İtalyan modasının yeni temsilcileri: Sicilya Erkekleri

‘İtalyanlar daha iyisini yapar’, özellikle konu modaya geldiğinde hep saygı duyulan bir söylem olmuştur. Bu saygının en büyük nedeni Roma’nın ve Milano’nun moda dünyasına kattığı itibar olarak görülse de, İtalyan modası bir çok insanın düşündüğünün aksine, bu iki şehirden ibaret değildir; bir başka söylemle son derece heterojendir. Her ne kadar İtalyan kesim bir takım elbisenin genel algısı, belli bir kalıbı işaret ediyor olsa da, Romalı ile Napolili bir erkeğin giydiği takım elbise arasında bile ciddi farklılıklar bulunur. Öyle ki; bir ceket, omzundaki dikişlerden, bir gömlek de yakasındaki minik ayrıntılardan bile terzisinin güneyli mi yoksa kuzeyli mi olduğunu hemen ele verebilir.

DG PE 13 DONNA/UOMO.indd

Hal böyleyken, son zamanlarda İtalyan modası, alışılagelmişin aksine, ülkenin en güneyindeki Sicilya’dan esen sıcak bir rüzgarla ısınıyor. Özellikle Dolce & Gabbana’nın sıkı bir şekilde sahip çıktığı akım; Givenchy, Fendi ve Prada gibi İtalyan markalarının da el atmasıyla, modern ve sanayileşmiş Milano’nun sokaklarını, iyiyden iyiye Sicilya mirasının yeni nesil temsilcilerine bırakıyor; maskülen ve seksi italyan erkeğini yeniden tanımlıyor.

Peki gelelim asıl soruya, bir Sicilyalı erkek gibi giyinmenin sırrı ne? Benim tavsiyem, işe Godfather serisinin ilk filmini alarak başlayın, çünkü ‘ruh’ bu stil için bir çok şeyden daha önemli. Öyle ki, siyah bir takım elbiseyi, yine siyah bir gömlekle ve siyah aksesuarlarla tamamlarken Marlyn Manson ile Don Corleone arasındaki çizgi çok incedir, bizim istediğimizin sert, erkeksi ve karizmatik Don Corleone olduğunu söylememe gerek yok sanırım!

dolce-gabbana-collection-ss-2013-men-fashion-show-runaway-photo-53 copy

Tabi ki Sicilyalı bir erkek gibi giyinmenin tek yolu, siyahlara bürünmek değil; siyahın yakın tonlarını birbiriyle kombinleyerek, enine boyuna ayırt etmeksizin çizgileri kullanarak ve bütün bunları toprak renkleriyle harmanlayarak da gayet çekici bir Sicilyalı erkek gibi görünmeniz mümkün. Takım elbisede gizli çizgiler; cekette kruvazeler; gömlekde geniş yakalar favorilerimiz. Bir Sicilya erkeği’nin asla ama asla tercih etmeyeceği parça ise, denim ve kanvas olarak göze çarpıyor. Nitekim, odun keserken de, düğün yaparken de yüksek belli ve pileli kumaş pantolonunu eksik etmeyen bir kitle var karşımızda. Peki ya ayakkabılar? Cevap çok şaşırtıcı değil, yine Siyah bir brogue, derbie ya da Oxford stilinizi tamamlamaya yetecek. ‘Şeytan detaylarda gizlidir‘ sözü de Sicilya erkeğinde karşılığını buluyor gibi; bir Sicilyalı’nın en büyük karakteristiği, frapan ve gözdağı veren aksesuarlarıdır. Büyük altın yüzükler, yaka zincirleri, kol düğmeleri ve tabi ki şort, pantalon ayırt etmeksizin takılan kemerler bir çırpıda akla gelenler. Malum yaz geliyor, bu Sicilyalı’lar yaz aylarında ne yapıyor derseniz de, takım elbiselerde, şortlarda ve kısa kollu gömleklerde ketene, ayakkabılarda da loaferlara ve deri sandaletlerle doğru keskin bir geçiş yaparsanız, efendi Sicilyalı duruşunuzdan ödün vermemiş olursunuz.

dolce-gabbana-collection-ss-2013-men-fashion-show-runaway-photo-46 copy

Bunca şey bir yana, özellikle İtalyan’ın kuzeyi ile güneyi arasındaki tatlı sert çekişmeye baktığımızda ve bunca renk cümbüşü içerisinde, erkekleri hala bir Sicilyalı gibi giydirebilmeyi başaran Dolce & Gabbana’nın etkisini göz önüne aldığımızda; Scilya doğumlu Domenico’nun dedesi yukarıdan, bütün olan biteni ellerini ovuşturarak izlerken, Milano doğumlu Stefano’nun dedesi de mezarında ters döne döne bir hal olduğu kesin.

Leave a Reply