Formula 1’de 2018 Takvimi Açıklandı: Türkiye Yine Yok

Formula 1’de 2018 sezonunun geçici yarış takvimi açıklandı. Nisan ayında, Formula 1’in yeni CEO’su Chase Carey ile cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Park’ın takvime tekrar geri dönüşü üzerine görüşmüştü. Görüşmeden sonra Vural Ak gelecek sene Türkiye’nin Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacağı konusunda anlaşmaya varıldığını ve sadece bir imzanın kaldığını açıklamıştı. Görülen o ki senelerdir konuşan Vural Ak yine boş sözlerle bizleri oyalamış. Hatta bu görüşme referandum öncesi bir reklamdı belki de… Bu takvim kesinleşmemiş taslak olsa da ufukta bizim için görünen herhangi bir umut yok.

Bu konuyu bir kenara koyup bir dünya vatandaşı gözünden yeni sezon takvimindeki değişiklerden bahsedelim biraz da. Göze çarpan en büyük gelişme yıllardır sıcağıyla,yağmuruyla, teknik virajları ve geçişlere elverişli yapısıyla heyecanlı yarışlara sahne olan Malezya Grand Prix’i takvimde olamayacak. Pist sahipleri yarışlara olan ilginin azaldığını söyleyerek finansal zorluklardan ötürü yeni sezonda F1’den çekildiler.

Bir başka yenilik ise en son 2008’de düzenlenen Fransa Grand Prix’si 9 yıl aradan sonra tekrar takvimde. Fakat bu kez Magny-Cours değil 70 ve 80’lerde kullanılan Paul Ricard pisti yarışa ev sahipliği yapacak.

Geri dönüş yapan diğer bir ülke Almanya. 2017’de verilen 1 senelik aradan sonra tekrar kendilerine takvimde yer bulabildiler. Rusya GP bahar ayındaki yerinden Eylül ayına kaydırıldı ve Japonya ile birbirini takip eden haftasonlarında yarışlara evsahipliği yapacaklar.

Son olarak da Çin ve Singapur GP’leri için pist sahiplerinden onay bekleniyor. Fakat Singapur GP için takvimden çekilebileceği iddiaları da konuşulmakta.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu