Yeni bir moda akımı olarak çıkan Hipster modası günümüzde gençler tarafından benimsenen ve popüler yani “mainstream” olan herşeyi reddeden bir akımdır. Peki bu hipster modası nasıl ortaya çıktı?

hipster-hotties-13
Yeni bir moda akımı olarak gözüksede aslında 1940’larda çıkmış bu akım, kökü oldukça eskilere dayanmaktadır. Hipster bir yaşam tarzı olduğu gibi, bu yaşam tarzını benimseyen kişilerin ortak giyim tarzları sebebiyle bir moda trendi haline gelmiştir. Dinlediği müzik türüyle kıyafetlerini ilişkilendiren hipstlerlar, Vintage kıyafetlerden oluşturdukları kombinasyonlarını kalın, siyah çerçeveli ve de kemik bir gözükle tamamlıyorlar. Ayrıca hipster modasının klasiklerinden biri olan kalın çerçeveli gözlüklerle birlikte dapdar ve bilekte biten “skinny” pantolon ile daracık bir gömlek giymeyi gerektiriyor. Bunun harici erkekler bu modayla birlikte sakal bıyık bırakırken, kızlarda kıyafetlerini bıyıklı aksesuarlarla veya uzun zincirli bakır ya da altın, hayvan figürlü( baykuş, kuş, kedi, köpek..) kolyeler ve bunların bileklikleri hipster tarzda gördüğümüz takı modellerini kullanmaktadırlar. Ayrıca bileklerine taktıkları renkli örgü ya da ip bileklikler de alternatif takılardan. İkinci olarak fular bu modanın vazgeçilmez bir aksesuarı olup, her yerde bir çok çeşitini ve rengini bulunabilen fular modelini değişik şekillerde kullanıyorlar. Özellikle hipsterlara özgü fular bağlama yöntemi olan saçın üzerinden ve alından geçecek şekilde bağlamak da çok popüler. Hipster felsefesi farklı olmaktan geçtiği için el yapımı kıyafet ve aksesuarlardan örgü fular da tercih edilebilir.

hipster-1

Hipster modasında rahatlık ön planda olduğu için günlük elbiseler olarak uzun elbiseler veya koton elbiseler tercih edilebilir. Yazın vazgeçilmezi çiçekli elbiseler ve dantel elbiseler de bu tarzda yerini alıyor. Kışın ise kadife elbiseler ve örgü elbiseler favoriler arasında! Bunlar harici yırtık bir kot şort veya tulumları tercih eden hipsterlar, ünlülerinde vazgeçilmezi olan Toms ayakkabılarla kıyatfetlerini tamamlamaktadırlar.

Kısacası Hipster modasına dahil olabilmek için doğal haline bırakılmış saçlar, siyah kalın çerçeveli gözlükler, deyim yerindeyse biraz salaş biraz da entel görünümlü olmak gerekmektedir.

Leave a Reply