Sıcaklar bizi bunaltmaya devam ederken günlük hayatta şu an giyim adına ne kadar sınırlı olsak da, 2013 Pre-Fall ve Sonbahar/Kış koleksiyonlarının görselleri yayınlanmaya, hatta parçalar satışa sunulmaya başladı bile. Şüphesiz bu sezon da çok yaratıcı kampanyalar ve videolarla kuşatılmaya devam ediyoruz, ancak içlerinde bir tanesi var ki markanın yenilenen yüzünü ve genç çizgisini bize adeta illüzyonlarla aktarıyor.

kenzo-FW13-campaign-by-toiletpaper-maurizio-cattelan-designboom-01

all

Kreatif direktörler Carol Lim ve Humberto Leon’un en ufak detayı atlamadan 2011 yılından bu yana ortaya çıkardıkları Kenzo koleksiyonları, bu sezon tanıtımlarıyla adeta ayrı bir boyuta terfi etti. 70’lerin grogen kumaşlarından yola çıkan ikili, koleksiyonun bel kemiğini bu sefer Hint mabedine bağlamışlar ve sonuçta bolca renk, desen ve kat gördüğümüz parçalar ortaya çıkmış.

look

Metalik, çok renkli desenler ve parlak kırmızı ve mavi krokodil jakarlar Hindistana özgü maksimalist ruhu birebir yansıtıyor.  İkili ise, parçalardaki desenlerin mistik ve belki de biraz ürkütücü bir şekilde üçüncü gözü yansıttığını açıklıyor. Bu fikri de gökyüzünden aldıklarını belirten ikili, doğunun oryantal havasından çıkamadıklarını kabul edercesine ‘kötü ruhlardan korunmak’ adına olduğunu açıklıyorlar.

kenzo-fw13-campaign-eyewear_web

eyeslook

2012-13 Sonbahar/Kış sezonunda fotoğrafçı Jean-Paul Gaude ile kampanyalarda yakaladıkları başarılı çizgiyi hala koruyan ekip, bu sezon da karşımıza ‘X Campaign’ ile çıkıyor. Alışılagelmemiş bir şekilde reklam kampanyası için özel web sitesi yapan marka, görselleri ve grafikleriyle oldukça etkili bir iş çıkarmış – daha fazla göz ve tasarım oyunu için sayfa sonuna kadar ilerleyin (http://www.newkenzocampaign.com/).

kenzo-spring-summer-2013-x-campaign

‘X Campaign’

screen-shot-2012-03-05-at-12-41-01-pm

Carol Lim ve Humberto Leon

Markanın son iki yılda geçirdiği evrime bakacak olursak, tıpkı Yves Saint Laurent’de olduğu gibi tasarım ekibinde bir gençleşmeye gitme sürecinin olduğunu görüyoruz. Ancak, YSL ve Hedi Slimane eşleşmesindeki uyumsuzluğun, Kenzo ve Lim ve Leon arasında geçerli olmadığı aşikar. İkili, 2002’de Amerikalı Opening Ceremony ile girdikleri moda sektöründe, İtalyan tasarımcı Antonio Marras’ı yerinden ederek gelişimlerini tüm sektöre kanıtladı. Kenzo’nun 2011 yılında aldığı ‘marka konumlandırmasında daha genç bir çizgiye gitme’ kararını hayata geçirmek için adeta biçilmiş kaftan olan Lim ve Leon’un, çok yakın bir zamanda -24 Eylül haftası- gelecek yaz sezonu için bize nasıl göz oyunları hazırladıkları ise hepimiz için merak ve heyecan konusu.

Leave a Reply