Kırmızı et üretimi azaldı:

Ucuz kırmızı et tartışmaları sürerken ve ithalat devam ederken gelen son resmi veriler üretim bazında ülkede düşüşü gösteriyor..

(TÜİK), bu yılın temmuz-eylül dönemine ilişkin kırmızı et üretimi istatistiklerini açıkladı. Toplam kırmızı et üretimi, yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,6 azalışla 301 bin 331 ton olarak gerçekleşti.

Bu veriler ışığında, üçüncü çeyrekte sığır eti üretimi 253 bin 994 ton olarak tahmin edildi. Sığır eti üretimi, bir önceki döneme göre yüzde 10,8 artarken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,4 azaldı.

Koyun eti üretimi de söz konusu dönemde 32 bin 897 ton olarak tahmin edildi. Koyun eti üretimi bir önceki döneme göre yüzde 47,7, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 39,9 artış gösterdi.

Türkiye’nin toplam kırmızı et üretimi, bu yılın üçüncü çeyreğinde önceki döneme göre yüzde 15,6 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,6 azaldı. Söz konusu dönemde kırmızı et üretimi 301 bin 331 ton oldu. Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilenlerin miktarı ise 131 bin 42 ton olarak gerçekleşti.(1)

Piyasadaki Bitcoin savaşı:
piyasada popüler kripto para lafzıyla bilinen Bitcoin’de şimdi de piyasaya Bitcoin Cash’in girmesi ile rekabet iyiden iyiye arttı ve Bitcoin geçen hafta rekor değer artışını(7.800 dolar) yaşamasının ardından bünyesindeki kopmaların rakibi haline gelmesi ile %25 değer kaybederek 5.900 dolara geriledi. Bitcoin’in geleceği hakkında görüş ayrılıklarının ardından ağdan ayrılan bazı yöneticilerin kurduğu Bitcoin Cash ise değerini piyasaya yeni giriş yapmasına nazaran ikiye katlayarak 1.500 dolara yükseltti. Bitcoin Cash’ın geliştiricilerinden Gavin Andresen, Bitcoin ağının genişletilmemesi nedeniyle kullanıcıların para transferlerini daha meşakkatli ve daha külfetli yaptığını belirtti. Ayrılıkçı kesim bu durumu pratik para trafiği noktasında en büyük engel olarak görmekte. Bunun önüne geçmek adına Bitcoin kapasitesini yükseltmeyi teklif etmelerinin üzerine ortaya çıkan uzlaşmazlık onları ağdan ayrılıp yeni bir kripto para birimi olan Bitcoin Cash’i kurmaya itti.

Andresen bu konuda çok önemli bir figür çünkü kendisi 2011 de Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin projesini yönetmesi için seçilmişti. Fakat Bitcoin Core geliştiricileri tarafından uzlaşamamaları nedeniyle projeden dışlanmıştı.

Uzmanlar yeni kripto para biriminin piyasaya girişi ile toplam kripto para değerinin artacağı görüşünde. Halihazırda Bitcoin Cash, geleneksel Bitcoin’den ayrılan ilk kripto para değil. Benzer şekilde, ağın geleceğine değil fikir ayrılıkları sebebiyle, geçen ay da Bitcoin Gold adlı yeni bi dijital para ortaya çıkmıştı.

MB, ödemeler dengesi verilerini açıkladı:

TCMB, Eylül dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre cari işlemler açığı önceki yılın aynı ayına göre 2.9 milyar dolar artarak 4.53 milyar düzeyinde gerçekleşti. Ağustos ayındaki cari açık ise 1.24 milyar dolardan 975 milyon dolara geriledi.

Eylül ayına ait cari açık beklentisi 4.05 milyar dolar düzeyindeydi. Elde edilen sapma 930 milyon dolar olarak gözlendi. Söz konusu verilerde cari açığın en büyük nedeni dış ticaret açığındaki artıştır yani bir önceki yılın aynı ayına göre 3.406 milyon ABD doları artarak 6.666 milyon ABD dolarına ve birincil gelir dengesi açığının 171 milyon ABD doları artarak 1.073 milyon dolar ABD dolarına yükselmesi etkili oldu.

