‘Türkiye’de E-ticaret sektörü salı pazarına döndü!’ Ben demiyorum, Outletim.com’un kurucusu Bulut Dur’un sözleri bunlar. Nitekim, zamanında iyi konumlanıp, şuanda sadece pazar payını büyütmek için kar marjlarını dibe çeken özel alışveriş külüpleri (markafoni.com, trendyol.com, limango.com vs.) ve yıllardır stoklarda biriken mallarını müşteriye bu özel alışveriş siteleri aracılığıyla yok pahasına aktarmaya çalışan üçüncü sınıf markalar yüzünden, e-ticaret sektörünün geldiği nokta, ‘Salı Pazarı’ yakıştırması için gayet uygun.

Hal böyle olunca, biz erkekler için internet başında kaliteli ve sıradanın dışında bir alışveriş deneyimi yaşama olasılığı Türkiye şartlarında pek mümkün değil. Bu nedenle, bu yazımda sizlere yurt dışında yer alan, bu online moda alışverişinin öncülerinden oluşan, Türkiye’den de belli bir sipariş bedelinin altında kalmak şartıyla alışveriş yapabileceğiniz, alışveriş sitelerinden bir Top 3 hazırlamak istedim. Hem belki, bizi bu mağduriyetten kurtarmak isteyen, girişimci adaylarına da ufak bir yol göstermiş olurum.

#1 MR. PORTER

MrPorter

MrPorter.com, lüks kadın markalarını Netaporter ile yaklaşık 10 yıl önce internetle buluşturan Natalie Massenet’in yalnızca erkeklere yönelik alışveriş sitesi. ‘Stil ve zevk sahibi, alışverişe zaman bulamayan şehirli erkekler’i hedefleyen sitede, Raf Simmons’dan Ralph Lauren’a Balmain’den Lanvin’e kadar yaklaşık 80 lüks markanın ürünleri satışta. Her ne kadar benzer markaların benzer ürünlerine, birbirinden farklı sitelerde rastlamak mümkün olsa da; Mr. Porter’ı alışılmış alışveriş sitelerinden çok daha farklı bir yapıya taşıyan unsur, sitenin erkeklere özel bir kulüp gibi hazırlanıyor olması. Bunun sebebi, erkeklerin modayla ilgili bilgi ve tavsiye ihtiyacını gidermek. İşte tam da bu nedenle sitede çok sayıda stil tavsiyesi bulunuyor. Bunun yanında, sitenin yayın yönetmeni, Esquire dergisinin eski yayın yönetmeni Jeremy Langmead. Ayrıca Paul Smith, Christopher Bailey gibi ünlü tasarımcılarla video röportajlarına da sık sık rastlamak mümkün. Bir de kendi alanında bilinen isimlerin moda ve giyim tercihlerinin listelendiği kısımlarda, Sokak modası fotoğrafçısı Scott Schuman, yazar Andrew O’Hagan, şef Tom Aikens, müzisyen Pharrell Williams ve fütürist Mike Walsh gibi isimlerin tavsiyelerini almak sitenin en büyük kaymağı.

#2 ASOS

Asos

Kitle olarak 18-34 yaş aralığındaki kadın ve erkekleri hedefleyen Asos.com, kadın giyim, erkek giyim ve aksesuarlar genelinde 50.000 ürünlük dev vitrinleri ile İngiltere’nin en büyük online moda perakendecisi ve sokak modasının en büyük öncüsü. Asos.com’u diğer büyük sitelerden ayıran en büyük özellik ise kendi markaları olan, grunge ve indie stillerine yakın ürünler çıkaran Asos’un da hatırı sayılır bir kitlesinin olması diyebiliriz. Sitenin bir diğer göze çarpan özellği de, ziyaretçilere site içi aramalarını trendlere ve stillere göre daraltma imkanı sağlayan ve aynı zamanda ikinci el ürünlerin de alışverişini mümkün kılan bol alternatifli bir online alışveriş deneyimi sunuyor olması. Farklı şehirlerdeki sokak modasına vurgu yapan site içi videoları ve blog postları ile site içinde kendi kombinlerimizi yapıp paylaşmamız için de bir kısım var ki, Asos.com’u başlı başına bir sosyal medya kanalı olarak ele almak bile mümkün. Tıpkı kendi markası Asos gibi, sitede sunulan brand mix de hipster, indie ve grunge stillerinin önde gelen markalarından oluşuyor ve bu markalara dünya üzerindeki her noktadan ücretsiz kargo hizmeti ile ulaşmanız mümkün. Beyler!

 #3 SSENSE

SSENSE

Online lüks perakende sektörünün en tepesinde bulunan SSENSE için; Hakaan, Hussein Chalayan, ALEXANDER WANG, BALMAIN, DSQUARED2, Givenchy, Lanvin, MAISON MARTIN MARGIELA gibi contemporary ve runway tasarımcıların, exclusive seçimlerinin ve Edgy imajlarının sergilendiği online bir müze dersek abartmış olmayız. Online alışverişi sevmiyorsanız ya da şu aralar alışverişe ihtiyacım yok diyorsanız bile, bu siteye bir göz atmanızı tavsiye ederim! Ssense futurist katalog çekimleriyle; sık sık güncellenen moda haberleri, çekim bakstage’leri ve designer röpörtajları ile de harika bir ilham kaynağı. Her ne kadar sitede yer alan ürünlerin fiyat aralıkları hayli yükseklerde geziyor olsa da, yeni bir parça alacağınız zaman, güncel trendler hakkında fikir edinmek için bile bir göz atmanızı şiddetle öneririm. Dünya çapında ücretsiz gönderim hizmetini de es geçmemek lazım.

 

 

 

Leave a Reply