Formula 1’de 2016 Kış Testleri – Barcelona

Kimi Raikkonen ultra yumuşak lastikleri test ediyor.

Kimi Raikkonen ultra yumuşak lastikleri test ediyor.

Formula 1’de 2016 sezonu yaklaşırken takımlar hafta başında sezon öncesi testleri için İspanya’nın Catalunya pistinde testlere başladı. Pazartesi günü başlayan testlere takımlar her gün birer pilotu ile katılırken Perşembe günü Mercedes iki pilotuyla da pistteydi. Bu sezon ilk defa kullanılacak olan ultra yumuşak lastikler de takımlar tarafından denenmeye başlandı.

Formula 1'in yeni takımı Haas

Formula 1’in yeni takımı Haas

Formula 1’e bu sene yeni katılacak olan Haas ve Renault fabrika takımı da testlere yetişip iyi neticeler alabilmiş gözüküyor. Mercedes 4 gün boyunca zaman turu olarak hiç zirveye çıkamasa da dayanıklılık adına çok iyi işler yapıyor. Atılan tur sayıları bakımından 4 günün lideri Mercedes ilk gün Hamilton ile 156 ikinci gün Rosberg ile 172, üçüncü gün Hamilton ile 88, bugün iki pilotuyla beraber 185 tur atıp toplamda 601 tur attı. Mercedes’in hızlı turlar atmaması ise kimileri tarafından Mercedes’in hız sakladığına bağlanıyor. Nico Rosberg ise bu konuyla alakalı olarak “Tahminimce diğer takımlar bütün kartlarını ortaya koyuyorlar, biz hala kozlarımızın bir kısmını göstermedik” dedi. Ferrari cephesinde ise işler şu ana kadar yolunda gözüküyor. Pazartesi, salı ve perşembe günlerini lider kapatan Maranello ekibi sonuçtan memnun. Yarışseverler bu sezon Ferrari ve Mercedes arasında daha fazla bir çekişme olmasını bekliyorlar.

RedBull Infiniti'nin yeni deseni

RedBull Infiniti’nin yeni deseni

3 günde toplam 254 tur atan McLaren Honda geçen sezona göre daha iyi bir başlangıç yaptı. Bugün ise Alonso ile piste çıkan McLaren aracı motor sorunu nedeniyle zaman turu atamadan yolda kaldı. Basına verdiği röportajda Alonso, iyi bir başlangıç yapmışken yolda kalmanın can sıkıcı olduğunu fakat sorunun küçük ve kolayca giderilebilir olmasının teselli edici olduğunu söyledi.

McLaren-Honda

McLaren-Honda

Force India sırasıyla Alfonso Celis, Sergio Perez ve Nico Hulkenberg ile piste çıktı. Testlerin üçüncü gününde süper yumuşak lastikleri kullanan tek pilot olan Hulkenberg günü zirvede noktaladı. Diğer takımlar daha sert olan hamurlarla piste çıkınca ikinci ile arasında 2.7 saniyelik bir fark oluştu. Hulkenberg’i yumuşak lastikle takip eden Haas pilotu Romain Grosjean oldu. Formula 1’in yeni takımlarından Haas için verimli bir gün oldu. Günün en çok tur atan ismi 161 tur ile Toro Rosso’dan Carlos Sainz oldu. İlk gün 55, ikinci gün 121 tur  atıp üçüncü gün bu rakamı 161’e çıkaran takım dayanıklık açısından oldukça ilerleme kaydetti. 2016 aracının lansmanını henüz yapmayan Toro Rosso testlere desensiz bir araç ile çıkıyor.

Toro Rosso'nun testlerde kullandığı desensiz araç

Toro Rosso’nun testlerde kullandığı desensiz araç

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu