Buram Buram Kahve: İstanbul Kahve Festivali

Bu yazı, hepimizin gündelik hayatında az ya da çok yer alan bir şey üzerine olacak: Kahve. Hangimiz ona hiç ihtiyaç duymadı? Sohbet, hatır ya da misafirperverlikle özdeşleşen, uykusuzluktan gözlerimiz kapandığında imdadımıza yetişen, güne başlarken ihtiyaç duyduğumuz ya da işlerimiz bittiğinde rahatlamak için içtiğimiz veya soğuk bir akşamda evde bir kitabın yanında sıcaklığıyla bize eşlik eden, dışarı çıktığımızda Starbucks’tan tutun Kahve Dünyası’na kadar her köşe başında karşımıza çıkan ve sürekli açılmaya devam eden daha nice yeni kahve dükkanlarında arkadaşlarla yeni tatları denenen, hatta kahve fallarıyla, üzerinden geleceği yorumlamaya çalışılan… Bunun gibi daha bir çok anda yanımızda bulduğumuz, yaşamımızın içine türlü halleriyle girmiş, sadece bir içecekten öte bir kültür ürünü, başlı başına bir deneyim ya da adeta bir yaşam tarzı haline gelen, bizim için çeşitli anlamları olan bir şey kahve… Ama bazen düşünüyorum da, sanki değerini kışın, içimizi daha çok ısıttığı için, daha bir iyi anlıyoruz.

istanbul-kahve-festivali-başlıyor-614x511

Şu an bu yazıyı yazarken de kahve içiyorum ama, ben şu sıralar en çok nerede kahve içmek isterdim? Herhalde özlediğim İstanbul’da, Ortaköy’den başlayan bir boğaz turunda, dalgaların, maviliğin ve manzaranın bana verdiği mutluluk hissiyle, denize bakarken… Kahvenin yeri ve zamanı olmaz aslında ama, İstanbul’a ayrı yakışan bir havası var gibi geliyor insana. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız ve bir de üstelik İstanbul’da yaşıyorsanız ya da İstanbul’a gitme şansınız varsa; sizin için harika bir haberim var: Bu yılı harika bir festivalle kapatabilirsiniz; çünkü İstanbul Kahve Festivali sizi bekliyor!

İstanbul-Coffee-Festival

İstanbul Kahve Festivali, ilk kez düzenlenen bir festival ve 25-28 Aralık tarihlerinde İstanbul Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek. Tarihi bir atmosferde, kahve tutkunlarını birçok yeni deneyim için Karaköy’e çağıran festival, “İstanbul Buram Buram Kahve Kokacak” sloganıyla sizi şimdiden sabırsızlandırabilir. Şehrin en ünlü kahve markaları ve kahve makinası üreticileri, binbir seçeneğinizin olacağı tadım fırsatları, yetenekli baristalardan özel sunumlar, kahve temalı tasarım ürünler, aktif olarak katılabileceğiniz workshoplar, seminerler, sergiler ve konserler dört gün boyunca orada olacak. Kahvenin kokusundan sanatına, kitabından aletine, dükkanından kendisine; kahveye dair ne varsa bulabilirsiniz.

Örneğin; baristalarla buluşmak, yani kahveyi adeta bir sanatçı gibi hazırlayan ve sunan insanlarla bir araya gelmek, harika bir akustik müzik konseri eşliğinde hem onların yeteneklerini seyretmek hem de nitelikli kahve dükkanlarından kahveler yudumlamak isterseniz, Artizan Bar tam size göre. Sanat sergisine uğrayayım derseniz; tablo, çizim, fotoğraf, film, tasarım, heykel ve kavramsal sanat; ne ararsanız var! “Lab.ler” ile kahveyle ilgili yeni şeyler öğrenebilir, pratik yapabilirsiniz. Eğer kahve işletmeciliğine ilginiz varsa, yeni tat duyumları ya da son demleme teknikleri gibi konularda uzmanlardan ücretsiz eğitimler ve atölye çalışmaları sizin için. Daha bitmedi, 2015 Kahve Şampiyonası da İstanbul Kahve Festivali’nde. Kahve konusunda dünya genelinde gerçekleşen tek organizasyon olan ‘World Coffee Events’in Türkiye seçmeleri festivalde olacak. Beş farklı kategoride yarışacak adaylardan kazananlar, dünya genelindeki yarışmada bizi temsil edecek. Bu kategoriler, “Barista”, “Latte Art”, “Türk Kahvesi”, “Kahve Demleme” ve “Kahve Kavurma”.

yapim-asamasında2-1

Festival ekibi; hem resmi siteleri, hem Twitter, Instagram, Facebook vs. hesapları aracılığıyla sosyal medyada çok aktif. İnternette yapılan yorumlardan, gitmeyi düşünen çok insanın olduğunu ve bir beklenti yaratmayı başardıklarını gördüm. Tanıtım videoları olarak da, kısa ama birbirinden harika videolar hazırlamışlar, ben açıkçası hepsini çok sevdim.

Eğer fırsatınız varsa, mutlaka gidin derim. Yazıda anlatamadığım daha pek çok güzel etkinlik var geniş programlarında. Seçilen mekan da etkinlik için harika bir yer, oraya çok yakışacağına eminim. Onların dediği gibi, “Keyiflen İstanbul”.  Ama sadece İstanbul değil, ülkenin hatta dünyanın dört bir yanı buram buram kahve koksun!

Festivale ve programa dair her şeyi burada bulabilirsiniz: http://www.istanbulcoffeefestival.com

 

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu