Geçtiğimiz haftada, üst düzey rekabetiyle, coşkusuyla takımını yalnız bırakmayan seyircisiyle ve tenisseverlere keyifli bir haftasonu yaşatan oyuncularıyla bir turnuvayı geride bıraktık. Afrika-Avrupa bölgesinde yer aldığımız ikinci torbada, ilk turda eşleştiğimiz Bulgaristan’ın, Grigor Dimitrov’un yer almadığı bir kadroyla turnuvaya katılması, oyuncularımızın daha rahat ve kolay bir turnuva performansı göstermesine yardımcı oldu. Turnuvanın ilk gününde, Marsel İlhan’ın Alexander Lazarov’u ve Cem İlkel’in Dimitar Kuzmanov’u etkili performanslarıyla mağlup etmeleriyle birlikte takımımız seride 2-0 öne geçerken, kalan maçlar için de büyük bir avantaj elde etmiş oldular. Özellikle Cem’in 5 set sonunda galibiyete ulaştığı maçta, sıralamada ilk 300 de yer alan Bulgar oyuncuya karşı gösterdiği üstün direnç ve iyi servis performansı, kariyeri ve oyununu geliştirmesi açısından kendisi adına güzel bir sonuç getirmiş oldu.

Turnuvanın ikinci günü ise çiftlerde büyük bir rekabete sahne olan ve yaklaşık 4 buçuk saat süren maçta, Tuna Altuna ve Cem İlkel’in gösterdikleri gayret galibiyet için yeterli olamadı. Özellikle kritik puanlarda daha çok hata yapan oyuncularımız, bu şekilde tur atlama şansını son güne bırakmış oldular. Maç içinde oyuncularımızın fiziksel ve zihinsel anlamda yaşadığı iniş çıkışlar, seyircinin büyük desteğine rağmen skorda sonuca ulaşamamalarına sebep oldu.

Haftanın ve turnuvanın son gününde Marsel’in korta çıktığı ve klasman olarak kendisinden daha iyi bir seviyede olduğu Lazarov ile yaptığı maçta üçüncü galibiyeti elde eden Millilerimiz, böylece tur atlamayı garantilemiş oldu. Maçtan bahsedecek olursak, Marsel’in oyuna ritimsiz ve etkisiz başlaması, Bulgar oyuncunun savunma ve hücumdaki ekstra performansının da etkisiyle İlhan’ın ilk seti kaybetmesinde büyük bir etken oldu. İkinci sete hızlı bir giriş yapan Marsel, kısa sürede servis ve forehandindeki gücünü ortaya koydu ve setlerde durumu eşitledi. Üçüncü set de etkili oyunuyla Marsel’in kontrolünde devam ederken, dördüncü sette, Bulgar oyuncunun önemli bir geri dönüşe imza atarak ard arda dört oyun almasıyla birlikte maça yeniden ortak olması, maçı final setine götürdü. Final setinde ise adeta rüzgar gibi esen Marsel İlhan kısa sürede seti ve maçı noktalayarak Davis Cup’ta tekler maçlarındaki yenilmezlik serimizi 11 maça çıkarmış oldu.

Serinin beşinci ve son karşılaşmasında ise kariyerinin ilk Davis Cup maçına çıkan 19 yaşındaki Altuğ Çelikbilek, Lazarov’a mağlup olsa da 3-2’lik genel sonucun ardından Bulgaristan’ı saf dışı bırakan Türkiye, adını bir üst tura yazdırdı. Geçmişteki dört buluşmada mağlup olmaktan kurtulamadığı Bulgaristan’a karşı ilk zaferine ulaşan Millilerimiz, 15-17 Temmuz tarihleri arasındaki ikinci tur mücadelesinde Bosna-Hersek ile kozlarını paylaşacak.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu