Sizin de dikkatinizi çekmiştir, şirketlerin müşteri çekme yarışları son zamanlarda biraz renk değiştirdi. Bir GSM operatörünü ele alalım mesela. Eskiden aylık fatura tutarı belli bir miktarın üzerindeki kullanıcılara ‘zaten cepte’ gözüyle bakarak orta sınıftaki müşterilerini kaybetmemek için çeşitli kampanyalar, indirimler uygularlardı. Evet, bu tarz kampanyalar şimdi de var ama eskisi kadar göz önünde değiller. Bunun nedenini şimdilerde şirketlerin gözlerini üst gelir grubuna dahil kullanıcılarına dikmiş olmasıyla açıklayabiliriz. Turkcell Platinium, Miles& Smiles, Garanti Masters… Hepimizin az çok haberdar olduğu bu şeyler tam olarak ne biliyor muyuz?

Şirketlerin en değerli müşterileri doğal olarak en çok harcama yapan, yüksek gelirli müşteriler. Ülkemizde orta sınıfın eridiğini ve yüksek gelirli grupla alt gelir grubunun arttığını göz önünde bulundurduğumuzda, markaların diğer müşterilerinden daha fazla harcama yapan müşterilerini kaybetmek istememeleri aslında şaşırılacak bir durum değil. Sonuçta her markanın bir müşteri çekme stratejisi mevcut. Bu yüzden, harcama kapasitesi diğer müşterilere göre daha fazla olanları kaybetmemek için markalar bu müşterilere ‘biraz’ farklı davranıyor. Mesela Turkcell aylık faturası belli bir miktarın üzerindeki kullanıcılarına Platinum özelliğini sunuyor. Platinum müşterileri diledikleri zaman özel şoför hizmetinden yararlanarak yurtdışında %50 indirimli araba kiralayabiliyorlar. Aynı şekilde Türk Hava Yolları özel yolcuları için Miles and Smiles’ı geliştirmiş. Uçuş miktarınıza göre puan biriktirdiğiniz bu uygulamada en üst seviye olan Elite Plus’a ulaştığınızda Türk Hava Yolları’nın özel lounge’larını ve  İstanbul Atatürk Havaalanı’ndaki özel pasaport gişesini kullanabilyorsunuz. Ayrıca Miles&Smiles üyelerine özel indirimli yatak alabilir, araba kiralayabilir veya diş tedavisi yaptırabilirsiniz. Tabii bankalar da bu işe çoktan girmiş, eğer hesabınızda belli bir miktar paranız varsa bankanız size özel hayatınızda ve iş hayatınızda kullanabileceğiniz bazı ayrıcalıklar tanıyor. Bu miktar her banka için farklı, mesela  hesabınızda beş yüz bin liranız varsa  Yapı Kredi Bankası(Yapı Kredi Private) size anında bir Portföy Yönetmeni atıyor ve gayrimenkul alımınızdan doğru sanat eseri alımınıza kadar sizinle tek bir kişi özel olarak ilgileniyor.

Pazarlama uzmanlarının son zamanlarda sıkça belirttiği gibi, artık insanlar bir ürünü kullanırken veya hizmeti alırken o ürünle arasındaki duygusal bağa ürünün işlevselliğinden daha çok önem veriyor. Bir bankanın doğum gününüzü hatırlayarak size özel ayrıcalıklar sunması veya bir kahve dükkanının aldığınız onuncu kahveyi size ikram etmesi önemsendiğinizi hissettirerek o markaya olan bağlılığınızı arttırıyor. Tüm bunların asıl amacı müşteriye kendini özel/ ayrıcalıklı hissettirmek. Çünkü biliyoruz ki, insanlar her zaman kendini özel hissettirene meyillidir.

 

Kaynakça

https://www.turkcell.com.tr/platinum/ayricaliklar?place=platinum_menu

http://www.ykprivate.com.tr/

http://www.turkishairlines.com/tr-tr/miles-and-smiles/anasayfa

Özel müşteriler giderek artıyor

Duygusal Pazarlama: Duygu Satın Almak

Leave a Reply