Portföy yatırımları 3.430 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetti. Alt kalemler çerçevesince, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 248 milyon ABD doları net satım, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 834 milyon ABD doları net alım yaptığı görülüyor. Yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak Genel hükümet, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 1.750, 478 ve 480 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlarda 194 milyon ABD doları tutarında net çıkış gerçekleşti. Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 91 milyon ABD doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları da 406 milyon ABD doları net artış kaydetti.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 533 ve 490 milyon ABD doları net geri ödeme, bankalar ise 1.213 milyon ABD doları net kullanım gerçekleşti. Resmi rezervlerde 929 milyon ABD doları artış gözlenlendi. (2)

Akaryakıttaki artış, otomotiv piyasasını da vurdu.

Son gelen ardı ardına zamlar neticesinde ilk kez motorinin 5 lirayı aşması ve benzinin 5.68 leri görmesi dahası akaryakıt fiyatlarının yanısıra Motorlu Taşıtlar Vergisinin de kayda değer bir artış göstermesi otomotiv alım-satılmarını da hayli düşürmüş vaziyette. İkinci el satışlarına baktığımızda iki ay öncesine kadar satışların az olmasına rağmen gerçekleştiğini bu ay itibariyle ile nispi oranda bir azalış gösterdiğini görmekteyiz. Bu durum aynı zamanda sıfır araç alımlarını da kötü bazda etkiledi. Bu demek oluyor ki vatandaşlar yeni araç almayı tercih etmiyorlar. Öyle ki araba pazarları ve galerilerde müşterilerden çok araçların fazlalığı göze çarpmakta. Yıl sonu genel manada düşüşlerin olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurursak otomotiv sektörünü uzun bir müddet zor zamanlar bekliyor diyebiliriz.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Rusya açıklamaları:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmek için Soçi’ye gitmeden önce, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Açıklamalarında S-400’lerin alımları konusunda alımların tamamlandığı ve bazı teknik konuların kaldığını ve bunların bu görüşme itibariyle devreye sokulacağını söyledi. Buna ek olarak vize muafiyetinin de konuşulacağını ifade etti. Ortaya konulan ticaret hacim hedefinin 100 milyar dolar olarak belirlenmesinin ardından bunu engelleyecek durumların büyük oranda kaldırıldığını da ayrıca belirtti. CB Erdoğan, turizm konusunda da kayda değer artışların olduğunu belirtti ve enerji konusunda örneğin Akkuyu Nükleer santrali konusunda Rusya ile yakın işbirliği içinde olduklarını yineledi.

ABD ve Çinden yeni ticaret anlaşması:

Trump 13 günlük Asya turu kapsamında Japonya, Güney Kore’nin  ardından Çin’e de ziyaret gerçekleştirdi ve Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü. Bu bağlamda 250 milyar dolar hacme sahip bir dizi ticaret anlaşmaları imzalandı. Anlaşmanın önemini Çin Ticaret Bakanı Cong açıkladı. Hacmin büyüklüğü itibariyle Dünya Politik Ekonomisi çerçevesince yeni bir rekora imza attıklarını belirtti; ayrıca bu anlaşmaların iki liderin de ikili ve ticari ilişkilerin ne kadar önemsediğini gösterdiğinin altını çizdi. Kazan-kazan nosyonunun ve karşılıklı güven ve işbirliğinin ABD-Çin ilişkileri bakımından tek seçenek olduğunun vurgusunu yaptı.

Trump, imza töreninde Şi ile yapacağı görüşme öncesinde açıklamalarda bulundu. Çin-ABD arasındaki ticaret dengesizliğine dikkat çekti ve bunun nedenini önceki ABD hükümetlerine bağladı. Kendisini ise bu durumu çözmedeki yegane etken olarak gösterdi ve iki tarafın da menfaatine yönelik çalışacağını da dile getirdi.

 

 

  • http://www.bloomberght.com/tarim/haber/2068977-kirmizi-et-uretimi-azaldi
  • https://www.haberler.com/cari-acik-eylulde-4-5-milyar-dolar-oldu-10235358-haberi/
  • https://tr.sputniknews.com/turkiye/201711131030978307-erdogan-rusya-putin-ticaret-engel-kaldirdik/

Leave a Reply