Havanın bile kendini bahar sandığı şu günlerde, soğuma ihtimaline aldırış etmeden yeni koleksiyonların cazibesine kapılmamak işten değil. Geride bıraktığımız moda haftalarının yankıları sürüp, reyonlarda kendini bulmaya başlamışken; eminiz ki hiç birimizin gözünden kaçmayan bir tür ‘istila’ yaşanıyor mağazalarda: Grafik desenler bu sezona kesinlikle damgasını vuracak gibi gözüküyor.

Ünlü tasarımcı Marc Jacobs’ın, kendi markasının ve 1997’den bu yana kreatif direktörlüğünü üstlendiği Louis Vuitton’un 2013 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarında yoğunlukla kullandığı, siyah beyaz çizgiler ve karelerden oluşan ve adeta hipnoz etkisi yaratan bu motiflere yalnızca modanın eğlenceli adamının imzasını taşıyanlarda rastlamıyoruz: İyiden iyiye ‘pop’laşmış hali Moschino koleksiyonunda, marin esintisiyle Dolce & Gabbana’da, fütüristik ve asi çizgilerle Alexander Wang’de karşımıza çıkıyor.

Grafik desenleri pek çok koleksiyonda görmek mümkün.

Grafik desenleri pek çok koleksiyonda görmek mümkün.

Dolce & Gabbana 2013 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Dolce & Gabbana 2013 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Tezatları yalnızca grafik desenlerle değil, aslında kılıkların bütününde de görüyoruz: Siyah ve beyazın çarpıcı ve sade uyumunu, bu sezon oldukça sık kullanacak gibi gözüküyoruz.

Siyah-beyaz kontrastı

Siyah-beyaz kontrastı

Temel renklerden oluşacak kılıkları, bahar aylarında ısıtmanın yolu ise onları kırmızının, sarının, lacivertin ve yeşilin canlı tonları ile birlikte kullanmaktan geçiyor.

Temel parçalarımız sadelik ve keskinliğe dönerken, aksesuarlarımız da bu değişimden nasibini alacağa benziyor: Düz ayakkabılarımıza platformlar geliyor, topuklularımızın da burunları sivriliyor.

Karnınızı hafifçe açıkta bırakan, kalıplı bluzlar ve diz üstüne çıkan etek boyları grafik desenlerle canlanıp, çiçeklerle hareketlenirken; 2013 İlkbahar/Yaz koleksiyonları, 60’lı yılların modasını yeniden yorumlamışa benziyor.

 

Leave a Reply