Üniversiteli gençliğin büyük bir kısmının doğum tarihinin 90’lı yılların ortası veya sonu olduğunu düşünürsek  Disney’in hayatına girmemiş birini bulmak oldukça zor. Herkesin muhakkak hayranlıkla takip ettiği bir Disney karakteri vardır. Mickey&Minnie Mouse ikilisi, Belle – The Beast, Alaadin, Rapunzel, Sindrella, Boo, Nemo, Ariel, Wall-E ilk aklıma gelenler. Seveni kadar sevmeyeninde bol olan bu sevimli karakterleri seveni tam sever, sevmeyeni ise hiç sevmez. Ben çocukluğumun hatrına hâlâ takip edenlerdenim. Disney’in Fox’u satın almış olması da bu yüzden beni oldukça ilgilendiren bir haberdi ve aynı zamanda siz okuyucularında ilgisini çekeceğini düşündüm. Çünkü 20th Century Fox televizyon dünyasının büyük imparatorluklarındandı ve uzun bir zamandan sonra bu büyük dönüşüm bütün sektörü etkileyeceğe benziyor.

Geçtiğimiz haftalarda çıkan dedikodular üzerine 20th Century Fox’un değeri borsalarda oldukça artmıştı. Tam herkes dedikodular gerçek mi değil mi diye sorgulamaya başlar başlamazsa Fox’un 52 milyar dolar (Bazı kaynaklarda 60 milyar dolar olarak geçiyor.) karşılığında satıldığını öğrendik. Peki şimdi ne olacak? Fox News kablolu yayın kanalı, yayın ağları ve Fox Sports’un ayrı bir platform olarak ayrılacak ve yeni bir şirkete aktarılacak. Fox’un film ve normal stüdyoları da satın alındığından Avatar, X-men gibi bazı Marvel karakterleri, Deadpool, Ice Age, Homeland gibi büyük bir sinema ve televizyon içerik kütüphanesinin tamamı da Disney’in eline geçmiş bulunuyor.

Bununla birlikte yine 22 bölgesel ve yerel televizyon kanalı, FX ve pek çoğumuzun severek okuduğu National Geographic dergileri-kanalları da artık Disney’in . Yine Fox International, Türkiye’de yayın yapan Fox Tv’nin doğrudan bağlı olduğu, yöneticilerinin atandığı şirketin yeni sahibi olarak Disney’in RTÜK’ün onayından geçmesi gerekecek. Bu anlamda Fox Tv’nin yayın formatının değişmesi olası. Eğlence ve animasyon sektörlerinin devlerinden biri olarak haber ve genel akıştan uzaklaşarak sinema ve animasyona dönük yapımlara daha çok yer vermes mümkün olabilir. Disney’in Türkiye pazarından çekilmesi de mümkün çünkü Türkiye’de televizyonculuk pek kârlı bir sektör değil.Gelecek günler ne getirir bilinmez ama Marvel hayranlarının bu duruma tepkisi hafife alınacak gibi değil. Disney’in daha çok çocuksu ve masalsı yapısını Deadpool veya X-men’de görebilme olasılığı ihtimali bile pek çok kişiyi endişelendiriyor. Deadpool’u canlandıran Ryan Reynolds’un tweeti ise en çok konuşulanlarından oldu.

Apparently you can’t actually blow the Matterhorn.

 

 

KAYNAKLAR

https://www.sabah.com.tr/teknoloji/2017/12/14/disney-foxu-52-milyar-dolara-satin-aldi

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/2078961-walt-disney-fox-u-52-milyar-dolara-satin-aldi

http://tr.euronews.com/2017/12/14/disney-21st-century-fox-u-satin-aliyor

 

GÖRSEL KAYNAK

https://uproxx.files.wordpress.com/2017/11/disney20-grid-uproxx.jpg?quality=100&w=650&h=360

https://www.hollywoodreporter.com/news/fox-disney-get-ready-power-struggle-1068695

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu