Connected2.me’nin Tek Elden Kurucusu Bilkentli Ozan Yerli ile Röportaj

Gündemde sosyal medyanın çok tartışıldığı, Facebook’un WhatsApp’ı satın aldığı, bazı sosyal medya sitelerinin kapanacağı dedikodularının döndüğü şu günlerde,  popüler internet iletişim sitesini Connected2.me’nin tek elden kurucusu ve geliştiricisi Ozan Yerli ile biraz bu konuları tartıştık biraz da sohbet ettik.  Röportajı gazete Bilkent ekibinden Ali Kemal Özkan ve Berkay Alp Çakal ile birlikte yaptık.

 

IMG-20140313-WA0001

Bir Bilkent gazetesi olarak şu soruyla başlayalım. Bize biraz Bilkent geçmişinizden söz eder misiniz?

2007 yılında Bilkent fizik bölümüne başladım, 2011 yılında mezun oldum. Daha sonra 2013 yılında Bilkent’te fizik üzerine yüksek lisansımı bitirdim. Şimdi de doktora yapıyorum. Bilişimsel fizik üzerine çalışıyorum. Bilgisayarı oldukça fazla kullanıyorum.

 

İnternet siteleri daha çok bilgisayar mühendislerinin alanı gibi algılanır. Bir fizik mezunu olarak bu kadar çok sosyal medya aracı varken connected2.me fikri aklınıza nasıl geldi?

Zaten çeşitli internet girişimlerim olmuştu. 10 yıldır web programlamayla uğraşıyordum. Fikir de aklıma şöyle geldi. İnternetin ilk  zamanlarında gerçek isimler kullanılmıyordu. Takma isimler kullanırdık hatta gerçek isim yazmaya korkardık. Sonra Facebook çıktı. Gerçek isimleri kullanmaya başladık. Hatta oldukça da şaşırtmıştı bu durum. Şimdi her yerde gerçek isimler dolaşıyor. Ben de geçmişe dönüşün gerekli olduğunu düşündüm. İnsanlar anonim de iletişim kurabilsinler diye.

İnsanlar daha mı rahat oluyorlar anonim olunca?

Tabii. Daha rahat oluyorlar. Normalde söyleyemediklerini söyleyebiliyorlar ya da yeni bir insanla tanışacakları zaman kimlikleri gizli olunca daha rahat hissediyorlar kendilerini. Diğer ağlarda olmayan bir özellik mesela Facebook hiç izin vermiyor. Sahte bir isimle olursa kapatıyor.

 Siteyi kurmak ne kadar zamanınızı aldı?

1 ay civarında sürdü ama chat sistemi gibi bir şey daha önce yazmıştım. Normalde o uzun sürüyor. Yine de bilen biri için çok uzun sürmez.

Projenin reklamını nasıl yaptınız? Nasıl bu kadar hızlı büyüdü? İlk günde 60.000 kişi girmiş diye duyduk.

Zaten kullanmak için adreslerini paylaşmaları gerekiyor. Hiç reklam yapmadan kendi kendine büyüdü. İlk ben kendime bir hesap açtım, adresimi paylaştım gelin benimle anonim olarak konuşun diye. Sonra arkadaşlar geldi onlarında hoşuna gitti. Ben kimim sen kimsin derken bir anda yayıldı site çöktü zaten ilk gün. Beklemiyordum bu kadar.

Sitenin istatiksel değerleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

2011’de kuruldu. Şimdi üye sayısı 2.200.000 e ulaştı. Günlük 200.000 tekil ziyaretçi alıyor. Üyelerin yarısı son bir ay içerisinde girdi. Aktif kullanıyorlar, bırakan yok pek fazla.

Her sitede olduğu gibi burada da istenmeyenler sıfatında kullanıcılar oluyordur. Bunları engellemek için ne yapıyorsunuz?

En büyük sıkıntı fotoğraflardan oluyor. Uygunsuz fotoğraf yüklüyorlar. Onları silmekle uğraşıyoruz. Sırf fotoğrafları silmekle uğraşan bir arkadaş vardı, psikolojisi bozuldu. 50.000 fotoğraf silmiş bir günde. Sonra bu sorunu çözdük. Facebook ile giriş yaparsa oradan resmi geliyor zaten Facebook denetlediği için.  Kendi yüklemek isterse bir ödeme yapıp aktifleştirmesi gerekiyor. Ya 1 lira sms ile ödüyor ya da kredi kartıyla. Böylece engellersek bir daha yükleyemiyor telefon numarasını engelliyoruz. Böylece oldukça azaldı.

Sitenin gelir düzeyi hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Reklamlardan kazanıyoruz. Ekstra özellikler var. Sitede online olup kimseyle konuşmayanları her sayfanın alt kısmında gösteren Shuffle özelliği var. Bu sayede yeni insanlarla tanışabiliyorsunuz. Shuffle’da devamlı çıkmak için para ödüyorlar. Bir de fotoğraflar için 1 liralık bir ödeme yapıyorlar.

Shuffle’a para ödendiği zaman orada durma süresi ne kadar? Alan çok fazla kişi oluyor mu?20140313_140628

Yarım saat duruyor. Oldukça fazla kişi alıyor. Günde aşağı yukarı 100 kişi alıyor.

