http://anitsayac.com/

Haberleri izlerken gördüğüm kadın cinayetlerinden, bir iki gün tepki verip yer yerinden oynadıktan sonra her şeyin unutulmasından, kadınların sokakta yürürken tedirgin olmasından, istediğini özgürce giyememesinden, giyerse eleştirilere maruz kalmasından, istediği saatte istediği yere gidememesinden, özellikle iş hayatı başta olmak üzere birçok konuda cinsiyet ayrımcılığı ile karşı karşıya kalmasından, “gülme, eğlenme, sokağa çıkma, yapma, etme, giyme” gibi emir kipleri ile mücadele etmesinden, kadınların sadece kadın oldukları için küçümsenmesinden, bir kadın olarak, BIKTIM. Kadınlar güçlüdür, kadınlar istediklerini başarabilir. Başkalarına aldırmadan, hata yapmaktan korkmadan ve en önemlisi, önce birbirlerine destek olarak yaşamaları gerekir.  

Tüm kadınların, sadece “kadın” oldukları için, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Erkeklerin kadınların gücünü anlamasını, kadınlara da ilham olmasını sağlayacağını düşündüğüm, teması kadın olan ve kadınların isterlerse neleri başarabileceklerini anlatan birkaç kitap önerisinde bulunmak istiyorum. Umarım hepsini severek, öğrenerek ve anlayarak okursunuz. 

1) Mary Wollstonecraft –  Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi

“Kadının ufkunu genişleterek güçlendirin aklını; körü körüne itaat sona erecektir; ancak, iktidar her zaman körü körüne itaate ihtiyaç duyduğundandır ki zorbalar ve şehvet düşkünleri, haklı olarak karanlıkta tutmaya çalışırlar kadını; çünkü bunlardan birincisinin tek istediği bir köledir, ikincisinin istediği ise elinde tutacağı bir oyuncak.”

2) Virginia Woolf – Kendine Ait Bir Oda 

“Kadınları korumaktan vazgeçmeniz lazım, onları farklı işler ve farklı uğraşlarla baş başa bırakın; izin verin ki asker olsunlar, denizci olsunlar, otomobil sürsünler, liman işçisi olsunlar…

“Kadınlık korunmaya muhtaç bir varoluş olmaktan çıkınca her şey olabilir.”

3) Francesca Cavallo – Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler 

“Tehlikenin farkındayım. Yapmak istiyorum, çünkü yapmak istiyorum. Kadınlar, erkeklerin denediği şeylerin aynısını yapmayı denemeli. Başaramazlarsa, bu başkalarına bir meydan okuma olmalı.”

“Düşünme hakkınıza sahip çıkın, çünkü yanlış düşünmek bile hiç düşünmemekten daha iyidir.”

4) Oprah Winfrey – Artık Biliyorum

”Bir kadının kendine sorabileceği en önemli sorulardan biri şudur: Gerçekten ne istiyorum? Benim cevabım sonunda beni kadınlara ve kızlara hizmet etme tutkuma götürdü. Eğitimin özgürlüğe açılan kapı, bir küp altına ulaştıran gök kuşağı olduğuna inanıyorum.”

5) Malala Yusufzay, Christina Lamb – Ben Malala

“Erkek evladın doğumunun silahlar atılarak kutlandığı, kız çocukların ise örtülerin ardına saklandığı, hayattaki rollerinin sadece yemek pişirmek ve çocuk doğurmak olduğu topraklarda doğmuş bir kız… Yaşadığı topraklarda kadınların değerli ve güçlü olabilmesi için, hem onların ve hem de kendisinin eğitiminin hakkını savunup, ”Evde barış, sokakta barış, ülkede barış… Bu benim hayalim. Dünyadaki her kız ve erkek için eğitim istiyorum” diyen ve bu uğurda mücadele eden Malala Yusufzay, Taliban tarafından başından vurulur!

