1980lerin görkemli, fantastik, neon dünyasından uzak 1990ların başında bozuk gitar telleriyle aşk, nefret sözlerini haykıran, sokaklarda hotdog ve birayla hayatlarını geçiren bir grup oluşuyor. Rock müzikle hayata bağlanıp, sadece müziğin hakim olduğu kılık kıyafetin “umursanmadığı bir dünya”… İmkansızlıkların akımı olarak bilinen “Grunge” Kurt Cobain sayesinde 1990lar efsaneleşiyor. 1993 yılında Jean Paul Gaultier Vogue dergisine “Grunge is nothing more than the way we dress when we have no money” demiş. Bugünlerde ise günümüze çılgın bir moda akımı olarak devam ediyor. Şekil değiştiriyor, ama zaman aşımına uğramıyor. Grunge akımı yayılarak ‘umursamamak’ kelimesinin altını çizmeye devam ediyor. Fakirlikten ve umursamamızlıktan oluşan delik, yırtık, eskimiş bir o kadar da pis gözüken jeanler, kirli botlar, soğuktan korunmak için giyilen kat kat kazak ve hırkalar… kareli gömlekler ve yırtık pantalonların fırıtına gibi estiği bu dönemde aynı zamanda 70lerin hippi tarzınada geri dönüşler yaşanıyordu.90s-grunge grunge1-600x531

 

Bu dönemde her şey de olduğu gibi makyaj ve güzellikte de sadeleşme vardı. Seksenlerin çılgın renkli saç modellerinin yerine doğal renkler ve makyajda ise kırmızı, bordo ve pembe yerine kahverengi tonlarıyla sadeleşme yaşandı.

 

Her türlü alternative ve bohem modaydı.

grunge2-600x436

 Grunge döneminin genellikle dışında kalan moda evleri bu sırada cici kızlar için kesimlerin sadeleştiği, vücuda tam oturan kalıplarda şık kıyafetler oluşturarak minimalizm devrini ortaya çıkardı. Vücuda oturan insan silueti şeklinde kalıplar ve sade kesimlerin varolmaya başladı.

 

90ların ortaları grunge dan uzak özellikle renk patlamasının yaşandığı bir dönemdir. Sarı, turuncu, yeşil en moda renklerdi. Bir çok yerde de 60ların popart desenleri görülüyordu. Ama renklerde abartıya kaçılmazdı, daracık bir bluz ya da gömlek, altına yine sigaret pantolon ya da dar inen bir etek, fazla takı yoktu.

ortalari2-600x358

 

Size de bu dönem çok tanıdık gelmiyor mu? Doksanların modası crop toplarla, salopetlerle, yırtık pantalonlar, botlarla geri dönmeye başladı, devamı da gelecek gibi görünüyor..

Leave a Reply