28 Mart günü vizyona giren Lauren Benaim’in kitabından beyazperdeye uyarlanan ve Yves Saint Laurent’in hayatını anlatan filmin ardından Yves Saint Laurent’in hayatına bakmaya ne dersiniz.

Unknown

17 yaşında modanın kalbi olan Paris’e adım atarak aslında moda dünyasının kapısını aralayan Yves Saint Laurent, 18 yaşında katıldığı yarışma ile Christian Dior’un ilgisini çekmeyi başarmıştır. Böylece tasarım yolculuğuna da başlamış oldu. Christian Dior’un yanında işe girip staj yapmaya başlayan Yves Saint Laurent, Chrisitan Dior’un ani ölümü ile Dior’un başına geçmiştir. 26 yaşında Pierre Berge ile kendi markasını kuran Yves Saint Laurent modaya kalıcı bir iz bırakcağını o günlerden gösterdi. Yaptığı koleksiyonlarla modaya damgasını vurdu. Kadınlar için adeta çığır açan Yves Saint Laurent, kadınlar için hem maskülen hem feminen olabilmeyi mümkün kılmıştır. Pret-a-porter yani hazır giyim koleksiyonunda kadınlara baştan aşağa yepyeni bir stil sunan tasarımcı, maskülen detaylara sahip rahat parçalarıyla farkını ortaya koydu.

Kadınları moda aracılığıyla özgürleştirmeye çalıştığını şu sözlerle ifade ediyordu:

 “Günümüz kadınının gardrobunu yarattım’ diyorum kendime. ‘Kendi çağımın dönüşümüne bu şekilde katkım oldu’ diyorum. Benim kıyafetlerle yaptığım, müzikte, mimaride, resimde ya da diğer sanatlarda yapılanlar kadar önemli değil tabii ki. Ama olsun, yine de değeri var. Ben kendimi kadınların hizmetine sunmak istedim. Yani onlara, bedenlerine, hayatlarındaki tutumlarına hizmet etmek. Son yüzyılda yaşanan büyük özgürleşme hareketi içerisinde onlara eşlik etmek istedim.”

Unknown-1

Standart giyim kurallarına baş kaldırdığı için modanın anarşisti olarak tanımlanıyordu. Modayı insanlara daha çok yakınlaştırmayı başarmış bir modacı olan Yves Saint Laurent kadın giyim dışında erkek giyim, aksesuarlar ve parfüm gibi ürünlere de adını verdi. 2002’de modaya veda edip atölyesini kapayan Yves Saint Laurent markasını Gucci Group’a devretti. Yerine önce Alber Elbaz sonra Tom Ford, en son olarak da Stefano Pilati geçti. 17 yaşında geldiği Paris’te adını modaya yazarak geçirdiği bir ömür 2008 yılında yine Paris’te son buldu. Paris’te geçirdiği yıllarda modaya yeni bir bakış açısı getiren Yves Saint Laurent moda dehası ve azmiyle moda tarihine adını yazdırmıştır.

images-1

Leave a Reply