Futbola Kadın Eli Değdi: Bilkent Wolves

 

kadın futbolu 1

Dünya futbolunda kadınların yerini ve kadın futbolunun yükselişini görmezden gelmek oldukça zor. Kadın futbolu, milenyum çağında ve özellikle son yıllarda oldukça profesyonel bir kimliğe büründü.  Yalnızca milli takımlar ve büyük kulüplerle sınırlı kalmayan kadın futbolunun rüzgarı, hem Türkiye’yi hem de dünyada futbolun olduğu her yeri kasıp kavuruyor. Bilkent Üniversitesi ve öğrencileri de kadın futbolunun bu yükselişine seyirci kalmadı. 2015 yılının sonlarında bir grup öğrenciden gelen kadın futbol takımı kurma talebine Beden Eğitimi ve Spor Merkezi’nin cevabı olumlu oldu ve Bilkent Kadın Futbol takımı Bilkent Wolves 2016 yılının başlarında ilk antrenmanını yaptı. İlk senesini daha çok hazırlık maçları ve özel turnuvalarla geçiren Bilkent Wolves, 2016-2017 dönemi itibariyle gittikçe daha zorlu ve profesyonel alanlarda Bilkent Üniversitesi’ni temsil etmeye başladı. Haftada 3 antrenman yapan ve yalnızca futbolda değil, salon futbolu olarak geçen futsalda da mücadele eden Bilkent Wolves, son olarak 6-10 Mart 2017 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Ankara Üniversiteler Arası Kadın Futsal Turnuvasında okulumuzu başarıyla temsil etti.

GazeteBilkent Spor Birimi olarak, okulumuzda spora yeni bir hava katan, kısa sürede hem sportif hem de takımdaşlık anlamında önemli bir yol kateden Bilkent Wolves’u oyuncular ve teknik direktörleri Canberk Başaran ile konuştuk.

kadın futbolu 4

Takımla ilgili genel bilgiler ve mevcut hedefler hakkında konuşmak istediğimiz takım kaptanları, antrenman sonrası kendilerinin bir takım olduğunu ve hep beraber konuşmak istediklerini söyleyip gerçek bir takımdaşlık örneği göstererek sıcak bir biçimde bizi ağırladılar.

Futbol oynamaya nasıl ve ne zaman başladıklarını sorduğumuzda hemen hemen bütün oyuncular futbolla ilk tanışmalarının küçük yaşlarda mahallede futbol oynayarak olduğunu söylediler. Aileleri ve arkadaşlarından gelen tepkilerin ne yönde olduğuna “Olumlu, destekleyici biraz da şaşkın” ifadelerini kullandılar.  “Neden futbol?” diye sorduğumuzda ise futbolun en güzel takım oyunu olduğuna ve futboldaki mücadele kavramının ilgilerini çektiğini söylediler. Hemen hemen hepsi Türkiye ve dünya liglerini yakından takip ettiklerini, fırsat bulduklarında oturup saatlerce maç izlediklerinin de altını çizdi. Düzenli olarak antrenman yapmaya ve futbol oynamaya başladıktan sonra hayatlarında ne gibi değişikliklerin olduğunu sorduğumuzda ise futbolun televizyonda olduğundan çok daha farklı olduğunu, futbol oynadıkça futbolu daha iyi anlamaya başladıklarını söylediler. İçlerinden biri “Kendime olan güvenim arttı.” şeklinde yanıt verdi. Mottolarını “Futbol erkek oyunu değildir” şeklinde açıklayan Wolves oyuncuları, maçların dışında antrenmanların da kendileri için çok verimli geçtiğini, oldukça profesyonel bir antrenman anlayışına sahip olduklarını söyleyerek kendilerine karşı olan güleryüzlü, sıcak, yardımsever ve profesyonel tutumu için teknik direktörleri Canberk Hoca’ya teşekkürlerini ve minnettarlıklarını ilettiler. Son olarak henüz yeni bir takım olmalarına karşın takım içindeki arkadaşlığın üst düzeyde olduğunu, takım arkadaşlarıyla yalnızca antrenman ve maçlarda değil geri kalan zamanlarda da sık sık beraber vakit geçirdiklerini söyleyerek Bilkent Üniversitesi’nde futbol oynamak isteyen fakat bazı çekincelerinden ötürü takıma gelmeyen bütün kızları aralarına beklediklerini söyleyerek neşeli ve bol kahkahalı bir sohbetten sonra bizi teknik direktörleri Canberk Hoca’nın yanına uğurladılar.

kadın futbolu 2

Bilkent Üniversitesi içinde ve diğer spor alanlarında uzun yıllar önemli görevler ve eğitmenlikler yürüten, birçok Bilkent Üniversitesi öğrencisine sporu sevdirip spor biriminde çok emeği olan Canberk Hoca’nın yanına gittiğimizde bizi oldukça sıcak karşıladı. Kendisine ilk olarak bunca yıl çeşitli erkek futbol takımlarını çalıştırmasından sonra kadın futbol takımı çalıştırmasının hissettirdiklerini ve farklılıklarını sorduk. Erkek öğrencilerin genel olarak kız öğrencilere göre profesyonel futbola daha yakın olduklarını, bu yüzden kızlarla deyim yerindeyse her şeye sıfırdan başlamış olduklarını vurgulayan Canberk Hoca, bunun kendisi için ve öğrencileri için daha keyifli ve verimli olduğunu söyledi. Öğrencilerinin yağmur çamur kar demeden büyük bir hevesle bütün antrenmanlara geldiklerini, bunun da kendisini çok mutlu ettiğinin altını çizdi. İkinci olarak antrenman çizelgelerini ve içeriklerini sorduğumuzda haftada 2 fiziksel 1 de taktiksel antrenman yaptıklarını söyleyen Canberk Hoca, öğrencilerinin beklentilerini çok iyi karşıladığını ve yoğun antrenman temposuna çok iyi uyum sağladıklarını belirtti. Son olarak takımdaki mevcut havayı ve hedeflerini konuşurken kısa sürede çok büyük bir aşama kaydettiklerini, takımda güzel ve samimi bir hava yakaladıklarını; Gazi Üniversitesi, ODTÜ, Hacettepe ve Ankara Üniversitesi gibi güçlü ve köklü rakiplerinin olduğunu ama daha çok maç ve daha çok antrenmanla diğer üniversiteler arasında zirveye oynayacaklarına olan inancının tam olduğunu söyledi.

kadın futbolu 5

Bilkent Wolves’u takip edebileceğiniz ve iletişime geçebileceğiniz bir de Instagram sayfaları var:

https://www.instagram.com/bilkentwolves/

Canberk Hoca’nın teknik direktörlüğünde oldukça samimi, ilgiyle takip edilesi ve gittikçe de profesyonelleşen bir takım kimliğine sahip olan Bilkent Wolves’a sonraki maçlarında ve turnuvalarında başarılar diliyoruz.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu