Şu sıralar dünya gündemini oldukça meşgul eden ve etkilerinin her alanda hissedildiği Kırım Referandumu ve onun öncesi yaşananlar dünya ekonomisine ket vurmaya devam ediyor. Ülkelerin ekonomik bakımdan güvenli liman arayışları ve hızla değişen dünya piyasası bundan sonraki aşamalarda da etkisini sürdüreceğe benziyor. Bilindiği üzere Karadeniz’in kuzeyinde yer alan ve jeopolitik açıdan önem arz eden 2 milyon nüfuslu özerk bir cumhuriyet olan Kırım yarımadası, Rusya’nın Karadeniz filolarına da ev sahipliği yapıyor. Rusya’nın kendi çıkarlarını ön planda tutarak ve azınlık haklarının korunması gerektiğini gerekçe göstererek Kırım’ı elde etme çabaları Soğuk Savaş döneminden bu yana Dünya ekonomisinin temel yapıtaşlarından olan iki ülkeyi karşı karşıya getirdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Londra’daki  görüşmeleri referandum öncesi son çaba olarak görünse de 16 Mart 2014 yerel saatle akşam 20.00’a kadar devam edecek Kırım Referandumu’nda söz tamamen halka bırakılmış gözüküyor. ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım garantisi ve Putin’e karşı sert uyarıları Kırım’ın Rusya’ya girme yönünde atacağı adımları engelleme çabaları olarak görünse de pek başarılı bir süreç kaydedilememişti.

images 1

Referandumdan Rusya lehine karar çıkmasına kesin gözüyle bakılırken böyle bir durumda dünya piyasasında yeni değişimler ve yeni ekonomik yapılanmalar oluşacağa benziyor. ABD ve Rusya arasındaki bu belirsizliğin ve referandum öncesi diğer ülkelerin güvenilir liman arayışlarından dolayı küresel piyasalarda yeni yıldan bu zaman kadar ABD haftalık borsaları büyük bir erime yaşamış ve büyük kayıplar vermişti. Dünya gündemine oturan Kırım kaynaklı dış siyaset gerginlikleri piyasaları negatif yönde etkilemiş ve bu durumdan nasibini Rusya borsası da fazlasıyla almış ve son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Referandumdan Rusya lehine sonuç çıkması halinde ise 110$ seviyesinde olan Brent Petrol ve uluslararası piyasalarda 1388$ a işlem gören altın fiyatlarında ise sıçramalar yaşanması ve yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre ise dünya borsalarındaki çöküşlere hazır olunmalı ve mantıklı adımlar atılması için gidişatın takibi ve etkileri iyi gözlemlenmeli. Referandum sonrası ise güvenli limanlara yönelişlerin sürdürülebileceği ve eğer olumlu sonuçlanırsa ABD ve Avrupa’nın ise Rusya’ya sert yaptırımlar ile dönebileceği bekleniyor.

Leave a Reply