Tunalı’da Ankara’nın en yeni ve en şirin dondurmacısını sizler için deneyimledik. Petitpans her gün farklı renklerde ev yapımı külahlar ve dondurmaları ile adından son zamanlarda sıkça bahsettiren tatlı mı tatlı bir mekan. Aynı zamanda mini pankek ve kruvasanları ile de oldukça iddialı olduklarını belirtmeden geçemeyeceğim. Fakat bizim favorimiz kesinlikle dondurmaları oldu. Mekan, Türkiye’de ilk all-black dondurma çeşidini yapan yer olma özelliğini taşıyor. Peki, nedir bu all-black dondurma? Bu dondurmanın içinde aktif karbon bulunuyor. Aktif karbon, genellikle bambudan ve hindistan cevizi kabuğundan elde edilen ve insan sağlığına hiçbir zararı olmayan ürünlerden biridir. Yüksek gözenek ve iç yüzey yapısı vardır ve özellikle hamur işlerinde, unlu mamullere siyah renk verme özelliğine sahiptir çünkü aktif karbon pişirildikten sonra da siyah rengini korumaya devam eder. Herhangi bir tadı veya rahatsız edici bir kokusu yoktur. Aslında aktif karbon kullanımı son yıllarda özellikle yiyecek-içecek sektöründe oldukça arttı. Sıkça görebileceğiniz bazı diğer örnekler ise hamburger ekmeği ve siyah limonata.

Bir diğer dikkat çeken dondurma çeşidi ise matcha. Matcha zaten son zamanlarda özellikle çayı ile popüler olan sağlıklı ve antioksidan içeren bir bitki. Birçok faydası olan, özellikle metabolizmayı hızlandıran ve vücutta detoks etkisi yaratan bu bitki artık çok daha tatlı bir hale gelmiş Petitpans sayesinde.

Daha pek çok lezzetli dondurma çeşidi olan bu mekanda günlük iki adet çeşit çıkıyor, sürpriz çeşitlerini günlük olarak öğrenmek için Instagram hesaplarını takip etmeniz yeterli. Üstelik mekanda çalışanların da oldukça cana yakın ve ilgili olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Dekorasyonu ile de bizden tam not alan bu mekana, sıcak yaz günlerinde tatlı bir kaçamak yapmak isteyenler mutlaka en yakın zamanda uğramalı.

Instagram: petitpans

Adres: Tunalı Hilmi Cd. Buğday Sk. No:6/F Kavaklıdere, Ankara

 

Görsel Kaynakçası:

 

Leave a Reply