Dünyada en çok bilinen ve müşteriler tarafından en çok tercih edilen kahve markalarından biri Starbucks. Bu kahve zincirinin dünyanın çoğu ülkesinde başarıya ulaşmış olmasının ardında birçok neden var. Starbucks 14.758 şubesi ile ülkelere göre sıralamada ilk sırada Amerika’da. Türkiye ise 457 şube ile listenin 8. sırasında yer alıyor. Dünyada ise 62 ülkede 25.000’den fazla şubesi ile kahve zincirlerinin arasında en başarılısı. Bu makalede Starbucks’ın başarısının ardındaki nedenleri inceleyeceğiz.

  1. Müşteriyi özel hissettirmeyi çok iyi şekilde başarması “Bir misafir mağazamıza gelir ve Starbucks baristasından (mağaza çalışanımızdan) bir içecek alır; bu olay tüm dünya genelinde her hafta milyonlarca kez yaşanır ancak her biri benzersiz bir deneyimdir.” Starbucks’ın internet sitesinde yazılı olan bu tanıtım yazısı her müşterinin özel olduğu mesajını veriyor. Bunun yanı sıra kahve bardağının üzerine müşterinin ismini yazarak müşterinin özel hissettirilmesi başarılı ve etkili bir pazarlama tekniğidir.
  2. Çok çeşitli kahve türleri Klasik kahve satan dükkanlardan ve kahve zincirlerinden başka önemli farkı da çok çeşitli kahve türlerinin olmasıdır. Starbucks, bulunduğu ülkenin damak tadına ve kültürüne göre kahveler de yapıyor, mesela Türkiye’de Türk Kahvesi de içebiliyorsunuz.
  3. İş buluşmaları, projeler ve arkadaşlarla buluşmalar için daha rahat bir ortam Starbucks “freelance” mesleklerde çalışanlar ve projeler üstünde uğraşanlar için için iyi bir buluşma ortamı olabilir, özellikle de sessiz ve sakin bir yerdeki mağazası olursa.

Bunların yanısıra Starbucks’ın sevilmediği ülkeler de var, İtalya’da açılan çoğu Starbucks mağazası müşteri çekememesinden ötürü kapatıldı. Ülke genelinde sadece 3 tane Starbucks mağazası var. Onlar da daha çok turistik yerlerde, turist müşterilerin talebi üzerine açılmış şubelerdir. Starbucks’ın İtalya’da başarısızlığının en büyük nedeni ise İtalya’nın kendine özgü bir kahve kültürünün olması ve bu yüzden İtalyan müşterilerin Starbucks’ı tercih etmemesidir. Oysa Starbucks’ın dünyada bu kadar başarıya ulaşmış olmasının nedeni Starbucks’ın sahibi Howard Schultz’ın İtalya’ya yaptığı bir gezide İtalya’nın kahve kültüründen etkilenerek bu şekilde zincir şubeleri açarak İtalyan kahve kültürünü dünyanın farklı ülkelerinde ulaştırmayı amaçlamasıdır.

Kaynaklar:

https://www.starbucks.com.tr/about-us/

https://www.kahvve.com/starbucks-dunyanin-en-buyuk-kahve-zinciri-olmayi-nasil-basardi-19699/

Leave a Reply