Demleme Kahveniz °F451 brew’ de Hazır!

Toplum olarak her ne kadar “demleme çay” kültürüne daha fazla yatkınlığımız olsa da kahvenin günlük hayatımızdaki önemini azımsayamayız. Kimisi için gün bir bardak kahve içmeden başlamış sayılmazken kimisi için kahve, sadece bahane olur. Yeri gelir boş zamanlarda bir dostla buluşup iki lafın belini kırmak için bir bahane olur ya da yeri gelir bir kitabı okurken aklınızda uçuşan fikirlere baharat olur kahveniz. Ben kitap okumayı seven biri olarak kitabın yanında kahveyi eksik edemediğimi itiraf ediyorum, onu yudumlarken aldığım zevk kitap okuma eylemini daha keyifli  getiriyor sanki.

brew1

 

Dediğim gibi kahve içerken kitap okumayı seviyorum ve eğer kahve içtiğim mekan sessiz sakin   ve saatlerce oturabileceğim bir mekânsa orayı daha da çok seviyorum! İşte °F451 brew tam da    böyle bir  arayış içinde olanların mekanı. Kennedy Caddesi’nde aslında bir tasarım dükkânını  ararken  rastladım buraya. Bu tarz butik kahve dükkanları zaten hep böyle beklenmedik  zamanlarda karşınıza  çıkar, yorgunluğunuza çare olur.

Dışarıdan gördüğüm an işte burası benim kahve-kitap mekanım dediğim bu mekana zaman      kaybetmeden giriyorum. Öncelikle °F451 brew ’de aradığınız her çeşit kahve var ve çoğu kahve  klasik  yöntemlerle yapılıyor fakat bazı kahveleri için sifon ve french press tarzı değişik kahve  demleme  yöntemleri var. Dahası, sifon ve french press denemek için sadece filtre kahve tercih  etmek zorunda  değilsiniz. Mesela ben kahveyi sütlü sevenlerdenim ve latte içmek istedim fakat  bir yandan sifon ile  demledikleri kahveyi de merak ediyordum. Güler yüzlü çalışanları kahveyi  sifonda demleyip sütünü sonradan eklemeyi teklif etti ve sonunda kahvesi sifon ile demlenmiş  sütü ise üstüne eklenmiş café lattem hazır! Fakat bilirsiniz, latte öyle tek başına bırakılmamalı  masada, yanına bir tatlı eklemek lazım. Gittiğim gün tezgahta taze olarak çıkmış tarçınlı-havuçlu  kek vardı ve çok hafif, güzeldi. Değişik kahve deneyimleri yaşayabileceğiniz bu kahve butiğinde aynı zamanda değişik tatlı deneyimleri de yaşayabilirsiniz.

brew2

Sifon yöntemi ile demlenmiş filtre kahve ve °F451 brew’in havuçlu tarçınlı keki

Satırların arasında kaybolduğum buram buram kahve kokan 2 saatlik °F451 brew deneyiminin sonunda oradan mutlu ve doymuş bir şekilde ayrılıyorum. Farklı ve yoğun bir kahve deneyimi için Kennedy Caddesi’ne yolu düşenlerin °F451 brew’e de bir uğramalarını öneririm. Değişik bir kahve deneyiminin yanı sıra taze çıkmış keklerden tadabilir hatta dükkan sahipleriyle hoş sohbet edebilirler. Ayrıca benim gibi fotoğraf çekmekten hoşlananlar için dükkanın boydan boya sarı şeritli bir duvarı var. Bu duvarın önüne geçip saatlerce “bir de beni böyle çek” diyerek yanınızdaki arkadaşınızı itinayla usandırabilirsiniz.

brew3

Adres: J.F Kennedy Caddesi 31/C   Çankaya/ANKARA

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu