tumblr_m5py6nH3ee1qc2laf

Güneşin tekrar aramıza katılmasıyla birlikle raflara kaldırılan çizme ve botların yerini bu sezon yine espadrillerimiz alacak gibi görünüyor. Sıcakların başlamasıyla babet ve sandaletlerin bile fazla geldiği dönemlerde espadriller hayat kurtarıcı rahatlığıyla yine bizlerle. 2012 yazında başlayan espadril çılgınlığı tüm hızıyla devam ediyor. Kimilerine göre ‘çarık’ olarak görünen ama aslında konforuyla ön planda olan, bahar ve yaz için ideal trendin tarihçesi eskilere dayanıyor. Günümüze kadar gelen trendin takipçileri bugün olduğu gibi geçmişte de aynı popülerliğini koruyormuş. Mesela, 1980’lerin efsane aksiyon dizileri arasına giren Miami Vice’da dedektif James Crockett’in bembeyaz takım elbisesinin altına giydiği espadriller hem modacıların hemde tüm genç kızların gözdesi olması için yeterli nedenlerden biri.

GRACE-KELLY-ESPADRILLES

Coco Chanel, John F. Kennedy, Grace Kelly, Picasso gibi pek çok ünlü isminde bu çığıra uyum sağladığını nostaljik resimlere bakarak gözlemleyebiliriz.

 

Gelelim günümüze…Toms’s 2006 yılında Arjantinli köylülerin giydiği alpargata adlı ayakkabıdan esinlenen Blake Mycoskie’nin “shoes for tomorrow” sloganıyla çıkardığı espadrillerin asıl amacı sosyal bir projeye imza atmak. Satılan her ayakkabı için bir tanede yoksul çocuğa ayakkabı olarak dönmesiyle dünya çapında uyguladığı hizmet, özellikle son 2 yıldır sokak modası olmak üzere herkeste! Kıyafetleri bütünleyen özellikle jean, şort, etek, elbise gibi her parçanın kurtarıcısı olarak bilinen Toms’lar hem kızların hem de erkeklerin favorileri arasında.

TOMS

 

Bu sezon neredeyse tüm markaların çıkardığı espadrillerin tasarım ve fiyat skalası fazlasıyla geniş. Toms dışında Chanel, Fendi, Tory Burch, Michael Kors, Stella McCartney, Valentino, Missoni ve Louboutin gibi markaların espadrilleri farklı renk ve tasarımlarıyla fazla akıl karıştırıcı diyebilirim.

vvvv

 

Valentino zarifliğini her zamanki gibi korumuş. 3 farklı renk seçeneğiyle, dantellerle süslenmiş espadriller romantik bir hava yaratmış. Stella McCartney bu sezon espadrillerinde neon renkler kullanarak, Missoni ise klasik çizgisini takip ederek zigzag desenlerinden espadrillerinde de vazgeçmemiş. Bu sezonun en favori espadrili olarak tespitlenen Chanel ise renk uyumlarıyla sportif ama aynı zamanda şık kombinlerin parçası olabilecek nitelikte.

Chanel_Espadrilles_Cruise_2012

 

Günlük hayatta benim için rahatlık ön planda diyenler; birbirinden farklı desen, renk ve model çeşitleriyle geniş yelpazesi olan espadrilinizi seçmenin tam zamanı! Yaz ve baharın en beğenilen ve favorileri arasındaki birbirinden güzel espadrilleri kaçırmayın!

Leave a Reply