Erken Seçim Aday Listeleri Açıklandı

1 Kasım 2015 seçimlerine sayılı günler kala seçime katılacak siyasi partiler milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti. Bazı isimlerin üzeri çizildi, bazılarının da sıralamadaki yeri değişti.

 

Bugünün şok edici haberlerine MHP’li siyasetçiler neden oldu.

 

İlk olarak Meral Akşener’in MHP’de liste dışı olduğu sabah saatlerinde gündeme bomba gibi düştü. Meclis başkanlığı adaylığında da, cumhurbaşkanlığı adaylığında da en çok öne çıkan isimdi fakat partisi tarafından, daha doğru şekilde ifade edecek olursak, Bahçeli tarafından üzeri çizildi. Diğer partilerin seçmenleri tarafından da beğenilen Sinan Oğan’dan sonra Meral Akşener’in de üzerinin çizilmesi ve MHP yönetiminin  bu denli özgüveni nereden bulduğu gerçekten merak konusu.  Belki oy oranında bu isimler büyük bir değişikliğe sebep olmayacaklardır fakat seçmen karşısında vitrin isimlerin bu kadar rahat liste dışı edilmesi bazı bölünmelere yol açabilir. Akşener’in aday gösterilmemesine karşı yapmış olduğu ‘‘Genel başkanın takdiridir.’’ açıklaması da düşündürücü. Kendisini ifade edememesi ve milletvekili listesinden tasfiye edilmesine genel başkanın takdiri açıklaması yapması Akşener gibi siyasetçiye yakışmadı.

 

MHP kanadında bir diğer sürpriz ise Tuğrul Türkeş ile yaşandı. Seçim hükümetinde Davutoğlu’nun daveti üzerine Başbakan Yardımcısı olan Türkeş, MHP’den ihraç edilmişti ama Türkeş ısrarla ‘‘Benim partim MHP’dir.’’ söyleminde bulunurken AK Parti’nin Ankara milletvekili adayı oldu.

 

Bir önceki seçimin birinci partisi AK Parti’de ise 7 Haziran öncesi aday gösterilen 312 aday yeniden aday gösterildi. Aynı zamanda 7 Haziran seçimlerinde üç dönem kuralına takılanlar arasında bulunan 24 kişi yeniden milletvekili listelerinde kendilerine yer buldular.

 

Adaylık başvurusunda bulunmayan Ali Babacan Ankara 1. bölge 1. sıradan aday gösterildi.

 

Son günlerde; AK Parti’nin kurucu üyeleri ve 2002 ruhuna geri dönmesi gerektiği vurgulanırken, 1 Kasım milletvekili aday listelerinde yenilere daha çok yer verildi. Hüseyin Çelik ve Bülent Arınç da liste dışı kalanlar arasında.

 

Hürriyet Gazetesi’ne saldırıdan grupta bulunan İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın 1 Kasım seçimleri için aday gösterilmedi. Geçen haftaki AK Parti kongresinde divana seçilen Boynukalın’ın milletvekili aday listesinde de aday gösterilmesi beklenirken liste dışı kalması şaşkınlığa yol açtı.

 

TBMM’ye uyumaya gelmediğini söylediği halde uyuyakalan şarkıcı Uğur Işılak da 1 Kasım milletvekili aday listesinde yer almadı.

 

AK Parti, 7 Haziran’da büyük hayal kırıklığı yaşadığı doğuda ise ithal adaylara yer verdi. Van’da Beşir Atalay, Şanlıurfa’da da Faruk Çelik’i aday gösterdi. Diyarbakır’da ise şehrin önemli ismi Galip Ensarioğlu 1. sıra adayı oldu.

 

Sonuç olarak, geçen haftaki kongrede listeyi Erdoğan’ın hazırladığı yönündeki söylentilere karşı Ahmet Davutoğlu milletvekili listeleri açıklandıktan sonra sosyal paylaşım sitesi Instagram’dan paylaştığı fotoğrafla adeta “Liste benim listemdir, altına imzamı atıyorum.” mesajı verdi.

 

 

 

 

CHP’de ise 7 Haziran’da milletvekili seçilen adaylar arasından sadece üç tanesi 1 Kasım seçim listesinde yer almadı.

 

İlk olarak, dün katıldığı televizyon programında CHP’den aday olabileceğini açıklayan Abdüllatif Şener aday gösterilmedi.

 

49 gün IŞİD’in elinde rehin tutulan eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, Ardahan 1. sıradan aday gösterildi.

 

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeliğinden CHP İstanbul milletvekili adaylığı için istifa eden Koray Çalışkan aday gösterilmedi. Parti meclisi üyelerinin, Çalışkan’ın adaylığına karşı çıktığı ve yapılan oylama ile listeden çıkardığı söyleniliyor.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da kendi isteği ile milletvekili adayı olmadı.

 

Adaylık başvurusu yapan Umut Oran da aday gösterilmedi.

 

7 Haziran seçimlerinde seçilen fakat Anayasa Mahkemesi engeline takılan Atila Sertel İzmir 2.bölge 6.sıradan tekrar aday gösterildi.

 

HDP’de ise tek sürpriz 7 Haziran’da milletvekili seçilen EMEP’li Levent Tüzel’in aday gösterilmemesi oldu. Geçici hükümet için bakanlık teklifini diğer HDP’lierin aksine reddettiği için aday gösterilmediği söyleniyor.

 

Gaziantep milletvekili Celal Doğan ise İstanbul 2.bölge 1.sıra milletvekili adayı gösterildi.

 

HDP’nin 10 milletvekili çıkardığı Diyarbakır listesinde ise hiçbir değişikliğe yer verilmedi. 7 Haziran’daki 11 milletvekili de yerini korudu.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu