Türkiye’nin en büyük gruplarından biri olan ve adını en çok da Atatürk Barajının inşasıyla duyduğumuz Ata Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kurdoğlu, 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Büyük iş adamı olan Ertuğrul Kurdoğlu’ndan biraz bahsetmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun için öncelikle Etrtuğrul Kurdoğlu tarafından kurulan Ata Holding’in temellerine inelim. Ata Şirketler Grubunun kökleri 44 yıl öncesinde, 1969 yılında, kurulan Seri İnşaat’a kadar uzanıyor. Ata Grubunun üç ortağından biri olan Seri İnşaat, Türkiye’nin en büyük projesi Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) içinde yer alan ve maliyeti 2 milyar dolar olan Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santralinin yapımı gibi çok önemli bir görevi üstlenmiştlerdi. Atatürk Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Grubun inşaat alanındaki en büyük referanslarından biri olarak gösteriliyor.

Ata Grubu şirketleri bugün, Finans, Teknoloji, Gıda, Lojistik, Gayrimenkul Geliştirme, Yapı Malzemeleri Üretimi, Moda, Turizm ve Dış Ticaret gibi çok değişik alanlarda faaliyet gösteriyor. Ata Grubu, 4 kıtadaki 7 ülkede çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 20’den fazla şirketin sahibi ya da çoğunluğa sahip hissedarı konumundadır.

AtaHoldingLogo

Şirketin logosu.
Fotoğraf: tradesoft.com.tr

Ata Holding aynı zamanda TAB Gıda ile Burger King, Popeyes ve Sbarro gibi markaların temsilcisi konumundadır aynı zamanda finans alanında da Ata Yatırımı işletmektedir. 2.5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip grubun 12 bini aşkın çalışanı bulunuyor.

İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Ertuğrul Kurdoğlu 1956 yılının Haziran ayında İnşaat Fakültesinden mezun oldu.

Ertuğrul Kurdoğlu, en son olarak Ata konsorsiyumu içinde büyük ortak olarak Atatürk Barajı projesini uygulamıştır. 1998 yılında yapımına başlanan Ertuğrul Kurdoğlu YİBO ve pansiyon binası 1999 yılında tamamlanarak Eylül 1999 da hizmete girmiştir.

Ertuğrul Kurdoğlu son olarak Türkiye’nin en zengin 100 ailesi sıralamasında 72. sıraya yerleşmişti. Aynı zamanda Ertuğrul Kurdoğlu, hayat hikayesini anlatan ‘Ben Buraya Hayallerimle Geldim’ adlı biyografi kitabının da sahibidir.

Ertuğrul Kurdoğlu için yarın AtaKule’de saat 09:45’de veda töreni düzenlenecek ve törenin ardından Kurdoğlu’nun cenazesi, Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip Ulus Mezarlığı’nda defnedilecektir. Ailesinin ve Türk iş dünyasının başı sağ olsun.

 

 

Kapak Fotoğrafı: dr.com.tr

Leave a Reply