BSO’dan Kadınlar Günü’ne Özel Müthiş Konser

BSO 8 Mart

Bilkent Senfoni Orkestrası yerlerini alırken herkesin dikkatini çeken ilk şey serbest kıyafetleriydi. Kadın sanatçılar rengârenk, güzel elbiseleriyle oturdu yerlerine. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ne de olsa, kadınların ne kadar değerli ve rengârenk olduklarını hatırlatmak istediler herhalde.

asude karayavuz

Mezzo-Soprano
Asude Karayavuz

Orkestra yerleşti ve o müthiş ses girdi sahneye: Asude Karayavuz. 21 yaşında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne girmiş, 2007 yılında Teatro alla Scala Akademisi’ne dünya genelinden giren 10 şarkıcıdan biri olmayı başarmış, yurt dışında birçok performans sergileyerek Türkiye’yi temsil etmiş mezzo-soprano. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak için de Ankara’da bu muhteşem konserin bir parçası olmuş. Usta Atilla İlhan’ın o çok sevilen şiirini Hasan Uçarsu’nun yorumuyla söyledi,Ben sana mecburum bilemezsin…”. Şiirin her satırını ortaya çıkaran, vurguları güçlendiren bir besteyle… Hayran kaldım. Performansı yaklaşık yarım saat sürdü. Çiçeği verilirken o da ustasını çağırdı sahneye, alkışları onunla birlikte kabul etti, ona hediye etti.

 

 

Selva Erdener

Soprano
Selva Erdener

Asude Karayavuz’dan sonra diğer güçlü kadın sese geldi sıra: Selva Erdener. Program elimizdeydi,  Turkuvaz Şarkılar olarak Turgay Erdener’in yeniden bestelediği şarkıları söyleyecekti;  “Adio Querido”, “Sabahın Seherinde”, “Yârim Senden Ayrılalı”, “İlle de”, “Sen Sen Sen”, “Ay Gız”, “Ben Seni Sevdiğimi” ve “Laçin”. Hepsi bilindik ve sevilen şarkılardı ama Selva Erdener’in sesinden bir başkaydı hepsi. Her şarkı yaklaşık iki-üç dakika sürdü. Aralıksız bir müzik ziyafetine dönüştü. Selva Erdener’e kanunuyla Ahmet Baran eşlik etti. “Sen Sen Sen”  şarkısında bütün enstrümanlar sustu, bir süre sadece Ahmet Baran’ın kanununun sesini dinledik. Alkışlamalar, çiçeklerin verilmesi, sahnedeki tebrikler… Orkestra şefi , Selva Erdener ve Ahmet Baran sahneden ayrıldılar.

 

Eldeki program bitmişti, konser sona erdi derken Selva Erdener geri geldi ve bir sürprizle “Ay Balam” şarkısını söylemeye başladı.  Şarkı bittikten sonra dedi ki: “ Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Tüm kadınların ve onları destekleyen tüm erkeklerin Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!”. Orkestra Şefi Işın Metin döndü ve “Onları Ada Sahilleri’nde bekliyoruz.” dedi. Bir de “Ada Sahilleri”ni dinledik, mest olduk. Tekrar alkışlamalar, tekrar bir veda. Bu sefer herkes ayaklandı, gitmeye hazır. Tekrar geldiler, Selva Erdener’in programında zaten “Laçin” şarkısı vardı ama Işın Metin Laçin şehriyle ilgili ufak bir bilgi verdikten sonra başka bir yorumunu daha seslendirdi Selva Erdener.

Muhteşem bir konserdi. Selva Erdener şarkılarda o kadar başarılıydı ki, özellikle Azeri şarkılarda, hayran kaldım. Herkes mest olmuş bir şekilde ayrıldı salondan. Dinlemek isteyenler için konserde seslendirdiği şarkıları içeren bir albümü var Selva Erdener’in. 2013 Mayıs ayında dinleyiciyle buluşan albümün adı “Nereye Aşkım”.

 

 

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu