Erzurum gibi sağcı ve muhafazakar olarak algılanan bir şehirde, CHP birinci sırayı genç bir kadın olan Avukat Gonca Aytaş’a verdi. En son 38 sene önce Erzurum’dan milletvekili çıkartabilen CHP bu seçimde Erzurum’da bir sürpriz yapabilir. Aytaş’ın seçilmesi aynı zamanda CHP’nin Doğu bölgelerindeki başarısızlığını kırması için de bir ilk adım olabilir.

Fakat Erzurum’da atmosfer oldukça gergin. Seçim çalışmalarının çeşitli engellemelerle karşılaştığını belirten Aytaş, bunun nedenini CHP’nin Erzurum’da beklenmedik bir yükseliş kaydetmesinde görüyor

1983 doğumlu olan Aytaş 2006'dan bu yana Avukatlık yapıyor.

1983 doğumlu olan Aytaş 2006’dan bu yana Avukatlık yapıyor.

7 Haziran gecesi sonuç nasıl olur bilemem fakat seçimin parlayan yıldızlarından bir tanesinin Gonca Aytaş olduğu kesin.

 

  • Bu yoğun temponuza rağmen bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Son dönemde, Erzurum’da CHP’ye yönelik çeşitli engellemelerin olduğunu basından takip ediyoruz. Geçtiğimiz Cuma günü de Gürsel Tekin’in de içerisinde bulunduğu CHP seçim tırının durdurulduğunu ve şehir merkezine girmesinin engellendiğini televizyonlardan seyrettik. Erzurum’da neler oluyor tam olarak? Karşılaştığınız zorlukları nasıl yorumluyorsunuz?

Öncelikle bu değerli röportaj için ben teşekkür ederim. Olay ilk olarak cuma meydana gelmedi, daha öncesi de var. Tırımızı ilk önce Erzurum AVM önünde bulun bir alana çekmek istedik hemen zabıtalar geldi tırı buraya çekemeyeceğimizi söylediler. Büyükşehir belediye başkanı Mehmet Sekmen’e ulaştım ve kendisi bir sorunun olmadığını ifade etti ve sorun çözüldü. 7 Mayıs itibarı ile seçim yasakları bitti ve biz tırımızı kent meydanına çekmek istedik. Seçim yasaklarına rağmen tam 1 ay boyunca AKP seçim standı bu meydandaydı ve hiçbir müdahale edilmemesine rağmen bir anda zabıta, trafik polisi , çevik kuvvet bize müdahale etti ve olay YSK’ya gitti. Olay YSK’da olmasına rağmen sabah şafak operasyonu yapmak istediler fakat başaramadılar. Gece nöbetleri tuttuk. YSK, tam günün sabahında karar verdi ve seçim tırımız şehir meydanında kaldı.

YSK karar verene kadar zabıtalar tarafından tehditlere maruz kaldık, Elektrik bağlamaya gelen EDAŞ yetkilileri ve elektrikçiler ‘’ Başına iş alma kaybol buradan.‘’ gibi ifadelerle tehdit edildi. Daha sonraki  AKP ‘li Belediye, meydanda konser verileceğini ve bu yüzden de tırı bir süreliğine kaldırmamızı rica etti biz de kaldırdık ve bir diğer kent meydanı olan Yakutiye Kent meydanına gittik. Sabah bir anda haberlerde ‘Kapıları kırıp kent meydanına girdiğimiz , tarihi meydana zarar verdiğimiz’ iddia edildi , hem de Yakutiye Belediye Başkanı  Ali Korkut tarafından. Ortada ne bir kapı kırma ne de zarar verme vardı. Mobese kayıtlarını istedik , hiçbir iddialarını ispat edemediler ve aksama doğru çevik kuvvet ve zabıta ordusu ile baskın yaptılar. Direnmek isteyen arkadaşlarımızı copladılar. Zor kullarak tırımıza el koydular. YSK kararını dinlemediler. Elimizde hukuki karar olmasına rağmen kolluk kuvvetleri müdahale etti. Oturma eylemi ve yürüş yaptık.Tüm vicdanlı dadaşlar yanımızda durdular.

