Franz Ferdinand’dan Yeni Albüm: Always Ascending

Dans edilebilen rock müzik yapan Franz Ferdinand grubunun Always Ascending adlı albümü, Şubat ayının başında piyasaya sürüldü. Çoğumuzun “Take Me Out” şarkısıyla tanıdığı grup, yeni albümüyle hayranlarını sevindiriyor. Grubu bu albümüne kadar daha çok indie-rock (bağımsız rock) müzik türüyle özdeşleştirsek de Always Ascending’teki elektronik tınılarla gruba sanki yeni bir renk geldi. Bu, tam da grup üyelerinin amacıydı. Kendilerinin bir röportajına göre bu albüm, bize geleceğin sesini getiriyor.

We wanted to take the sounds that are available to us now and make the sound that you haven’t heard before – the sound of the future. (Şu an bizde mevcut olan sesleri alıp daha önce hiç duymadığınız bir ses oluşturmak istedi: Geleceğin sesini.)

Beş yıllık yokluğunu Always Ascending’le unutturan Franz Ferdinand’ı, yeni grup üyeleriyle ve yenilenmiş müzik tarzıyla karşımızda görmek tek kelimeyle canlandırıcı oldu. Nick McCarthy’nin ayrılışından sonra grup Dino Bardot ve Julian Corrie’yi bünyelerine alarak bu albümün çalışmalarına başladılar. 9 Şubat’ta da bu başarılı yapıt Domino Records tarafından çıkarıldı.

 

Albüm on şarkıdan oluşmakta, şarkı listesi de şu şekilde:

 1. Always Ascending
 2. Lazy Boy
 3. Paper Cages
 4. Finally
 5. The Academy Award
 6. Lois Lane
 7. Huck and Jim
 8. Glimpse of Love
 9. Feel the Love Go
 10. Slow Don’t Kill Me Slow

 

Adını Arşidük Franz Ferdinand’dan alan grup, beş değerli sanatçıdan oluşmakta: Alex Kopranos, Bob Hardy, Paul Thomson, Julian Corrie ve Dino Bardot. Grup 2001’de oluşturulmuş ve Always Ascending albümü, beşinci albümleri. Always Ascending, Franz Ferdinand’ın diğer albümleri gibi insanı ayağa kaldırıp dans ettirecek bir yapıdayken, yeni fikirlerle döşenmiş şarkılarıyla diğer albümlerinden farklı bir havaya sokuyor. Bu albümün şarkılarını genellikle biraz daha elektronik müzik tarzı sevenlere önerirken elektronik müziğe çok da yakın olmayanlar için de şarkılarda grubun eski tarzının esintilerinin hala mevcut olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Lois Lane ve Lazy Boy şarkılarını dinlemeden geçmemenizi öneririm.

 

 

Kaynaklar:

http://www.dominorecordco.com/uk/news/25-10-17/franz-ferdinand-release-new-album-always-ascending-on-february-9th-2018/

https://www.newsday.com/entertainment/music/always-ascending-review-1.16603731

http://www.nme.com/news/music/franz-ferinand-new-album-song-tour-always-ascending-interview-2153300

https://www.allmusic.com/artist/franz-ferdinand-mn0000172582/biography

https://tonedeaf.com.au/franz-ferdinand-welcome-two-new-members-band/

https://www.newsday.com/entertainment/music/always-ascending-review-1.16603731

 

Leave a Reply

1 comment

 1. Ayşe

  Şahane bir yazı teşekkürler!

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu