Uzay Yolculuğunda Yerinizi Ayırtın

Merhaba Gazete Bilkent okurları, belki de çoğumuzun keşfetme arzusu duyduğu ve gizemlerini hep merak ettiğimiz bir konudaki gelişmeden bahsedeceğim. Uzay her birimiz için ucu bucağı olmayan bir sonsuzluk denizi olmuş, onun içindeki mucizeleri hep merak etmişizdir. Gökyüzündeki yıldızları seyre daldığımızda uzay denilen sonsuzluk denizinin ötesinde neleri kaçırdığımızı düşünür olmuş, hayal kurmaya başlamışızdır. Şu zamana kadar hep uydu fotoğraflarına bakarak yaşadığımız evrenin harikalarına, uzaktan seyirci kalsak da içimizdeki merak ve hayranlık duygusuna belki de sahip çıkamamışızdır. Yeryüzünden her zaman ayrı çocuksu bir heyecanla rast geldiğimiz güneş ve ay tutulmalarını, yıldız kaymalarını ve daha birçok gökyüzü olayını daha yakından görme fırsatı sunan uzay turizmi sektörüne her geçen gün birçok şirket yatırım yapmaya devam ediyor.

Yakın zamanda Jeff Bezos’un kuruculuğunda rol oynadığı uzay araştırma şirketi olan Blue Origin, sosyal medya hesabından paylaştığı bir gönderi ile test ettikleri New Shepard adlı roketin uçuşunda başarılı olduklarını bildirdi. Daha sonrasında bu roketin uçuşları için müşterilerine bir uzay macerası şansı sunmak adına bilet satışına başlayacaklarını açıkladı.

İnsanlar tarafından uzay turizm sektörünün gelişmesi her ne kadar pozitif bir gelişme gibi görünse de bilet ücretlerinin bir hayli yüksek olması, bu pozitif bakış açısına gölge düşürüyor. Aynı zamanda Blue Origin ve birçok şirketin sunduğu fırsatların her kesime hitap etmediğini söylemek güç değil. Blue Origin şirketi New Shepard roketinde bir koltuk edinme şansının toplam ücretini belirtmemiş olsa da tahminlere göre 200.000 dolar civarlarında olması bekleniyor. New Shepard’ın rakibi Virgin Galactic şirketinin roketi için ücret 250.000 dolardı. Uzay turizminin dünyada daha çok yaygınlaşması ve böylesine bir uzay macerasına katılmak isteyen herkese bu şansı uygun bir ücrette sunması şu anki durumda pek yakın gözükmüyor. 

Kaynakça:

https://www.cnnturk.com/dunya/resmen-aciklandi-iste-uzay-turizminin-bedeli?page=2

https://www.hisglobal.com.tr/blog/uzay-turizmi-nedir

https://www.mynet.com/blue-origin-uzay-turizmi-icin-bilet-satisina-baslayacak-110106796171

https://www.space.com/blue-origin-new-shepard-spaceflight-ticket-sales

Leave a Reply