6) Ursula K. Le Guin – Dünyanın Kıyısında Dans

“Karanlık Çağ’a geri dönmeyeceğiz. Bu ülkedeki hiç kimsenin herhangi bir kadın üstünde öylesi bir güç sahibi olmasına izin vermeyeceğiz. Hükümetin içinde ve dışında karanlığın dönüşünü yasamaya çalışan büyük güçler var. Biz büyük bir güç değiliz. Gel gelelim biz ışığız. Kimse bizi söndüremez. Hepiniz daima ışıl ışıl parıldayın; bugün ve her zaman.”

“… kadın olduğum için, kadın olarak doğduğum için, sanki bir zavallıyım ben ve bana birçok şey bağışlanıyor… Göz yumuluyor, hoş görülüyor… Ya da suçlanıyorum, hoş görülmüyorum, bağışlanmıyorum. Ya hoş görüp bağışlayacaklar, ya da aşağılayıp suçlayacaklar… Kadın olduğum için, yalnızca kadın olduğum için.”

7) Sheryl Sandberg – Lean In: Sınırlarını Zorla

“Bir erkek başarılı olduğunda hem kadınlar hem erkekler tarafından sevilir. Oysa bir kadın başarılı olduğunda, her iki cinsiyetten de insanlar tarafından daha az sevilir.”

“Şu kadın çok hırslı” demek bizim kültürümüzde bir iltifat sayılmaz. Saldırgan ve gayretli kadınlar, kabul edilebilir sosyal davranışlarla ilgili yazılı olmayan kuralları yıkar. Erkekler hırslı, güçlü ve başarılı oldukları için sürekli alkışlanırken, bu özellikleri taşıyan kadınlar toplumsal cezalara çarptırılırlar. Kadınların başarılarının bedeli büyüktür.”

8) Mine Söğüt – Deli Kadın Hikayeleri

“Size kadınlıkla lanetlenmiş bir varoluş hezeyanı anlatacağım. Sizi saçlarının ve ayaklarının ucu arasında olup biten şeylerden ibaret, doğurmaya mahkûm, çocuklarını kaybetmekle mühürlü, yalnız, yapayalnız bir kalabalıkta dolaştıracağım. İçlerine açılan kapıların arkasına saklanmış kadınların delirerek bedenlerinden dışarı açtıkları pencerelerden bakacağım. O pencerelerden tekrar ve tekrar kendimi aşağı atacağım.”

9) Erendiz Atasü – Kadınlar Da Vardır

“Özgür olmak… Gece yanında koruyucu bir erkek olmadan dolaşma özgürlüğü, sokakta sigara içme özgürlüğü, kılığına kıyafetine boş verme özgürlüğü, ayıplanmama özgürlüğü, sevişme özgürlüğü…”

10) Feyza Altun Meriç – Kadının Fenni

“Düşünsenize, hiçbir erkek ‘sevişti’ diye öldürülmüyor.

Hiçbir erkek alt tarafı bir gece sinemaya gitmek için kırk tane yalan söylemek zorunda kalmıyor.

Hiçbir erkek her ay güzellik uğruna kıllarını yoldurmuyor.

Hiçbir erkek güzellik uğruna lazerle cildini yaktırmıyor.

Hiçbir erkek her gün saatlerce ayna karşısında sürüp sürüştürmüyor.

Hiçbir erkek korkunç derecede acı veren ayakkabılarla yürümek zorunda kalmıyor.

Hiçbir erkek dayatılan güzellik anlayışı sebebiyle depresyona girmiyor.

Hiçbir erkek cinselliğinden utandırılmıyor.

Hiçbir erkek hem temizlik yapmak, hem yemek pişirmek, hem işe gitmek hem de çocuk bakmak zorunda kalmıyor.

Hiçbir erkek otururken bile, ‘Ne derler?’ diye düşünmek zorunda kalmıyor.

Hiçbir erkek kadınların yaşadığının yarısını yaşamıyor.

Hakikaten, erkekler bizi nasıl anlayabilir ki?”

Leave a Reply