MARKO PAŞA ETKİSİ

Fenerbahçe Beko, Euroleague ve Türkiye Basketbol Ligi’nde yoluna dolu dizgin devam ediyor. Fenerbahçe’nin sıkıntılı günlerini atlatmasında Igor Kokoškov’un yanı sıra yeni transfer olarak adlandırılan fakat taraftarların gönlünde ayrı bir yere sahip olan Marko Guduric’in katkısı büyük.

Marko Guduric, Fenerbahce rout Galatasaray | Eurohoops
Görsel Kaynağı: Eurohoops.net

Fenerbahçe Beko sezona yepyeni bir planlama ve umutla girmişken, ilk 15 hafta itibariyle Euroleague’ te beklenilenden çok uzak bir performansla play-off potasının kıyısına yaklaşamamıştı. Camianın 5 yıldır süregelen başarı alışkanlığından sonra üst üste alınan istenmeyen sonuçlar, Kokoškov’un mentalitesini ve kadronun yetersizliğini sorgulamaya itti. Önceliği forvet pozisyonuna veren yönetim çok doğru bir hamleyle, NBA’de umduğunu bulamayan takımın eski yıldızı Marko Guduric’i kadroya kattı.

Takıma 2020 yılının son günlerinde katılan Guduric, varlığını ilk maçlardan hissettirdi. Verimli oyunun yanı sıra takımdaki diğer oyuncuların da form grafiğinin yükselmesine doğrudan katkı sağladı. Lorenzo Brown ve Nando De Colo gibi topa yön veren yıldızların yükünü hafifletip, takımın kalite seviyesini yukarı çekti. Jan Vesely’nin oyun stiline alışık olan 1.96’lık Sırp oyuncu, geldiğinden itibaren Vesely ile de uyumunu sahaya yansıttı. Ayrıca, Fenerbahçe’nin basetbol kültürünü yakından tanıyan Marko Paşa’nın taraftarın beklentisini yakından biliyor olması, takımdaki motivasyonu ve maneviyatı gözle görülür şekilde arttırdı. Kokoškov’un da Guduric’in gelişiyle tüm oyuncularının görevlerini netleştirmesi, Fenerbahçe’yi yeniden elit takım klasmanına taşıdı.

Marko Guduric Yük Aldı, Fenerbahçe'yi Yükseltmeye Devam Etti! (VIDEO) |  Eurohoops
Görsel Kaynağı: Eurohoops.net

Fenerbahçe Beko, Marko Guduric’ten önce Euroleague’te 15 maçta yalnızca 5 galibiyet alabilmişken, son 13 maçı ise 1 mağlubiyetle geçti. Takımın skor ve asist yükünü de çeken Guduric, maç başına ortalama 11.8 sayı ve 3 asistle oynuyor. Bunun yanında, oyuna etkisini en iyi görebileceğimiz alanda ise maç başına 11.2 verimlilik puanıyla takımını De Colo ve Vesely ile birlikte sırtlamış durumda.

Euroleague’in normal sezonunun bitimine 6 maç kala Fenerbahçe Beko 7. sırada yer alıyor. Temsilcimizin ilk 8 içinde iyi bir yer edinip play-offlarda avantaj yakalaması Guduric’in katkısına doğrudan bağlı. Şimdiye kadar takıma seviye atlatan Marko Paşa’nın form grafiğini yükselterek koruyacağını ve Fenerbahçe’yi Final Four’a, hatta şampiyonluğa taşıyabileceğine inanıyorum. Yeteneği ve potansiyeli bakımından da önümüzdeki yıllarda hala NBA şansının olduğunu düşünüyorum.

İstatistik kaynağı: euroleague.net; öne çıkan görsel kaynağı: TRT haber

Leave a Reply