Geçen hafta bayram tatilinde yurt dışına çıkacağım için, her yurt dışı tatili öncesinde olduğu gibi, yeni bir kültür daha görecek olacağımdan ve farklılıkların beni de farklılaştıracağını düşünerek müthiş bir mutluluk ve heyecan yaşarken, bir yandan kafamda bir yerlerden “Sonunda ayakkabı bulabileceksin!” çığlıkları yükselmeye başlamıştı. Abartmıyorum ve itiraf ediyorum; yurt dışına çıkmanın, bütün güzelliklerinin yanı sıra, ufak keyiflerinden biri de benim için kendi ayağıma uygun, kendi istediğim tarzda ayakkabı bulabilecek olmamdır. Ufak olmanın çok avantajlı ve güzel olduğunu biliyorum; ancak eğer ayaklarınız 35 numara ise, kesinlikle spor ayakkabısı dışında 36 giyemiyorsanız, bu bazen ufak bir dezavantaja dönüşebiliyor. Bir moda başkentinde yaşamıyorsanız, istediğiniz ayakkabıyı 35 numarada bulmak son derece zordur. Her neyse, bu hafta istediğim tarzlarda ayakkabı bulabilmek için çılgın gibi o dükkan senin bu dükkan benim gezerken sizler için beğendiğim birkaç ayakkabıyı derlemek ve bunları nelerin altına giyebileceğinize dair fikir vermek istedim.

Prada İlkbahar/Yaz’13 koleksiyonundan

Modaya ilgi duymaya başlamamın sebeplerinden biri Prada’nın ayakkabılarıdır, kıyafetleri benim biraz tarz olarak ağır kalsa da hem erkek giyim ve ayakkabı koleksiyonunu hem de kadın ayakkabı koleksiyonlarını çok severim Prada’nın. Yukardaki ayakkabıların (saydam platformlu olmayan, sağdaki çiftin) haziran ayından beri peşindeydim; ancak ne yazık ki Prada koleksiyonunda her ayakkabıyı her ülkeye göndermiyor. Şans eseri internet üzerinden Saks Fifth Avenue‘ya bakarken bunları görünce çok sevindim. Saks Fifth Avenue‘nun internet sitesinde burda bulamadığınız veya kaçırdığınız ilkbahar sezonundan kalma ayakkabıları bulabilirsiniz. İnternet üzerinden alışverişi bulan her kimse sevgilerimi iletiyorum.

Reed Krakoff Sonbahar/Kış’13

Reed Krakoff’un bu ayakkabılarına hayranım. Beğeneni de beğenmeyeni de çok, kimisine kaba geliyor, özellikle kalın topuklu olması kiminin gözüne batıyor; ancak bu ayakkabılar hem çok rahat hem çok kullanışlı, hem de beğenen için çok da şık, bir alternatif. İnce ve uzun topuklularla yürüme çabaları genellikle başarısızlıkla sonlanan biri olarak bu ayakkabılar hem boyumu yükseltmesiyle hem de yürümek için son derece elverişli olmasıyla benim için bir taşla iki kuş durumu yaratıyor. Sezonda pek çok renkleri kullanarak çalışmış Reed Krakoff bu ayakkabıları. Şortların ve eteklerin altına çok yakışıyorlar ve bu sezon kalın topukların çok revaçta olduğunu, bakınız Stella McCartney, Balenciaga, Jil Sander, hatırlatmam gerekiyor. Reed Krakoff’un hem kendi sitesinden hem de net-a-porter‘dan bu ayakkabıları bulmanız mümkün. Ancak şunu söylemem gerek ne yazık ki 35 numarasını her ayakkabıda çalışmamış; fakat 35.5’lar hepsinde mevcut.

Saint Laurent Two-Tone Derby Oxfords

Saint Laurent Two-Tone Derby Oxfords

Saint Laurent’in bu ayakkabılarını Nicole Richie’nin Instagram hesabını takip ediyorsanız, binlerce kere görmüş olmanız mümkün. Sayısız kere kıyafetleriyle kombinlediği bu ayakkabıları en son Leandre Medine’nin ayaklarında da gördüm. Ayakkabıları piyasada bulamadım; ancak Saint Laurent’nin kendi sitesinde hala mevcut. Ayakları biraz uzun ve yassı gösteriyor, bu yüzden çok tercih edebileceğim bir tarz değil; ancak sevimli ayakkabılar. Eğer benzer birşey isterseniz Prada da ilkbahar koleksiyonunda buna benzer bir ayakkabı çalışmıştı. Bunları da Saks Fifth Avenue‘nun internet sitesinde bulmanız mümkün.

Sol üst ve sağda: Nicole Richie Saint Laurent ayakkabılarıyla. Sol altta: Leandra Medine, aka Manrepeller, Saint Laurent’leriyle.

Saint Laurent'e alternatif Prada ayakkabılar

Saint Laurent’e alternatif Prada ayakkabılar

fall_2013_shoes_3

Céline sonbahar/kış koleksiyonundan.

Hazır konu siyah beyazlardan açılmışken, Céline’in bu yüksek platformlarına değinmezsem olmaz. Bu ayakkabılar, bizzat denedim ve yürüdüm, şaşırtıcı derecede rahatlar, üstelik sadece bir topukluya göre değil, genel anlamda çok rahatlar ve tarz itibariyle spor/şık kombinler için ideal.

Alexander Wang iyi ki var! Balenciaga bu sezon ayakkabılarıyla mest ediyor.

Alexander Wang iyi ki var! Balenciaga bu sezon ayakkabılarıyla mest ediyor.

Siyah-beyazlardan devam ederken bu güzelim botu es geçmek olmaz. Bu sezon Alexander Wang Balenciaga için o kadar güzel ayakkabılar çalışmış ki mağazaya girdiğinizde gözleriniz kamaşıyor. Ayakkabılar internet üzerinde Mytheresa ve Neiman Marcus sitelerinde bulabilirsiniz.

Sol üst ve sağda: Jimmy Choo Biker Botları. Sol altta: Balenciaga botlar

Jimmy Choo olmasa gerçekten hayat bazı kadınlar için zor olabilirdi; çünkü Jimmy Choo hem sade hem şık hem rahat hem de göze çarpan modelleriyle biricik ayakkabı markası. Botları özellikle bu sezon çok güzeller ve Jimmy Choo’nun en güzel yanlarından biri her zaman küçük ayaklıları düşünmesi. Bırakın 35 numarayı, 34 numaraya kadar ayakkabı bulmanız mümkün. Üstelik, Türkiye’de olmasa da, yurt dışında fazlasıyla bulunuyorlar. İspanya’da Jimmy Choo mağaza müdürüne neden 35 numaranın bu kadar kolay bulunabildiğini sorduğumda, bana Avrupa’nın ve hatta Dünya’nın Uzak doğulularla, ki bu kadınlar genelde küçük ayaklı oluyorlar, dolup taştığını ve en çok satılanların 35 numara olmasından dolayı stoklarına diğerlerine kıyasla daha fazla 35 numara getirtiklerini söylemişti. Doğru mu bilemem; ama gerçekten Jimmy Choo hem küçük hem büyük ayaklar için güzel alternatifler yaratıyor.

Leave a Reply

1 comment

  1. BAHAR

    hem küçük hem büyük ayaklar için pabucino.com sitesini de öneririm.bende 34 numara giyiyorum.buradan sipariş ettiğim ayakkabıdan çok memnun kaldım. fiyatlarıda çok uygun.