Bilindiği üzere bedelli askerlik ile ilgili kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul görerek yakın zamanda yasalaştı. 1 Ocak 1988 ve öncesi doğumluları kapsayan ve kanun yürürlülüğü süresince 700 bin kişinin başvurması beklenen yasa ile Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na ek gelir elde edilmesi planlanıyor. Kamu bütçesine girmeden Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) ve savunma sanayinde harcanması beklenen para ise yaklaşık 12 milyar TL civarı (bedelli askerlik bedeli kişi başı 18 bin TL olduğu düşünüldüğünde).

Savunma sanayi ve geliştirilen projeler ile bunların, ülke ekonomisine sağlayacağı katkının altını çizen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz şu açıklamalarda bulundu; “Bugün, savunma sanayimiz 5 milyar dolar ciroya ve 1,5 milyar dolara yakın ihracat rakamlarına ulaşmış ve 1 milyar dolarlık da Ar-Ge harcamasıyla ülkemizin en yüksek Ar-Ge yatırımı yapılan sektörü olmuştur. Savunma sanayisi yüksek teknoloji ürünleriyle ülkemizin 2023 yılında hedeflediği ihracat hedefini yakalamasında büyük katkıda bulunacak sektörlerden biri olarak görülmektedir.”

071220141133226221544_2
Bedelli askerlikten elde edilen bu para ile AR-GE odaklı çalışıldığı takdirde gemiler, muhipler ve zırhlı personel taşıyıcıları gibi ürünlerin yanı sıra savunma amaçlı geliştirilen yeni ürünler ile Malezya, Makedonya gibi ülkelerle ihracatın artması bekleniyor.

Bankalar ise “Bedelli Kredisi” adı altında çeşitli vade ve kredi seçeneklerini kullanıcılara sunmuş durumdalar. Adaylar için şanslı olan bir durum ise kredi faizleri tarihteki en düşük dönemlerden birini yaşıyor. Genel olarak bankaların ihtiyaç kredisi faizleri 1.35 civarı olduğu düşünüldüğünde 60 ay vadeli olarak 20 bin TL kredi çeken bir müşterinin toplamda 29.300 TL’yi gözden çıkarması bekleniyor. Bankalar bu durumda müşteri kazanmak amacıyla kredi yarışına girmiş durumdalar. Kredi kullanımlarına yükselen talep ile birlikte ise sermaye birikiminde artış ve aynı zamanda üretim ve yatırımda hızlanmalar öngörülüyor.

Ekonomik açıdan bakıldığında, düzenli bir iş hayatına sahip olanlar, başında durması gereken çalışanları bulunan iş sahipleri, doktora ve yüksek lisans eğitimi alan gençler kısacası hem işlerini hem de kariyerlerini kaybetmek istemeyenler için hayat düzenlerini sürdürmeleri için bir avantaj olarak görülen bedelli askerlik, aynı zamanda bu durum dahilindeki kişiler için ekonomiye katkı sağlayarak ülkeye faydalı olabilme amacı da taşıyor diyebilirim. Sonuç olarak elde edilen kazancın doğru amaçlar dahilinde kullanıldığı takdirde bedelli askerliği, başvuranlar için avantaj ve ülke ekonomisine katkı olarak görmekteyim.

Leave a Reply