Ford’dan 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Tesla ve Google sayesinde Dünya üzerindeki birçok insan kendi kendini sürebilen arabalardan haberdar oldular. Günümüzün popüler konularından biri olsa da aslında geçmişi 1920’li yıllara dayanan bu teknoloji elbette ki birçok otomobil markasının gözardı edemeyeceği bir potansiyele sahip. Hali hazırda bir süredir bu teknolojiyle ilgilenen Ford geçtiğimiz günlerde Google ve Uber’ın liderleri tarafından kurulan Argo AI şirketine 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Ford 2021 yılında piyasaya süreceğini duyurduğu; 128 bin havacılık, otomotiv ve ticari araç sektörlerinde alanlarının uzmanı olan mühendislerin oluşturduğu SAE, Society of Automotive Engineers, tarafından belirlenmiş; kendi kendini sürebilen araç seviyesi 4 olan modeli için Argo AI en tecrübeli mühendislerinden oluşan bir ekip kurdu.

Önümüzdeki 10 sene içerisinde yapay zeka teknolojisi sayesinde otomasyonun otomotiv sektörünün vazgeçilmezi olacağını belirten Mark Fields, Ford’un yaptığı bu yatırım sonucu yaratılacak teknoloji sayesinde yakın zamanda kendi kendini sürebilen araçlar marketinde liderliğe yerleşeceklerini de söyleyerek bu alana ne kadar önem verdiklerini bir kez daha vurgulamış oldu.

Argo AI kurucularından Bryan Salesky ise Ford’un kararlı vizyonundan enerji aldıklarını ve bu iş ortaklığının kendini sürebilen araçların daha çok kişiye daha uygun fiyatlarla ulaşmasının önünü açacağını söyledi.

Bütün bunların yanında gelişime açık şirketlerin yaptığı gibi Ford’da teknolojinin her alanından faydalanıyor. EcoSport’un kargo bölümünde reçine ile güçlendirilmiş geri dönüşürülmüş kağıtlardan oluşan bal peteği şeklindeki materyal sayesinde 320 kilograma yakın yük taşıyabilen bir raf koyan Ford biyomimikriyi de göz ardı etmiyor.

Böylesine azimli olan bir şirketin gelecekte bizlere neler sunacağını merakla bekliyoruz.

 

Yazı fotoğrafı:

http://indilens.com/wp-content/uploads/2017/02/Ford-bets-1-billion-on-an-unknown-self-driving-AI-company.jpg

Kaynakça:

http://www.sustainablebrands.com/news_and_views/brand_innovation/sustainable_brands/ford_looks_future_embracing_ai_biomimcry

https://en.wikipedia.org/wiki/Autonomous_car

http://www.sae.org/about/

https://www.sae.org/misc/pdfs/automated_driving.pdf

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu