Aslında şunlar için dizi gibi sınırlamaları hiç sevmem. Herkes başkalarının alanına dahil olabilmeli ve belli bir grup da bir filmi ya da kitabı “Bu film bizler için” diye kategorize edip, kendini de göklere çıkarmamalı. Fakat bir Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak çoğu zaman bana bir şeyler katsın, birkaç kelime öğreneyim diye başlayan dizi serüvenlerim, o dizinin salt hayranı olmakla devam ediyor. Celp kağıdının İngilizcesi “subpoena”ymış diye başlayan bir şeyler öğrenme hayallerim Tıp Fakültesinde okuyan arkadaşıma “Hey, Suits’in son bölümünü izledin mi?” dememle sona eriyordu. Evet doğru dizileri benim senin gibi bir paylaşmak olmaz, fakat bazı diziler vardır ki hukukçular özellikle izlemeli. Hukukçular ayrıcalıklı değil, özellikle diyorum, aman dikkat !

 1- Suits

Suits-image-suits-36344321-1920-1080

 

Herhalde hukuk denince ilk akla Suits geliyordur. Gabriel Macht ve Patrick J. Adams’ın başrolde yer aldığı dizi Hukuk Fakültesinden hiç mezun olmamış Mike’ın Harvard mezunu gibi davranmasını konu alıyor. Gabriel Macht’ın canlandırdığı Harvey ve Patrick J. Adams’ın canlandırdığı Mike’ın sırrı olarak başlayan bu durum çıkmazlara giriyor, onları zorluyor. Şu anda dizinin ben de 3. sezonunu izliyorum, bazı bölümler monoton olsa da, dizi heyecanlı, keyifli, rekabeti kalbinizde hissettiğiniz bir hızda ilerliyor. Anglo- Sakson hukuku hakkında bilgilenmek adına da diziyi takip etmek faydalı olabilir.

 2- How to Get Away with Murder ( HTGAWM)

get-away-murder-1024

Yeni sayılabilecek olan bu dizi, heyecan sevenlere, bir sonraki bölümü merak içinde beklemek isteyenlere şiddetle tavsiye edilir. Dizinin başrolünde olan ve bu yıl diziyle birlikte Emmy ödülü almış olan Viola Davis dizide gerçekten oyunculuğuyla büyülüyor. Dizi geçmişten ve gelecekten karelerin sürekli gösterilmesiyle olağanüstü bir heyecana büründürüyor kendini, hatta kalp atışlarınızı izlemekte zorlanacaksınız. En son kış için ara vermiş olan dizinin her bölümün sonu bir sezon finali sonu gibi. Konusu ise çok ayrıntıya girmeden kısaca bir hukuk profesörü ve beş öğrencisinin maceraları denilebilir.

 3- The Good Wife

amy-irving-the-good-wifeda_130822470193171663

7 sezondur devam eden diziye ben de yeni başlayanlardanım. Julianna Margulies harika işler çıkarıyor. Dizinin konusu ise eşinin hapse girmesiyle mesleğine geri dönen bir hukukçu kadının hikayesi. Alicia Florrick rolü gerçekten savaşmayı bizlere gösterecek cinsten. Hem bir savaşçı kadını ekranda görmek adına, hem de hukuk adına bir şeyler öğrenmek için ideal bir dizi.

Bu dizileri izlerken dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Derslere asla bu beklentilerle girmemek. Dizileri izlerken kendimizi bir anda olayın içinde buluyor, “itiraz ediyorum sayın yargıç!” demek istiyoruz içten içe. Fakat gerçekte bunun böyle olmadığını görmek büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor. Bizlere düşen bölümümüzle ilgili dizileri izlerken keyfini çıkarmaya çalışmak.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu