Tırnaklarınızı Süslemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Geçen yazımda sizlere bu yazım için baskı tekniğinden bahsetme sözü vermiştim. Bu sözümü tutuyor ve sizlere belki de pek çok okurumuzun daha farkında olmadığı bir ürünü tanıtmak istiyorum.

Nail artın gelişmesiyle beraber iki marka Konad ve Salon Express, daha güzel tırnak desenleri için işimizi çok kolaylaştıracak bir ürün geliştirmişler. İsmi “stamping set” yani damga seti. İsminden de anlaşılacağı gibi damga yoluyla tırnaklarınıza istediğiniz deseni aktarabilir ve böylece sanki bir nail art salonuna gitmişsiniz gibi profesyonelce yapılmış tırnaklara sahip olabilirsiniz. Setin içerisinde bir damga, üzerinde metal şerit bulunan sıyıraç ve metal desen diskleri bulunmakta. Bunların yanında elbette iki tane, istediğiniz renkte ojeye ihtiyacınız olacak.

Set yardımıyla nail art yapabilmek için öncelikle her zaman olduğu gibi tırnak yüzeyini korumak için “base coat” denilen, tırnağı besleyici ve koruyucu, şeffaf ojeyi sürüyorsunuz ve kurumasını bekliyorsunuz. Kuruyan ojenin üzerine sevdiğiniz, fon olarak düşündüğünüz ojeyi sürüyorsunuz ve yine kurumasını bekliyorsunuz. İstediğiniz koyulukta değilse oje kuruduğunda bir kat daha ojeyi sürebilirsiniz, bu tamamen istediğinize bağlı. Bu işlemden sonra satın almış olduğunuz disklerden bir tane desen seçiyorsunuz ve desen için düşündüğünüz ojeyi desenin üzerine sürüyorsunuz. Böylece oje desenin üzerini kaplamış oluyor. Ojenin kurumasına fırsat vermeden sıyıraç ile hızlı bir şekilde desenin üzerinden geçtiğinizde ojenin sadece diskteki desen çizgilerinin içerisinde olduğunu kontrol edin. Yani eğer ojeniz sağa sola taştı ise anında bir asetonlu pamuk yardımı ile (ben bu işlem için asetonlu bir kulak çubuğu kullanıyorum, çünkü bazen normal pamukla desenin üzerindeki ojeyi de silebiliyorsunuz) yanlarına taşan ojeyi siliyorsunuz. Bu aslında çok önemli bir işlem. Zira damgayı desenin üzerine bastıracak olduğunuz için, damga o yanlara da taşan ojeyi de alacak ve siz tırnağınıza deseni naklederken o taşan kısmı da tırnağınıza nakletmiş olacaksınız. Bu yüzden böyle bir durumda ya daha dikkatli bir şekilde işlemi yapmanız ya da anında diskteki taşan kısımları silmeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra damgayı desenin üzerine hafifçe bastırarak soldan sağa ya da tam tersi yönde döndürüyorsunuz. Böylece desen damganın üzerine çıkıyor. Yine aynı şekilde damgayı tırnağınız üzerinde döndürdüğünüzde ise desen tırnağınıza geçmiş oluyor. Üstüne süreceğiniz “top coat” ile de ojenizin dayanıklılığını arttırıp, ona parlaklık vererek işlemi sonlandırıyorsunuz. İşte bu kadar basit! Dilerseniz, eğer desenin koyuluğundan memnun değilseniz ince bir fırçayla desenin üzerinden oje ile geçebilirsiniz. Bu kısım için de size verebileceğim diğer bir tüyo, baskı yaptığınız ojenizin baskıyı çok net çıkarmaması durumunda Konad’ın baskı için çıkardığı ojelerine başvurmanız ya da benim gibi koyulaşmış bir ojeyle baskıyı denemeniz. Bu yüzden koyulaşmış ojeleriniz varsa atmayıp bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Ben denemelerimi internet üzerinden aldığım Salon Express’in seti ile yaptım; açıkçası setin sıyıracından memnun kaldığımı söyleyemiyorum, çünkü bana gelen sette sıyıraçtaki metal şerit yerine plastik bir şerit vardı. Bu, seti kendisinden aldığım satıcıdan kaynaklanan bir durum çünkü Salon Express’in orjinal setinde sıyıraçta metal şerit mevcut.  Bu yüzden internetten bu seti almak istemeniz halinde bunu mutlaka satıcıya sormanızı tavsiye ediyorum. Plastik sıyıracın olması bir dezavantaj; çünkü sıyıraç ojeyi iyi sıyıramıyor ve oje bütün diske bulaşıyor, desen düzgünce oluşmuyor. Bu sorunu aşmak için ben başka bir diskle sıyırma işlemini yapıyorum, ancak bazı kişiler bana eski kredi kartlarıyla sıyırma yaptıklarında güzel sonuç verdiklerinden bahsettiler. Dolayısıyla eski kredi kartları da bir çözüm olabilir.

Salon Express’in setini Türk alışveriş sitelerinde, Konad’ınkini ise Özgürce Pazarlama’nın web sitesinde bulabilir, alabilirsiniz.

Leave a Reply