Formula 1’de Şampiyonluğun Ertesinde Emekli Olan Pilotlar

2016 sezonu sonunda şampiyon olan Nico Rosberg’in emekliliğini açıklaması kendi takımı dahil herkeste şok etkisi yaratmıştı. Rosberg gibi şampiyon olup Formula 1’den emekli olan 3 pilot daha var.

 

Mike Hawthorn

Birçok kişi bu alanda Juan Manuel Fangio’yu ilk olarak hatırlasa da Fangio ilk şampiyonluğundan sonra ara verip tekrar F1’e geri döndüğü için bu listede yer almıyor. Mike Hawthorn ise 1958 sezonunda Ferrari ile tek şampiyonluğunu kazandıktan sonra emekliliğini açıkladı ve bu alanda bir ilke imza attı. Hawthorn, şampiyon olduğu sezonu, çıktığı 10 yarışta sadece 1 galibiyet almasına karşın 4 galibiyet alan Stirling Moss’un 1 puan önünde tamamlayıp dünya şampiyonluğuna erişti.

hawthorn

Mike Hawthorn

 

Jackie Stewart

1969 ve 1971’de iki şampiyonluk kazanan Jackie Stewart 1973 sezonu başında emekli olmya karar vermiş ama bunu takım patronu Ken Tyrell dışında en yakınındaki eşi dahil kimseye söylememişti. Sezonun bitimine 3 yarış kala Stewart şampiyonluğu garantilemişti ve sezonun son yarışı olan Amerika Grand Prix’siyle 100.yarışına çıkıp emekliliğini açıklamayı planlıyordu. Yarış öncesi antrenman turlarında Stewart’ın takım arkadaşı François Cevert yaptığı kazada hayatını kaybetti. Bu duruma üzülen Stewart ise yarışa çıkmama kararı aldı ve 100.yarışını göremeden planlanandan 1 yarış önce emekli oldu.

stew

Jackie Stewart

 

Alain Prost

1985,1986 ve 1989 sezonlarındaki şampiyonluklarından sonra 1990 ve 1991’de Ferrari’ye geçti. İstediği sonuçları alamayınca 1992’de takımdan ayrılıp herhangi bir takımla sözleşme imzalamadan boş bir yıl geçirdi. Ardından 1993’te bir önceki sezon Nigel Mansell’a şampiyon olduğu aracı veren Williams’a geçti ve sözleşmesinde Senna’nın takım arkadaşı olarak gelemeyeceği ibaresini bulundurdu ve yanına çaylak Damon Hill geldi. Bu sayede takımın birinci pilotu konumunda olup diğer takımlardan çok daha üstün bir araca sahip olan Williams ile baskın bir sezon geçirdi. 16 yarışta 13 pole pozisyonu elde etti ve 7 yarış galibiyeti ile şampiyonluğa erişti. Williams’ın Senna’yı takıma alma isteğinin farkında olan Prost dördüncü ve son şampiyonluğunu elde ettikten sonra emekli oldu.

 

Bu listeye Nigel Mansell girmedi. Çünkü 1992’deki şampiyonluktan sonra Prost’un takıma gelip birinci pilot olacağını öğrenince 1993’te F1’e veda etmesine rağmen 1 sene sonra geri dönüp 2 sezon daha yarıştı.

prost-1

Alain Prost

 

BONUS: Jochen Rindt

13 yarışlı takvimiyle 1970 sezonunun ilk 9 yarışında 5 galibiyet ile 45 puan toplayan Rindt en yakın takipçisi Jacky Ickx’e 26 puan fark atmıştı. Rindt, 10.yarış olan İtalya Grand Prix’si sıralama turlarında parabolica virajında geçirdiği feci kazada hayatını kaybetti. Ne var ki kalan 4 yarışta kimse Rindt’in puanını geçemedi ve Rindt göremese de 1970 Formula 1 sezonu dünya şampiyonu oldu.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu