Merhaba sevgili GazeteBilkent okurları!

Sene boyunca dört gözle beklediğimiz yaz tatili geldi çattı, hatta haziranı bitirmek üzereyiz. Umarım hepinizin notları güzel gelmiştir ve içinize sinen bir yaz tatili olur. Bu tatili güzel kılmak için şehirlerinize kadar gelen dünyaca ünlü müzisyenlerin konserlerine gitme fırsatını bir şekilde haberiniz olmadığı için kaçırmamanızı istedim ve birkaç tanesini sizler için derledim.

Mark Eliyahu

Etnik müziğin en iyi icracılarından Mark Eliyahu özellikle geçtiğimiz bir sene içinde tanınırlığını çok artırdı. Ülkeden ülkeye ‘’Let It Go’’ turnesi için koşuşturan sanatçının müziğinden ise etkilenmemek imkansız! Doğu ve Batı ezgilerini yüz elli yıllık bir tarihi olan kamançasının tellerinden süzerek bizleri bir şarkısında çölün ortasına atan, bir diğer şarkısında serin sulara koşturan Eliyahu Türkiye’de iki konser verecek. Bunlardan biri 25 Haziran’da İstanbul’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde, bir diğeri ise 26 Haziran’da Ankara’da ODTÜ MD Vişnelik Çim Amfi’de gerçekleşecek. Konserine gittiğiniz takdirde Eliyahu’nun kamançasının mistik sesinin yüzlerinizde derin bir hayranlık ifadesi oluşturacağından emin olabilirsiniz.

Loreena McKennitt

Yılların efsanesi, Kelt müziğinin kraliçesi Loreena McKennitt’i insanlar ‘’müzikli seyahat yazarı’’ olarak tanımlıyor, çünkü o gittiği her şehrin, her sokağın melodisini albümlerine taşıyor. 30 yılı geçkin kariyerinde 15 milyona yakın albüm satması ise onun başarısının göstergesi. Kanadalı müzisyen, son albümü ‘’Lost Souls’’ ile çıktığı turne kapsamında Türkiye’de de üç konser verecek. Bu konserler İzmir, Ankara ve İstanbul’da gerçekleşecek. 29 Haziran günü İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, 30 Haziran günü Congresium Ankara ve 1 Temmuz günü de İstanbul’da Volkswagen Arena kapılarını McKennitt için açacak. Şayet imkanınız varsa uzun bir aradan sonra ülkemizi yeniden ziyaret eden bu efsanevi sanatçının konserini kaçırmayın derim.

Evgeny Grinko

Onu artık neredeyse hepimiz tanıyor, içimizden biri gibi benimsiyoruz. Evgeny Grinko Türkiye’de çok seviliyor, bu ilginin de haksız olduğunu söyleyemeyiz elbette. Hatta ülkemiz insanı Grinko’yu o kadar çok seviyor ki, Grinko’nun Türkiye’de vatanı Rusya’da olduğundan daha ünlü olduğu iddia ediliyor. Müziğe on altı yaşında başlayan müzisyenin üç albümü bulunuyor, son albümü ‘’Naive Album’’ geçtiğimiz nisan ayında çıktı. Parçalarında genellikle duygusal bir havanın hakim olduğu piyanist bu sene Türkiye’de tam 11 konser verecek. Bunlardan dört tanesi temmuz ayında Muğla, Balıkesir ve Aydın’da, kalan yedi tanesi ise ekim ayında Konya, Ordu, Samsun, Trabzon, Mersin, Adana ve Gaziantep’te gerçekleşecek. Grinko 24 Temmuz’da Muğla’da Datça Açıkhava Tiyatrosu’nda, 25 Temmuz’da Marmaris Amfi Tiyatro’da, 28 Temmuz’da Balıkesir’de Ayvalık Amfi Tiyatro’da, 30 Temmuz’da Aydın Kuşadası AVM Amfi Tiyatro’da sahne alacak.

Apocalyptica

Aslında Apocalyptica konserleri yaz aylarında değil, Ekim ayında Türkiye’de gerçekleşecek ancak bu grubun Türkiye’ye geliş haberini vermeden duramazdım. ‘’Apocalyptica Plays Metallica By Four Cellos’’ turnesi kapsamında ülkemizde üç konser verecek. Metal müziğin demirbaşı Metallica’nın en ünlü şarkılarına yeni bir soluk getiren gruptan, favorim olan ‘’Creeping Death’’ gibi birçok efsanevi yorumu dinleme fikri eminim sizi de heyecanlandırıyordur. Konserler, 25 Ekim günü İzmir Arena’da, 26 Ekim günü İstanbul Volkswagen Arena’da, 27 Ekim günü Ankara’da Milyon Performance Hall’da gerçekleşecek.

Kaynaklar:

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/201900162/ISTANBUL/tr
http://www.biletix.com/etkinlik/Y5L42/TURKIYE/tr
http://www.biletix.com/etkinlik/YVH05/TURKIYE/tr
http://www.biletix.com/etkinlik-grup/172636561/TURKIYE/tr
Görsel Kaynaklar:

https://www.suurs.com/wp-content/uploads/1471273058.jpg
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/B1iKBI1jtAS._SL1000_.png
https://mekandergi.net/wp-content/uploads/2019/03/kapak.jpg
https://www.yourlivingcity.com/stockholm/wp-content/uploads/2018/01/apocalyptica.jpg
http://www.basaksehirkultursanat.org/dosyalar/site_resim/etkinlik/kat/7296346.jpg

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu