Clueless-shopping-scene

Alışveriş, hiç kuşkusuz birçoğumuz için kendimizi iyi hissetmek için öncelikli olarak başvurduğumuz aktivitelerden biridir. Ben de dahil o kadar çok insan var ki, düşüncesizce harcamalar yapan ve gördüğü her şeye eli giden. Aslında hepimiz gereksiz tüketimden kaçınmamız gerektiğinin farkındayız; ama ne yazık ki bu farkındalığımızı hareketlerimize ve isteklerimize yansıtamıyoruz. Madem ki alışverişten vazgeçmemiz neredeyse imkansız, o zaman bizde harcamalarımızı en aza indirgeyerek gardroplarımızı nasıl daha kullanışlı bir hale getirebiliriz ona odaklanalım.

 

Kural 1: Gardrobunuzu keşfedin

carrie bradshaw wardrobedesignfling

carrie-closet-1040kk052410Alışverişe çıkarken gerçekten gardrobunuzun nelere ihtiyacı olduğunun bilincinde misiniz? Eğer cevabınız hayırsa, ihtiyacınız olmayan şeylere tonlarca para harcayarak mağazalardan çıkmaya oldukça yakınsınız demektir. Öncelikle gardrobunuzda neler var, neler yok, bulunan parçaları nelerle kombinleyebilirsiniz, rafların arkalarında unutulup kalmış parçaları nasıl değerlendirebilirsiniz, bunlara bir göz atmakta fayda var. Böylece ekstradan parçalara gerek duymadan yeni kombinler üretebilir, hali hazırda bulunan kıyafetlerinizi daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

 

812cef9791b91cce_ep31_carrie_street_pinksnakeskinboots

 

Kural 2: Az ve Öz

Mağazalara girdiğinizde sırf bu sezon moda diye süresi geçici ürünlere yoğunlaşmayın. Önceliğiniz her zaman uzun süre giyeceğiniz parçalarda olmalı. Hem trend hem de kalite açısından ömrü kısa sürede tükenecek kıyafetler yerine, kaliteli ve pahalı ürünler aldığınızda ilk başta çok para harcıyorsunuz gibi görünsede uzun vadede bir tasarruf yapmış olursunuz.

 

 

 

 

Kural 3: Sırf Ucuz Diye Almayın

Benim de en çok düştüğüm hatalardan biri kesinlikle bu. Sırf fiyatı uygun diye alıpta yüzüne hiç bakmadığım onlarca kıyafete sahibim. Bu nedenle bir ürünü satın almadan önce mutlaka kendimize bu parçaya gerçekten ihtiyacımızın olup olmadığını, aynı ürün daha pahalı olsaydı yine de onu beğenip beğenmeyeceğimizi sormamız gerekiyor. Eğer ki yanıtınız hayırsa, o üründen yavaşça uzaklaşabilirsiniz.

 Leighton-Meester-Zuzanna-Szadkowski-Film-Shopping-Scene-Gossip-Girl-New-York

 Aslında tüm bu adımları uygulamak o kadarda zor değil. Kullanışlı ve göz kamaştırıcı bir gardroba büyük bütçeler harcamadan sahip olmak bu kadar kolayken neden hala bilinçsiz tüketime başvuralım ki? Haydi şimdi birde bu üç kuralı uygulayarak alışverişe çıkmayı deneyelim, böylece hem kaliteli ve kullanışlı hemde tasarruflu bir alışveriş bizleri bekliyor olacak! Herkese iyi alışverişler!

 

Leave a Reply