“Oğuzam, Türk menem.

Bayatlardan Türkmenem.

Damarlarındaki asil kan, aslına çektiğin ırk menem.

Yaprağın asılı dallar, gövdeni taşıyan kök menem.

Yolunu gözleyen yar, aşkınla çarpan ürek menem.

Can içre canan bilmişem gavim gardaş, nerdesen?”

Ali Yaşar

Bugün Kerkük işgal ediliyor.

Peki bu soruya verecek cevabımız var mı?

Olmalıydı.

Anadolu’nun kalbinden, Ankara’dan bir ses yükselmeliydi Türkmeneli’ne doğru: “Burdayım gavim gardaş!”

Olmadı. Ankara’nın uğraşacak “kendi” işleri vardı.

Aylardır hazırlanılan referandum sürecine yalnızca iki hafta kadar kalmışken ve hâlihazırda Almanya ve Hollanda ile diplomatik krizin eşiğindeyken Ankara başını gömdüğü kağıtların arasından çıkarmadı. Oysa Siyasal İslâm’ın motivasyonu bu değil miydi? “82 Musul, 83 Kerkük, Osmanlı torunuyuz!” sözleriyle bölgenin süper gücü olduğuna inandıkları ve inandırdıkları Türkiye, Türk diyarı Kerkük’e sahip çıkmaktan âciz kaldı. Ve işin en şaşırılmayan kısmı ise elbette bu âciziyet kimsenin dikkatini bile çekmedi.

Bundan yaklaşık bir ay öncesinde İstanbul Atatürk Havalimanı’na Mesud Barzani’nin uçağının inmesinden biraz önce Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IBKY) bayrağı göndere çekilmişti. Gerek sosyal medyada gerekse siyasiler arasında oldukça tepki çeken bu olayın ardından Başbakan Binali Yıldırım “Bugünlerde bir bayrak hikâyesidir gidiyor.” şeklinde başlayan bir açıklama yapmıştı. O bayrak hikâyesi hakikaten gitti, İstanbul’un ardından Kerkük’te devam etti.

Bugün Kerkük işgal ediliyor.

28 Mart günü Irak Kerkük İl Meclisi’nin aldığı kararla kerkuk-te-turkmenler-sokaga-dokuldu-8834257Kerkük’te bulunan kamu kurumlarına IBKY bayrağı asıldı. Kırk bir üyeli il meclisinde Arap ve Türkmen üyelerin boykotu ile yapılan oylamada verilen karar, aynı gün uygulanmaya başlandı ve Türkmenler tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Aradan geçen 4 gün süresince Kerkük sokakları Türkmen bayraklarıyla donatıldı ve gösteriler, protestolar bugün hâlen devam ediyor.

Bayrak asmak, bilindiği üzere devlet alametlerinden biridir. Elbette bu durum Irak söz konusu olduğunda da değişmedi. Barzani yönetimindeki IBKY bayraklarının Kerkük semalarında dalgalanması masum niyetlerle varılmış bir sonuç değil aksine başlangıçtı. Nitekim Irak Kerkük İl Meclisi’nin de açıklamaları bu yönde oldu. Önümüzdeki günlerde Kürt Yönetimine bağlanmak niyetiyle bir referanduma gidileceği açıklamasını yapan İbrahim Halil, şunları söyledi:

“Bu talep yasal ve meşru bir taleptir. Biz seçmenlerimize Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi’ne bağlanacağı sözü verdik.”

Bugün Kerkük işgal ediliyor.

Referandumda-Evet-Dersek-Ne-Olur-Hayir-Dersek-Ne-OlurAnkara’dan yükselen tek ses ise Kızılay Meydanı’nda köşe kapmaca oynayan seçim arabalarından geliyor. Siyaset koltuklarını işgal etmekten başka ele gelir işlevi olmayan insanlar birbirlerini kameralar karşısında kötülemekle meşgul. Haber kanallarında üç dakikayı geçmeyen Kerkük meselesi’nden yoldan çevirdiğimiz vatandaşların haberi yok. Türkiye’yi sığınacak liman olarak gören insanların çığlıklarına bırakın kulak asmayı refleks olarak bile dönüp bakmıyoruz. Sonuç ne olursa olsun 17 Nisan sabahı bayrağımızın renginin değişmeyeceğini adımız gibi bilmemize rağmen bayrakları ellerinden alınan kardeşlerimize uzanmıyor elimiz. Bölgede nasıl önemli bir aktör olduğumuzu anlata anlata bitiremeyenler, bir “Evet” uğruna kaç yüzyıllık Türkmen şehri Kerkük’ü Irak Kürt Bölgesel Yönetimine peşkeş çekiyor. Kerkük’te genç yaşlı herkes sokaklarına astıkları bayrakların başında gecelerce nöbet tutarken bir densiz, sıcak yatağından “tweet” atarak Sünni Kürtlerin Şii Türkmenlerden yeğ olduğunu ifade ediyor. Kimsenin kafa yormaya, icraata geçmeye vakti yok. Öyle ya, büyük referandum geliyor!

Bugün Kerkük işgal ediliyor.

Anayasa değişikliğinden, başkanlıktan, yarı başkanlıktan, Partili Cumhurbaşkanlığından (adına ne derseniz), evetten, hayırdan, milletvekili yaşından, fesih yetkisinden, Cumhurbaşkanı yardımcılarından, bakan sayısından daha önemli bir şeyler oluyor sınırımızın 4 saat ötesinde. Türkmen şehri Kerkük, gündemimizin tamamını meşgul etmesi gerekirken, ana akım gazetelerde kendine zar zor bir köşe bulabiliyor. Arif Nihat Asya’nın dizelerinde geçtiği gibi perdeleri örtük, lambaları sönük, sırtında yıllar yük, hatıraları kırık dökük bir yer olarak kalıyor Irak’ın orta yerinde Kerkük. Kardeşlerimizin bayrakları, toprakları, dilleri ve kültürleri ellerinden alınmaya çalışılıyor.

Bugün Kerkük işgal ediliyor.

Bense her hafta buluştuğumuz Türkmen çocukların yüzüne nasıl bakacağımı düşünüyorum.

 

#KerkükTürkmenYurdu

Kaynakça

  • http://www.yenicaggazetesi.com.tr/ozdag-kerkuk-isgal-edilecek-160253h.htm
  • http://www.yenicaggazetesi.com.tr/kerkukte-neler-oluyor-160265h.htm
  • http://www.cnnturk.com/dunya/kerkukte-barzani-bayragina-karsi-protesto
  • http://www.turkiyehabermerkezi.com/dunya/barzani-kerkuk-u-ikby-ye-baglamaya-hazirlaniyor-h82316.html
  • http://www.ntv.com.tr/dunya/kerkukte-kamu-binalarina-kurt-bayragi-asilacak,p3Sqt3PXz0OiZ4oTMi9GrA

 

 

Leave a Reply