611x395_standartandpoors_4f9e838817a57

İMKB, 2012 yılı Mayıs ayı ortasından itibaren S&P’nin Mayıs ayında Türkiye’nin notunu BB ve durağan görünüme çevirmesi ile yükselişe geçmişti. Yabancı fon ve yatırım bankalarının Türkiye’ye bir yıllık aradan sonra yeniden ilgi göstermesi neticesinde İMKB özellikle FED’in parasal genişleme kararı sonrası önemli bir ivme kaydetti. Kasım ayında ise Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu, piyasanın genel beklentisine sürpriz oluşturacak şekilde yatırım yapılabilir seviyeye çıkarması borsada sert yükseliş yaratmıştı. Kurum Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BBB-‘ye çekmişti. Gelen not artışı kararı bu nedenle sürpriz oldu ve borsada yaşanan tepki de dolayısıyla sert şekilde gerçekleşmişti. İstanbul Borsası 2012 yılında TL bazında rekorlar kırarak 80 bin puana ulaştı. İMKB 2012 yılında, 2011 yılı endeksine kıyasla %48.5 prim yaparak getiri açısından dünya borsaları arasında ilk sıraları  aldı.

Şimdi sorulan soru ise bu yükseliş  2013 yılında da devam edip etmeyeceği? Birçok uzman bazı şartlar sağlanırsa bu yükselişin devam edeceğini düşünüyor. %65’i yabancıların elinde olan İstanbul Borsası, dış piyasalardaki ekonomik etkilere fazlasıyla açık durumda. ABD ve Euro bölgesindeki olumlu hava, düşük faiz  ve ülkedeki iç siyasi istikrar borsa üzerinde olumlu bir hava yaratıyor. Suriye ve İran ile sorunlar ise borsa üzerinde sorun yaratabilecek faktörler.Fakat gelecek bir süreçte bu iki ülkeyede bir müdahale görünmüyor. Sağlam bankacılık yapısı ise borsanın en önemli taşı, zaten bankalar borsada en çok yükselen ve işlem gören şirketler grubu. Borsadaki bu yükselişin temel sebebi banka hisseleri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat sanayi grubu hisselerine doğru bir ilgi artışı olmaz ise, banka grubu hisselerinin doygunluğa ulaşmasından dolayı artış duradabilir

Sonuç olarak, 2013 yılı için beklentiler  genelde olumlu yönde.Birçok uzman borsanın 90 bin puanına ulaşacağını düşünürken, 100 bin rakamını düşünenlerin sayısı da hiç az değil. Özellikle kredi kuruluşlarından yeni bir not artırımı gelmesi halinde bu artışların hiçte imkansız olmadığı söylenebilir. Birçok yatırım şirketi bu sene için en kârlı yatırım aracının borsa olacağı konusunda hemfikir!

 

 

 

 

 

Leave a Reply