Tarihi meydan olarak nitelendirilen meydan da Ali Korkut 2010 yılında tam 250 tarihi ağacı katletmişti hatta dönemin Kültür ve turizm bakanı olaya tepki göstermiş geriye kalan ağaçlar kurtarılmıştı. Ve zat o meydanda her sene konserler verdirir ve fuarlar düzenler. Meydanın 2010 yılında döşenmiş taşları bir anda tarihi oldu. Ve tıra el konulduktan sonra Yalova milletvekilimiz Muharrem İnce ertesi gün ise Genel Başkan yardımcımız Gürsel Tekin, Denizli milletvekilimiz İlhan Cihaner , İstanbul milletvekilimiz Ali Özgündüz ve daha adını sayamadığım birçok örgüt mensubumuz destek ziyaretine geldiler. Trafik ekipleri önümüzü keserek şehre tırın giriş saat 23.00 dan sonra yapılır diye itiraz ettiler. Tam anlamıyla bir oyalamaca oldu. Kolluk kuvvetlerine YSK kararını gösterdiğimizde ise ‘’ Haklısınız ama talimat böyle. ‘’ dediler. İşte o an hukukun bittiğinin eşkıyalık düzenin hakim olduğunu anladığımız andı. Bu yaşadıklarımız Türkiye’de bir desteği bizimle buluşturdu.

Erzurum'da atmosfer gergin.

Erzurum’da atmosfer gergin.

  • Bu baskıların ve engellemelerin nedeni sizce nedir? Oy oranlarındaki değişim mi?

Bu baskı engellemeler tamamen iktidarın korkusundan kaynaklanıyor. Çünkü iktidar ellerinden giderse hesap verecekler. Ayrıca anket şirketleri ile görüştük. Ciddi bir yükseliş kaydettik Erzurum’da. Tabii AKP’nin %69 oy oranına sahip bir yerde yükseliş göstermemiz onları rahatsız etti.

  • Erzurum’da kadın ve genç olarak milletvekili adayı olmak nasıl bir duygu?

Öncelikle doğduğum ve büyüdüğüm şehirde Milletvekili adayı olmak oldukça gurur verici. Erzurum’un tarihine bakarsanız genç ve kadınların hep ön planda olduklarını görürsünüz. Nene Hatun örneği gibi , kara Fatma gibi. Nene Hatun’un arkasında duran kent benim de arkamda duracak ve Erzurum’u tekrar kurtaracağız.

  • Erzurum halkının size tepkisi ne yönde? Bu dönemde ilginç olaylar yaşadınız mı?

Erzurum halkı gayet olumlu tepkiler veriyor. Zaten bu halkın içinde büyümüş birisi olarak bir yabancılık çekmedim. İlk önceleri kahvehanelere girmeye çekindim fakat birkaç kere girince çok samimi davranışlarla karşılandım hemen çaylar söylendi ve masalar kuruldu , sorunlarımızı tartıştık . Erzurum halkı kapısına geleni geri çevirmez bundan dolayı bir sorunla karşılaşmadık.Yaşadığım en ilginç olay tabii ki bir teyzenin oyunu istediğimde onun da beni oğluna istemesi oldu. Beni o kadar benimsediler ki gelinleri olmamı isteyecek kadar sevdiler.

Yaşadığım en ilginç olay tabii ki bir teyzenin oyunu istediğimde onun da beni oğluna istemesi oldu.

 

  • Seçim güvenliği konusunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Seçim Güvenliği konusunda örgütlenmelerimiz yaptık ve birkaç sivil toplum kuruluşundan bu konuda ciddi yardım talep ettik.

  • Son olarak, tüm samimiyetimle soruyorum, kazanabileceğinize inanıyor musunuz?

Kazanacağımıza tabii ki inanıyoruz. İnanmasak bu yola çıkmazdık.

 

 

Leave a Reply