Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır?

Geçtiğimiz günlerde özellikle çocuklara hitap eden videolarıyla popülerliğe ulaşan YouTuber Enes Batur’un aylık kazancının 530 bin lira olduğu iddiası gündeme oturdu. Her ne kadar kendisi sosyal medya hesabından bu iddiaların yalan olduğunu söylese de youtuberların kazançlarının oldukça fazla olduğu bir gerçek. Peki YouTube’dan nasıl para kazanılıyor? Bu yazıda bu konu hakkında kısa ve genel bilgi vermek istiyorum.

Youtuber, Youtube’da belli bir kitleye hitap eden ve kullanıcılar tarafından sevilen, Youtube ile iş ortaklığına giden kişiler ya da oluşumlar anlamına gelmektedir. Hepimizin bildiği üzere, bu kişilerin  YouTube üzerinden paylaştıkları videolar oldukça fazla reklam almaktadır.

Bu reklamlar, Google Adsense aracılığıyla yayınlanan reklamlardır. Bu reklamlar, Adsense’e kabul edilen yayıncılar tarafından videoların içine yerleştirilebilir ve gösterim ya da tıklama başı ücretlendirme olarak para kazanmalarını sağlar. Youtube kanalı ilk açıldığında, para kazanma kısmı aktifleştirilip bir Adsense hesabı oluşturulur. Yayınlanan reklamların her birinin başına, tıklanma sayısıyla orantılı olacak şekilde ücret ödenir. Ancak burada bir önemli nokta var ki, her ne kadar reklam için kabul edilmiş olsanız da bu reklamlar kaldırıldığında paranız yanabilir. Bu da ancak videoda sakıncalı içerikler paylaşırsanız olur. Bu sakıncalı içerikler:

Aşırı Cinsellik ve Çocuk Pornosu
Telif haklarını ihlal eden içerikler
Yasadışı bilgiler

olarak sayılabilir.

Google Adsense reklamlarının haricinde Youtube, tıklanma sayısıyla orantılı olacak şekilde video sahiplerine ödeme yapar. Bir video başına ortalama YouTube geliri 1000 görüntüleme için lokasyona ve hedef kitleye göre 0.5-2 Dolar arası değişiyor. Rakamlar oldukça değişken olmakla birlikte, çoğu kanal ortalama her 1000 görüntüleme için 0.5 Dolar kazanıyor.

Bunun yanı sıra, videolarda ürün yerleştirmeden de hatırı sayılır bir para kazanılabiliyor. Küçücük bir obje olsa bile, arka planda seçilebilecek şekilde konumlandırılarak buradan da gelir elde ediliyor. Kısacası, video izlerken fark edebildiğimiz veya bazen fark edemediğimiz en küçük detaylardan bile para kazanıyor YouTuberlar. Özellikle fazla abonesi olan büyük kanallar bu işi oldukça profesyonel bir şekilde yürütüyor.

Özellikle Danla Bilic, Orkun Işıtmak, Enes Batur gibi popüler YouTuberların koydukları videolar haricinde diğer sosyal medya hesaplarında yaptıkları ürün reklamlarından da kazandıkları hatırı sayılır bir gelirleri oluyor.

Aylık ve yıllık kazançlar net olarak bilinmese de popüler youtuberların kanallarının abone sayıları, video izlenmeleri ve diğer tüm sosyal medya hesaplarından aldıkları reklamlar göz önüne alındığında ciddi bir miktar kazandıkları anlaşılıyor. Bu büyük kazançlar bazı insanlar tarafından oldukça eleştiriliyor hatta vergi kaçakçılığı yapıldığına dair iddialar ortaya atılıyor. Her ne söylenirse söylensin, YouTuberlığın artık tam olarak bir meslek haline geldiği ve YouTube’un  “ekmek kapısı” haline geldiği bir gerçek.

Kaynakça

http://www.webtekno.com/youtube/youtuber-kimdir-youtube-dan-nasil-para-kazanilir-h3851.html

https://www.renderforest.com/tr/blog/how-much-do-youtubers-make

http://cibalipostasi.com/youtuberlar-nasil-para-kazaniyor/

https://www.medyabey.com/youtubedan-para-nasil-kazanilir-youtuberlar-ne-kadar-para-kazaniyor/

 

 

 

 

Leave a Reply