Ülkenin en büyük ikinci şirketi ülkeden çekiliyorsa o zaman gerçekten büyük bir sorun var demektir. Bu yüzden Coca Cola’nın içeceklerini artık Yunanistan’da satamayacağını düşünmesi için ülkedeki ekonomik durumum gerçekten kötü olması gerekir.

Yunan ekonomisinde 7,6 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Coca – Cola Hellenic (CCH) şişeleme şirketi ani bir karar ile Yunanistan’dan çekilme kararı alarak merkezini İsviçre’ye ve borsasını Londra’ya taşıyor. Ancak Yunanistan’ın mevcut ekonomik durumu göz önünde bulundurulduğunda bu kararın çok da aşırı bir karar olduğunu söylenemez.

Şirketin Yunanistan’dan çekilmesiyle zaten normalin üstünde olan işsizlik oranlarının daha da kötüleşeceğini fark etmek için ekonomik analist olmaya hiç gerek yok.
Bununla beraber bu ülkede meydana gelen ilk büyük olay değil tabiî ki. CCH’den önce Fransız devi Carrefour’da Yunanistan’dan çekilme kararı almıştı.

Yunan ekonomisi çok değerli ve kaliteli bir şirket kaybederken Londra FTSE 100 borsası da çok önemli bir grubu bünyesine katıyor.

Peki, bu durumdan biz nasıl etkilenebiliriz? Birçok Türk şirket Yunanistan’dan kaçarken, birçok Yunan firma da Türkiye’ye büyük umutlarla gelmektedir.

Yani bu son gelişme ile beraber zayıf ve ağır Yunan ekonomisi, Vietnam’ın ekonomisine göre daha da küçülmüş olacak.

Sonuç olarak bu örnekten görebiliriz ki; büyük şirketlerin merkez değiştirme açısından ülkelere göre daha fazla esnekliği vardır. Bu da demek oluyor ki büyük şirketler ülkeyi terk etme kararı aldıklarında, terk ettikleri ülkeyi çoğu zaman sakat bırakabilirler…

Burak ARSLAN

Leave a Reply