İrlanda Turu : DEEPNATURE TRAVEL

İrlanda, pub’larıyla ve doğal güzellikleri ile İngiltere’nin batısında kalan meşhur bir ülke. Peki neden dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olan Amerika, İrlanda’yı bastırmaya çalışıyor?

İrlanda Dil Okulları ve Dil Eğitimi - Armada Grandee Yurtdışı Eğitim

2021 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında ekonomik olarak en özgür ve en hızlı gelişen ülke haline gelen İrlanda’da, yetişkinlerin %40’ı üniversite derecesine sahip. Bu da bu ülkenin ne kadar gelişmiş olduğunu kanıtlamakta. Ayrıca Amazon, Google, Paypal gibi birçok teknoloji devi şirketin burada bulunması, İrlanda’nın Amerika’ya olan benzerlikleri arasında. 

Biraz geçmişe gidersek, İrlanda Amerika’nın aksine hiçbir zaman İngiltere krallığı altına girmek istemedi. İngiltere, İrlanda’yı zorla kendi gücü altına aldı. Fransız Devrimi’nin etkisiyle İrlanda halkı, özgürlükçü düşüncelere daha çok yer açtı. İngiltere merkez bankasının iflas edişiyle İrlanda halkı, kendi ekonomileri hakkında bir şeyler yapmaları gerektiğine inandı. İngiltere’nin gücü altında kaldığı süreçte İrlanda, ekonomisi konusunda pek fazla ilerleyememişti.

Kendi içinde bir bağımsızlık savaşına giren İrlanda, zor da olsa ekonomisini biraz daha düzeltebilmişti. Fakat yeni gelen endüstriyel çağa karşı da direnememişti. İrlanda kendisini yalnızca tekstil ve gemicilik alanında ilerletmişti. Bu da çağının ülkeleri arasında endüstriyel anlamda geride kalmasına sebep olmuştu. Bu da zaman içerisinde İrlanda’nın dünya sıralamasındaki yerini düşürdü. Hatta bir dönem ‘’Avrupa’nın hasta adamı’’ olarak da tanınmaktaydı.

Blog Duplice - Global Vizyon Blog Duplice - Global Vizyon 100% 10 E31 Dil  Eğitimi Alırken Çalışabileceğiniz, Eşssiz Doğaya Sahip Ülke İrlanda! Ekran  okuyucu desteği etkinleştirildi. Dil Eğitimi Alırken Çalışabileceğiniz,  Eşssiz Doğaya Sah

1980’lerde hükümet radikal bir karar alarak tüm partileri bir araya topladı. Bu dönemde alınan ekonomik kararlar, İrlanda’nın ilerleyişinde büyük değişimler yarattı. Yönetim, özel sektör işletmelere çok daha fazla yer açtı. 1987’de ortalama bir yetişkinin geliri İngiltere’de yaşayan bir bireyden %13 azken, sadece 13 yıl sonra %3-5 daha fazla hale geldi. Bu durumu sağlayan şey de ülke genelinde uluslararası firmaların artmasıydı.

2015 yılında en zengin 15 ülkenin içerisinde yer alan İrlanda’da %34.4 şeklinde yüksek bir oranda GSMH artışı meydana geldi. 7-8 yıl içerisinde gerçekleştirebilecekleri bu hızlı yükselişi 1 yıl içerisinde meydana gelince, İrlanda’nın hangi politikalar ile bu başarıya ulaştığı merak konusu oldu. Dev şirketler, İrlanda’nın bu hızlı yükselişini gördükten sonra İrlanda’ya da bir merkez açmaya karar verdiler.

En çok borca sahip olan ülkelerden biri olmasına rağmen İrlanda’nın göstermiş olduğu bu hızlı yükseliş, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Amerika’yı bir hayli korkutmakta.

İrlanda'ya gitmek için 10 şahane sebep | Postkolik

Leave a Reply