Bütün siteyi tek başınıza mı idare ediyorsunuz? Bu iş günde kaç saatinizi alıyor?

Eskiden fotoğraflara yardım eden arkadaş vardı. Şimdi o işi çözünce ona gerek kalmadı. Şimdi sadece ben idare ediyorum. Yeni bir özellik eklemeyeceksem 2-3 saatimi alıyor.

 Android veya İOS için bir uygulama yapacak mısınız?

Şimdi bitti gibi İOS uygulaması, yakında çıkacak.

Hiç teklif aldınız mı siteye yatırım noktasında?

Silikon vadisinden yatırım yapmak isteyenler var ama oraya taşınmamızı istiyorlar. Buraya yatırım yapmıyorlar. Ben de şimdilik gitmeyi düşünmediğim için henüz söz konusu değil. Sitenin geliri de olduğu için şimdilik bir yatırıma gerek duymuyorum.

Siteye yeni özellikler eklemeyi düşünüyor musunuz? Örneğin kameralı konuşma gibi.

Öncelikle mobil uygulamaya geçmek önemliydi çünkü mobil olursa her zaman kullanabilir insanlar. Onu bitirdik. Kameranın çok iyi olacağını düşünmüyorum bizim siteyi biraz Chatroulette’e döndürebilir. Bu da çok iyi olmaz. Şimdilik düşünmüyorum.

Gündemle ilgili bir sorumuz olacak. Facebook Twitter gibi sitelerin kapatılması gündemde sizce böyle bir şey mümkün mü? Olursa sizin sitenize etkisi ne olur?

Kapanması mümkün gözükmüyor. Zaten teknolojik olarak da mümkün değil bence. Girmek isteyen bir şekilde girer kapatmaya çalışmanın anlamı bile yok bence. Kapanırsa da geçmiş olsun bizim site trafiğinin çoğu Facebook Twitter’dan geliyor. Bizi çok kötü etkiler.     

Bu siteden önce ne gibi çalışmalarınız oldu?

Bizim lisenin sözlüğünü yapmıştım. Orada da bir chat alanı kurmuştum. Oradan geliyor zaten chat alanı hakkında ki deneyimim. Sonra birkaç oyun sitesi deneyimim olmuştu. Onun yönetimi de oldukça zor. Toplu konuşma olunca birbirlerine hakaret ediyorlar. Bu sorunu görüp connected2.me ye toplu konuşma yapmadım. Bir de Bilkent’e yapmıştım lokasyon bazlı anonim konuşma sitesi. Burada da isim gözükmüyor sadece nerede olduğunuz gözüküyor, kütüphane, yemekhane gibi. 

20140313_140644

Facebook’un Whatsapp’ı satın almasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 19 milyar gibi çok ciddi bir parayı gözden çıkardı. Amacı neydi sizce?

Çok yaygın bir uygulama Whatsapp. Dünya’nın her yerinde kullanılıyor. Kullanıcıları için aldı ve telefon numaraları için. Facebook’ta yazmana gerek olmuyor. Whatsapp da yazmak zorundasınız. Bir de Whatsapp java gibi eski telefonlarda da çalışıyor. Bu da almasında büyük bir etken oldu. Onun o fiyata satılması bizim de değerimizi arttırdı. Artık kullanıcı başına 40 dolar olarak hesaplıyorlar.        

Şirket kurmayı düşünüyor musunuz? Cyberpark’a ofis açmak ve Bilkent’ten öğrencileri staj için yanınıza almak gibi bir planınız var mı?

Şirket kurduk zaten, adı c2me. Türkiye’de yabancı isimle şirket kurulamadığı için tam ismini kullanamadık. Şu an tek kişiyim ama Bilkent’ten öğrencilerle genişletebilirim. Ankara bu konuda iyi. ODTÜ ve Bilkent’ten çok nitelikli beyinler çıkıyor. Cyberpark’a ofis de açabilirim. Ankara’da ki fırsatlar çok iyi bu konuda.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı? Sosyal medyayla veya girişimcilikle ilgili

Bazıları umutsuzluğa kapılıyor Türkiye de olmaz diye ama yine de denesinler. İnternet projesi yapmak için çok masraf gerekmiyor. Ben de ilk kurduğumda 30 dolarlık bir sunucuyla başlamıştım.

Röportajımıza vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

 

Leave a Reply

2 comments

  1. Oğuzhan

    Merhabalar
    ben connected2 de bir kullanıcının gerçekte kim olduğunu merak ediyorum kişinin ne gerçek fotoğrafı var ne de gerçek adı. Lütfen bana yardım edin gerçekten sizin yardımınıza ihtiyacım var kişinin kullanıcı adını size özel olarak söylemek isterim sorunum bu kadarla kalmıyor daha fazlası var onu da anlatırım lütfen bana geri dönüş yapın.

  2. Esendrak

    C2 me kullanıcısıyım Plus üye olduğum halde hesabım engellenip silinmiş ya paramın iadesini verin yada mahkemede mi görüşelim acil geri dönüş bekliyorum

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu