inanılmaz bir emek gerektiriyor. Ancak, birkaç değerli fotoğrafçı var ki düzenli sergiler açarken bir yandan da büyük markalarla reklam amaçlı çalışabiliyorlar. Belki de verilecek en güzel örnek bir çift olarak çalışmayı sürdüren Inez ve Vindoodh.

Inez-and-Vinoodh

Hepimizin bildiği gibi Lady Gaga yeni bir album çıkardı:ARTPOP. Albüm için iki dakikalık kısa bir film çekildi. Gaga’nın, “Acımın elektronik müzikle kutlanması bu albüm.” diyerek başladığı filmi, Inez ve Vindoodh yönetiyor.  Filmde Gaga’nın giyimi fazla masraflı olmuşa benzemiyor. Güzel vücudunu cesurca sergilerken zaman zaman vücudunu çamurla kaplamış, çimden bir bikini giymiş. Kim demiş moda için kumaş olması gerekir diye?

lady-gaga-artpop-kisa-filmi-21112013161213

lady-gaga-artpop-kisa-filmi-165457-21112013161230

lady-gaga-artpop-kisa-filmi-789894-21112013161230

 

lady-gaga-artpop-kisa-filmi-557124-21112013161230

 

 

 

Kısa filminde couture parçalarla bu denli salaş bir görünüm yakalayan sanatçıya hayran kamamak elde değil.

 

 

 

 

 

 

 

tumblr_mrj9tq3h8W1qdmb8eo2_1280

 

 

 

Bu ay, Lady Gaga’nın Inez ve Vindoodh’la birlikteliği filmle sınırlı kalmıyor. V Magazine için Artpop çekimleri yapılmış, Gaga’nın fotoğrafları derginin kapağını süslemiş. Gaga, her yerde bulunabilen malzemelerle moda yaratırken sanatın sofistike olması gerekmediğini ifade ediyor. Vücudunu streç filmle kaplayıp de hala güzel olmasında Inez ve Vindoodh’un etkisi yadsınamaz tabii.

 

 

 

 

Gaga albümün duygusal ağırlığının fazla olduğunu kabul ediyor. Eğer Lady Gaga’nın eski şarkılarına aşinaysanız bu albümün diğerlerinden daha farklı olduğunu rahatça gözlemleyebilirsiniz. Hatta Artpop‘un, Born This Way’in satış rakamlarına ulaşamama nedeninin, dinleyicilerin alışık olmadıkları bir Lady Gaga’la karşılaşmaları olduğu söylenebilir. Ancak, Gaga şarkıları dinledikten sonra kendini daha hafif ve daha mutlu hissettiğini söylemeyi de atlamıyor.

Lady-Gaga-for-V-Magazine-by-Inez-and-Vinoodh-lady-gaga-35303274-500-500

Albümdeki şarkılar yine birbirinden güzel. Benim favorimse “Fashion” oldu. Gaga, will.i.am’le takım olarak futuristic-Bowie diye nitelendirebileceğimiz bir şarkı ortaya çıkarmış.

Gaga, şarkıda melankolik bir sesle: “Look at me now/I feel on top of the world in my fashion.” diyor.

Ayna Ayna Söyle Bana…

Konu Inez ve Vindoodh olunca başka çalışmalarından da söz etmemek olmaz. V Magazine’de 7 tane süpermodelle gerçekleştirilen projede yine Inez ve Vindoodh imzasını görüyoruz. Mirror-Mirror diye bir başlık koymuşlar. Bu marjinal çalışmayla bizi plastik çağına davet ediyorlar. Maskeler, modellere gelecekten gelmiş havası veriyor. Makyaj da alışılmışın dışında olunca, karşımıza göz alıcı fotoğraflar çıkıyor. İkili bu çalışmalarını Cavalli, Louis Vuitton,  Marc Jacobs, Chanel, Armani gibi markalarla birlikte yapmış.

mirroriv8mirroriv10

Eğer modada fotoğrafçının rolü nedir diye soracak olusak, karşımıza uzun bir liste çıkar. İşin aslı şu ki, doğru tasarımlar ancak doğru fotoğraflarla dünyaya duyurulabilir. Peki moda için moda veya sanat amaçlı moda dersek? O zaman; tasarımcı, model ve fotoğrafçı birlikte armoni içinde çalışabilirse ortaya bir sanat harikası çıkar. Ne yazık ki, uzun zamandır süregelen bir tartışma konusu var: Moda sanat mıdır? Günümüzde moda geniş kitleler tarafından ulaşılabilir hale geldi. Hatta müzeler moda temalı sergiler açmaya başladılar. Örnegin, New York Metropolitan Müzesi’nde Alexander McQueen: Savage Beauty çalışmaları aynen bir Monet gibi sergisi gibi halka açıldı. Modanın şu anki sunumunu ele alırsak sanat olarak değerlendirmemiz kaçınılmaz hale geliyor. Modern moda, aynen modern sanat gibi fikir alış verişlerine ve insanların kendilerini dış dünyaya tanıtmalarına katalizörlük eder.

gaga1

 

 

*Gaga’nın filmi için:  http://www.youtube.com/watch?v=d-4_oXMBcg4 

Leave a Reply